En Üst

24 Temmuz 2017

Haber Üst

Onlar Kaplumbağa Bekçileri

Onlar Kaplumbağa Bekçileri
Haber İçi Üst
Haber Yazı İçi

Dünyanın farklı ülkelerinden Kuzey Kıbrıs’a gelen gönüllü öğrenciler ülkemiz sahillerinde yumurtlayan kaplumbağaları koruyorlar ve balıkçı ağlarından zarar gören kaplumbağalara yardım ediyorlar.

Avustralya’dan gelen Jay Nagle-Runciman, İngiltere’den gelen Olivia Wiles ve Genevieve Hays isimli öğrenciler Kaplumbağaları Koruma Projesi Sorumlusu Kirsty Rhodes eşliğinde geçtiğimiz gün balıkçı ağlarına yakalanan Caretta Caretta türü kaplumbağayı kurtardılar.
Bölge balıkçılarıyla iş birliği yapan öğrenciler balıkçılar Ahmet Kahveci, Mehmet Kayıtçı ve Mustafa Yılmaz’ın çağrısı üzerine Tatlısu’ya gittiler.
Öğrencilerin verdiği bilgiye göre 66 santim uzunluğunda genç bir kaplumbağa denizin 50 metre derinliğinde balıkçı ağlarına takıldı. Öğrenciler balıkçılarla birlikte kaplumbağaya müdahale ettiler, ağlardan kurtardılar.
Cambridge Üniversitesi Biodiversity Yönetimi master öğrencisi Genevieve Hays balıkçılara ağlara takılan kaplumbağaların kurtarma yöntemlerini ve kaplumbağaların bundan sonraki yaşamlarını ve hareketlerini uydu aracılığı ile izlemek maksadıyla sırtlarına nasıl mikro çip takılacağını öğretti.
Ağlardan kurtarılan ve çip takılan kaplumbağa daha sonra denize geri bırakıldı.
Grup lideri Exeter Üniversitesi doktora öğrencisi Robin Snape’in verdiği bilgiye göre Alagadi sahilinde 7, Tatlısu sahilinde 2 ve Akdeniz sahilinde 2 yuvaya yumurtlama gerçekleştirildi. Kaplumbağaların önümüzdeki haftalarda daha yoğun bir şekilde yumurtlama yapması bekleniyor.
Gönüllü öğrenciler belirtilen sahillerde geceleri devriye gezip yumurtlama yapılan yuvaları kontrol ediyorlar.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Live Score & Live Score App