Önemli olan geleceğin kapılarını açmak!

26 Haziran 2013 Çarşamba | 11:05
Kıbrıs Town Houses

Gündüz Tekin Onay Altyapı Derneği’nin gelenekselleştirdiği “Uluslararası Minikler Futbol Festivali”nin beşincisi gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin en önemli altyapı antrenörlerinden Gündüz Tekin Onay’ın adını taşıyan derneğin minikler şöleni, Lefkoşa Atilla Topaloğlu Sahası’ndaki karşılaşmalarla başladı.
Organizasyonla birlikte Türkiye’nin spor camiasından bilinen isimleri de ağırladık.
TÜFAD Başkanı ve yöneticiler, Türk futbolunun önemli isimlerinden Metin Türel, Tınaz Tırpan, Samet Aybaba, İsmail Dilber gibi önemli isimler de miniklerin bu güzel festivalini izlemek amacıyla ülkemizde…
Geleceğin yıldız isimleri olmaya aday altyapıdan küçükler “uluslararası” nitelik kazandırılmış bu organizasyonda böylesi önemli isimler karşısında futbol oynamanın mutluluğu ve gururunu yaşıyor.

Türkiye’den 19, Irak’tan 1 ve KKTC’den de 10 takımın mücadele ettiği turnuvanın karşılaşmaları 27 Haziran tarihine kadar devam edecek.
“Gündüz Tekin Onay Uluslararası Minikler Futbol Festivali”nin önemini bir o kadar daha artıran, küçüklerin sahaya “Tüm Çocuklar Şampiyondur” sloganı ile çıkıyor olması…
Futbol hayatına ilk adımını atmış yüzlerce minik yıldızımız bu turnuvada yaşadığı heyecanı sanırım hiçbir şeye değişmez.
Yurt dışından katılımla uluslararası düzeye getirilmiş organizasyonda kurulan bağı ve bu ilişkilerin devamlılığını sağlamak önem taşıyor.
Çocuklarımızın geleceğe yönelik şanslar yakalaması, gerek yurt dışında gerekse başka takımlarda forma şansı bulmalarının önünü açacak zemini yaratmak elbette önemlidir.
KTFF’de geçtiğimiz hafta sonu yapılan mali genel kurulda başkan Hasan Sertoğlu’nun mesajlarına geliyor konu.

Kıbrıs Türk futbolunun dışa açılımı adına son yıllarda FIFA ve UEFA’nın da gözetiminde KOP’la yürütülen görüşmelerde ne kadar haklı bir duruş sergilediğini hep birlikte görüyoruz.
Başkan Sertoğlu genel kurulda yaptığı konuşmada, Akdeniz Oyunları’na da değinmişti.
“Gece bağırsam Mersin’den duyulur. Bir Akdeniz Oyunları organize edilir, Güney Kıbrıs katılır biz de burada kahroluruz”
şeklindeki isyanı 30 yılın cevabıdır sanırım.
Ama bakıldığında acı gerçek bu.
Kahroluyoruz ama gerçek budur. “Sporun dini, dili, ırkı olmaz” diyorlar bütün dünyada, her yerde.
“Yapılan spordur siyaset değildir” diyoruz biz de. Hasan Sertoğlu da duruma her konuşmasında vurgu yapıyor. Hatta sesleniyor herkese, tüm siyasilere.
“Bu yüzden artık kimse bana telefon açamaz, çünkü bizim yaptığımız spordur. Uluslararası hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapıyoruz, siyaset yapmıyoruz. Bu memlekette 103 takım var. Bu gençlere yazık değil mi?” diye isyanlarda yine Sertoğlu.
KTFF Başkanı, Türkiye’nin siyasi duruşuna da işaret ediyor. Bizleri her konuda Kıbrıs Cumhuriyeti ile iş birliğinden uzak tutan ve böyle bir devlet tanımadığını her fırsatta irdeleyen Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine sesleniyor:
“Türkiye tanımam demesine rağmen Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı ile yan yana duruyor. Biz bir gençlik hareketi başlatacağız.
Bu ülkeyi başka türlü kurtaramayız. Ben de öncüsü olacağım…”
Fazla bir şey söylemeye gerek yok, sanırım en ciddi ve en doğru mesajı vermiştir.
Baş koyduğu yolda Hasan Sertoğlu bir sonuç elde edebilirse bugünün minik futbolcularının geleceğini garantilemiş olacak. İstenilen sonuca varılamazsa bugün Gündüz Tekin Onay Turnuvası’nda mücadele eden yüzlerce çocuğumuz da 3-5 yıl sonra tutkunu olduğu futboldan geri adım atmak zorunda kalacak…