“Örtük Dersler” tanıtıldı

65
“Örtük Dersler” tanıtıldı

Konuşmalarla başlayan tanıtım, kitabın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür belgesi verilmesiyle devam etti.
“Örtük Dersler” kitabı yazarı Batman, sözlerine tanıtıma katılan herkese teşekkür etmekle başladı ve şu şekilde konuştu:
“Kitabım yasaklı bir kitap. Çünkü 19 sene hizmet verdiğim Atatürk Öğretmen Akademisi’nde kitabımın tanıtımına izin verilmedi.
İlkokul öğretmenlerinin bulunduğu bu okulda demokrasi içselleştirilmedi. Kitabım eğitim bilimleri içeren bir kitap. Eğitim bilimleri ile ilgili herkes yorum yapma hakkını kendini buluyor. Benim kitabımda eğitim bilimlerini nasıl hayata geçmesi gerektiğini içeriyor.”

Talat: Eğitim bilimleri ile ilgili sıkıntılar hiçbir zaman gündeme gelmedi
Tanıtımda konuşma yapan İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ülkede eğitimle ilgili alt yapı ve öğretmen eksikliklerinin sık sık gündeme geldiğini ancak eğitim bilimleri ile ilgili sıkıntıların hiçbir zaman gündem de yer almadığına dikkat çekti.  Talat şu şekilde konuştu:
“Eğitim Bakanlığı geçmişte en tutucu bakanlıktı. Uzun yıllarda bu şekilde devam etti. Ben 1994’te Eğitim Bakanlığı’na atandığım dönemde partimin adını kullanarak ‘umulanı yaptı’ dediler ve bir grup dönemin Cumhurbaşkanı’na giderek ‘Milli Eğitim Bakanlığı’nı ele geçirdi’ diye bildiri yayımladı. Sonra da büyük gürültü ve tartışmalar yaşandı.”

“Bu kadar ayıp bu ülkeye layık değil”
Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kitap tanıtımına engel çıkarmasını anlayamadığını belirten Talat şu ifadeleri kullandı:
“Bu kadar ayıp bu ülkeye layık değildir. İkinci Cumhurbaşkanı’nın ve gazete yazarlarımızın yasaklı olmasını anlayamadım. Umarım bu ülke bu yüklerden ve bu travmadan kurtulur.”

Ekmekçi: AÖA’yı da onurlandırmayı düşünüyorduk
“Bu tanıtımda Atatürk Öğretmen Akademisi’ni de yaparak, aynı zamanda kendi içinde bulunan bir akademisyenin üretimini oraya taşımak, akademi yönetimini de onurlandırmayı düşünüyorduk. Ancak gazete yazarlarının ve İkinci Cumhurbaşkanı’nın Atatürk Öğretmen Akademisi’ne girişine izin verilmedi.
Önemi değil. Aslolan üretimdir ve bu üretimi biz her yerde tanıtırız, Kemal Bey’in mutluluğunu paylaşırız. Ama bu devirde, akademiyi yönetenlerin halen bu kafada olması, ciddi bir sorundur, takdir kamuoyunundur.
Kemal Akkan Batman’ın Havadis’in bir parçası olması, bizim için onurdur, gururdur. Kendisini bir kez daha tebrik ediyorum.”

 İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da kitap tanıtımına katıldı.

 


 “Örtük dersler” kitabı yazarı Kemal Akkan Batman Havadis Gazetesi’ne teşekkür ederek Havadis Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi’ye teşekkür belgesi takdim etti.
 

“Örtük dersler” kitabının hazırlanmasında emeği geçen Havadis Gazetesi Dijital Yayınlar Koordinatörü Tahir Gazi’ye teşekkür belgesi verildi.

 

Fotoğraflar: Mustafa ŞENAL