En Üst

30 Nisan 2017

Orucunuzu Böyle Açmayın!

Haber İçi Üst

Bu yıl günde 17 saat oruç tutulacağını dile getiren Özkeleş, vatandaşların posadan zengin, sulu ve hafif yiyecekler tercih etmesinin uygun olacağını kaydetti. Günlerin uzun olması nedeniyle vatandaşları sıvı tüketimini arttırmaları uyarısında bulunan Özkeleş, "İftarda orucu ılık bir bardak suyla açmak doğrudur. Soğuk su içmek, bütün gün boş olan midede gaz ve hazımsızlığa neden olabilir. Az miktar peynir, hurma gibi kahvaltılık yedikten sonra sindirimi kolay olduğu için çorba içilmesi uygun olur" dedi.

YAĞLI ŞEKERLİ YEMEYİN

Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde görevli Uzman Diyetisyen Elif Özkeleş, Ramazan ayında vatandaşlara beslenme alışkanlıkları konusunda uyarılarda bulundu. Ramazan’ın bu yıl uzun ve sıcak günlere denk geldiğini belirten Özkeleş şunları söyledi:

"17 saat süreyle oruçlu olunacak bugünlerde yağlı ve şekerli ağır yiyecekler yerine posadan zengin, sulu ve hafif yiyecekler tercih edilmesi gereklidir. Oruç tutarken mutlaka sahura kalkılmalı, çoğunlukla az tuzlu peynir, yumurta, domates, salatalık ve maydanoz gibi sebzeler, meyve, süt veya yoğurt, tam tahıllı ekmek veya makarna gibi yiyeceklerle beslenilmelidir. 1 – 2 ceviz veya 5 – 6 badem, fındık yenebilir. Ekmek, pilav yiyelim karnımızı doyuralım derken, salataya, meyveye ve suya gereken önemi vermemek sık yapılan hatalardan biridir. Sebze ve meyveler hem daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar, hem de içerdikleri su ve posa sayesinde kabızlık problemi yaşamanızı engeller. Posa içeriği en yüksek besin grubu olan haşlanmış kuru nohut, kuru fasulye, kuru barbunya da salatalara eklenebilir veya zeytinyağlı yemek olarak tüketilebilir. İftarda orucu ılık bir bardak suyla açmak doğrudur. Soğuk su içmek, bütün gün boş olan midede gaz ve hazımsızlığa neden olabilir. Az miktar peynir, hurma gibi kahvaltılık yedikten sonra sindirimi kolay olduğu için çorba içilmesi uygun olur."

ORUÇ TUTMAMASI GEREKENLER

Rahatsızlıkları bulunanlara da öneride bulunan Özkeleş, şeker hastalığı, kalp ve böbrek hastalığı, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip ve düzenli ilaç kullanan kişilerin, sindirim sistemi rahatsızlığı olanların, gebe ve emziren kadınların, büyüme ve gelişme çağındaki çocukların sağlıkları açısından oruç tutmamaları önerisinde bulundu.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King