Ölümlü Kazaya 2 Yıl Sonra Karar Çıktı

18 Haziran 2013 Salı | 09:17
Ölümlü Kazaya 2 Yıl Sonra Karar Çıktı
Kıbrıs Town Houses

Çukurova-Yeniceköy yol kavşağında, 1 Haziran 2011 tarihinde meydana gelen Alpay Sarıyıldız’ın hayatını kaybettiği kazada kamyon şoförü Halil Arıkan, hakkındaki dava dün karara bağlandı.
Halil Arıkan, dikkatsiz sürüş nedeni ile ölümlü kazaya sebebiyet verme suçundan yargılanarak 1 yıl hapse mahkum edildi.

“Ölümlü kazalar patlama noktasına geldi”
Başkanlığını Bahar Saner’in yaptığı Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, kararı Yargıç Musa Avcıoğlu okudu.

Yargıç Musa Avcıoğlu, sanığın tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olduğunu ayrıca muayenesiz, seyrüsefer ruhsatsız araç sürdüğünü söyledi.
Avcıoğlu, sanığın işlediği suçların kamu yararını yakından ilgilendirmekle birlikte oldukça vahim suçlar olduğunu ifade etti.
“Tedbirsizlik ve dikkatsiz sürüş” suçlarının ülkemizde Ceza Mahkemeleri’nde geniş yer tutuğuna değinen Yargıç Avcıoğlu, ölümlü kazaların KKTC’de son yıllarda patlama noktasına ulaştığını ifade etti.

“Kazada Sarıyıldız’ın da payı var”
Yargıç Musa Avcıoğlu, sanık Halil Arıkan’ın çiftçilik yaparak anne ve babasının geçimini sağlayan ayrıca nişanlı olup evlilik hazırlığı yapan bir kimse olduğunu belirterek sanığa ceza takdir ederken lehine ve aleyhine olan tüm hususları değerlendirdiklerini ifade etti.
Kazanın meydana gelmesinde kazada yaşamını yitiren Alpay Sarıyıldız’ın da payı olduğunu kaydeden Yargıç Avcıoğlu, ayrıca kaza esnasında Sarıyıldız’ın emniyet kemerinin takılı olmadığını belirtti.

Kaza nasıl olmuştu?
Kaza, Lefkoşa-Mağusa anayolu Çukurova-Yeniceköy yol kavşağında, 1 Haziran 2011 tarihinde, olay tarihinde 21 yaşında olan Halil Arıkan’ın, yönetimindeki TAK 655 plakalı kamyonla Çukurova-Yeniceköy tarafına dönmeye çalışırken o esnada Lefkoşa’dan Mağusa istikametine gitmekte olan 44 yaşındaki Alpay Sarıyıldız yönetimindeki ZFD 409 plakalı kiralık arabanın, kamyonun altına girmesi sonucu meydana gelmişti.
Kamyon sürücüsü Halil Arıkan, kazayı yara almadan atlatırken, ZFD 409 plakalı kiralık araç sürücüsü olay yerinde hayatını kaybetmişti.
Kaza esnasında Alpay Sarıyıldız yönetimindeki ZFD 409 plakalı kiralık aracın ön koltuğunda yolcu olarak bulunan Alsancaklı olay tarihinde 38 yaşında olan Hanım Yeşer isimli kişi ise yaralanmıştı.

Çukurova-Yeniceköy yol kavşağında 2011 yılında meydana gelen, 44 yaşındaki Alpay Sarıyıldız’ın hayatını kaybettiği kazada kamyon sürücüsü Halil Arıkan, 1 yıl hapse mahkum edildi