Önce Yama Sonra Yenileme

0
Önce Yama Sonra Yenileme

Başarır: Yolun yeniden yapım için 6 milyon TL kaynak lazım. Benim tavsiyem ilk etapta yama yapılmasını onaylasınlar… 2014 yılı bütçesinden kaynak ayrılacak ve yol Lefke-Güzelyurt yolunun ardından yeniden yapılacak

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, bozuk olduğu için Taşpınar sakinlerinin tepkisine neden olan Taşpınar (Angolem)- Bostancı yolunda incelemelerde bulundu.
Başarır, yola yama yapılması için belli bir kaynak bulunabileceğini, yolun tamamen yeniden yapımı içinse 2014 yılının bütçesine kaynak konulması gerektiğini söyledi. Bakan Başarır, önerisinin muhtar İzzet Erçağıl aracılığıyla köylülerce değerlendirilmesinin ardından gerekli adımları atacaklarını belirtti.
Taşpınar köylüleriyle kahvehanede bir araya gelen bakan Başarır, yolla ilgili yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini dinledi.

Bakan ilk etapta yama önerdi…
Yolun yama yapılmasını öneren bakana köylüler “Ya yama yapıldıktan sonra devlet bir daha köye uğramazsa” şeklinde çekincelerini dile getirdiler. Bakan Başarır da her durumda yolun tümden yeniden yapımı için 2014 yılının bekleneceğini, araçların zarar görmemesi için “yama” önerisini sunduğunu belirtti.

6 milyon TL gerekiyor

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, yolun yapımı için 6 milyon TL’lik bir meblağ gerektiğini, şu an için başka bir kalemden ayrılarak Taşpınar yolunun ancak yama ile geçici bir çözüme kavuşturulabileceğini söyledi.
Başarır, 2014 yılı bütçesine bu meblağın konularak yolun Lefke-Güzelyurt yolunun ardından bitirilebileceğini ifade etti.

Köylülerle konuştuğunu ve ne yapılmasına karar verilmesinin ardından bakanlığa bildirilmesini istediğini söyleyen bakan Başarır, vatandaşın endişesini normal karşıladığını, bunun daha önce verilip tutulmayan sözlerden dolayı devlete güven eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

Başarır: Eylemden haberim var
Başarır, geçtiğimiz cumartesi günü köylülerin eylem yaptığından haberi olduğunu ifade ederek, bunun üzerine gereken meblağı hesaplattırdığını ve şu an için köylülere önerisinin günlük yaşam kalitesinin artması için yola yama yapılmasının kabul edilmesi olduğunu kaydetti.

Bakan Başarır’a Taşpınar Köyü ziyaretinde Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sami Dayıoğlu, Güzelyurt Kaymakamı Menteş Gündüz, Taşpınar Muhtarı İzzet Erçağıl ve Karayolları Dairesi Müdürü Mustafa Demircioğlu ile DP-UG’nin bölgedeki bazı milletvekili adayları eşlik etti.