Ortak dilek: Birleşik Kıbrıs

0
19
Ortak dilek: Birleşik Kıbrıs

Kıbrıslı Türk ve Rum sivil toplum örgütlerinin organize ettiği ve Gazimağusa Belediyesi’nin ev sahipliğinde 17.30-19.30 saatleri arasından yapılan etkinlik, iki toplumun üyelerine karşılıklı diyalog kurma olanağı sağlarken, eğlenme fırsatı da yarattı.

Etkinlikte sahneye çıkan Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun folklor gösterisi izleyenlere keyif anlar yaşattı…

Elcil: Ortak noktamız Kıbrıslılık
Organizasyonda yer alan KTÖS adına konuşan genel sekreter Şenel Elcil böyle bir günde Mağusalılarla birlikte olduğundan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.
“Türkçe konuşalım Rumca konuşalım hepimiz aynı ülkenin çocuklarıyız” ifadesini kullanan Elcil, Kıbrıslılık kimliği üzerinde uzlaşıldığı takdirde, her türlü çatışmanın ortadan kalkacağını söyledi.
Elcil, “Bu ülkeyi seven insanlar olarak artık ayrılığı değil birleşmeyi düşünmek zorundayız ve Kıbrıslılar olarak birleşik Kıbrıs’ı yaratmak için sesimizi yükseltmemiz gerekiyor. Bu ses sadece Kıbrıslı Türklerin değil Kıbrıslı Rumlarında sesi beraber yükselmesi gerekiyor, politikacıları zorla masaya oturtup çözüm konusunda çaba göstermeyi istememiz gerekiyor” ifadesini kullandı.

Karolas: Ruhumuz ve Mağusamızı elimizden alamadılar
Açılış sırasında konuşan Nicos Karolas ise birleşik bir Kıbrıs ve birleşik bir Mağusa için gerçekleştirilen çabaya katkıda bulunmak ihtiyacı hisseden ve festivale katılan herkese teşekkür etti.
“Her şey bir anda değişti yer de gök de. Öyle ya da böyle her şeyi elimizden aldılar. Elimizden alamadıkları sadece iki şey var ruhumuz ve şehrimiz” ifadesini kullanan Karolas, “39 yıldır şehrimizden uzak kaldık ve sürekli olarak henüz geri dönmeniz için uygun zaman değildir söylemlerini dinledik” ifadesini kullandı.

Kayalp: 40 yıldır Mağusa’nın bir bölümü kapalı
Organizasyona ev sahipliği yapan Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Mağusa’nın bir bölümünün 40 yıla yakındır kapalı olduğunu hatırlattı.

Kayalp, “kapalı bölgenin” hem sahiplerine, hem de tüm Mağusalılara acı verdiğini vurguladı.

Kayalp şöyle devam etti:
“Bizim görevimiz farklılıklarımızı hoşgörü ile karşılayarak hep birlikte ülkemizin ve kentimizin tekrar birleşmesini sağlamaktır. Ümit ederim ki bu tür birlikte düzenlenen etkinlikler birbirimize karşı daha hoşgörü ile yaklaşarak ülkemizde çözüme daha kolay ulaşmamızı sağlayacak.
Mağusa’nın ve Kıbrıs’ın artık beklemeye tahammülü yoktur ve çok kısa zamanda bir çözümün bulunması hepimizin hedefidir, hepimizin isteğidir.”