Önce düşün sonra atla

15

Perşembe, yaz dönemi için verdiğim dersin son günü. Araba ile okuldan eve dönerken her zaman olduğu gibi yine Halk Radyosu’nu dinliyorum. Programın konuğu Temsilciler Meclisi üyesi John Dingell.

* * *
86 yaşındaki Dingell Amerikan Kongresi’nde bir senatör veya temsilci tarafından en uzun süre hizmet etmede 57 yıl beş ay ve 26 gün olan rekoru cuma günü kırmış olacak.
* * *
Sorulan sorular yavan. Fakat yaşından dolayı artık elektrikli tekerlekli sandalye veya bastonuna dayalı olarak dolaşıyor olsa da hala daha ayakta düşünme hızından belli ki pek bir şey kaybetmemiş olan Dingell’ın bu sorulara verdiği cevaplar son derece yalın ve düşündürücü.
* * *
1956 yılından beri bulunduğunuz Kongre’de yapmış olmakla en fazla gurur duyduğunuz şey ne sorusuna bir an bile duraksamadan 1964 yılında Yurttaşlık Hakları Kanunu’nun geçmesi için verdiği destek ve yasanın geçmesi için verdiği büyük kavga olduğu cevabını veriyor. 1964 Yurttaşlık Hakları Kanunu iş yerlerinde, kamuya ait alanlarda ve okul gibi yerlerde ırk ayrımını sona erdiren ve herkese eşit oy verme hakkını veren yasa. Bu yasaya destek vermesi durumunda seçilme şansının on beşte bir olduğu söylenmesine rağmen Dingell bunu yapmış.
* * *
Dingell iyi bir kongre üyesi ve iyi bir halk temsilcisi olmayı, ülkenin çıkarlarını gözetmek ve sadece kendine oy verenler için değil tüm vatandaşlar için en iyi olanı yapmak olarak tanımlıyor. Bunun için ise dört anahtar kelimeyi ardı ardına sıralıyor:
• Uzlaşmacı olmak
• Ödün vererek anlaşmak
• Birlikte çalışmak
• Devletin iyi iş yapmasını sağlamak
* * *
Dingell son yıllarda Amerikan Kongresi’nde giderek azalan bu özelliklerden dolayı rahatsız olduğunu belirttikten sonra “Kaç yıl iktidarda kaldığınız değil, iktidarda kaldığınız süre içinde halk için neler yaptığınız önemlidir” deyip, politika yapmak isteyenlere de şu öğüdü veriyor: “İnandığınız konularda kavga edeceksiniz. Fakat bunu yapmadan önce konuyla ilgili somut bilgi ve gerçekleri öğreniniz. En önemlisi de ağzınızı açıp kavgaya başlamadan önce ne söyleyeceğinize karar veriniz.”