“O Turan yok mu” O, Turan

20 Nisan 2013 Cumartesi | 10:44
Kıbrıs Town Houses

Telsim Süper Ligi’nde Çetinkaya sonunda şampiyonluğa ulaştı.
“Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi” sözü aklıma geldi bu maç sonrasında. Sarı-kırmızılılar hak ettikleri şampiyonluğu coşku ile yaşarken bunun bir sürpriz olmadığını da herkes biliyordu. 
Bu yıl sezonun başından beri en güçlü favori Çetinkaya idi kuşkusuz. Kaymaklı ve Yenicami de bu işi zorlayacağı belliydi.
Ama belli bir noktada önce Kaymaklı son olarak da Yenicami direnemedi.
Çetinkaya’nın bu yolda en büyük avantajı istikrarı oldu. Geçen yıl Turan Altay ile kazanılan şampiyonluk ve daha da önemlisi mevcut kadronun büyük oranda korunması, yerinde takviyeler yapılması Çetinkaya için kazanılan şampiyonlukta hep artı oldu.
Takımın kadrosuna baktığım zaman futbolcuların büyük bölümü milli takım düzeyinde. Şimdiye kadar oynadığı maçlarda bir kez mağlup olan Çetinkaya bu yenilgiyi de Cihangir deplasmanından almıştı.
Ligde en çok gol atan takım ve kalesinde en az gol gören takım olan Çetinkaya, dün akşam elde ettikleri şampiyonluğu analarının ak sütü gibi hak etmiştir.
Ben sezon başında yapmış olduğum yorumlarda Çetinkaya, Kaymaklı ve Yenicami’yi hep favori göstermiştim şampiyonlukta.
Ancak devre arasında Çetinkaya’nın bu yolda daha çok güven verdiğini söylemeye başladım.
Teknik patron Turan Altay ile yapmış olduğum sohbetlerde de bunu açık olarak kendisine söyledim. Sezon sonu en az 7 puan fark ile şampiyon olacaksınız hocam dedim. Kendisi de bana 2. devrenin daha zorlu geçeceğini ve bir puan da olsa şampiyon olalım bize yeter dediğini hatırlıyorum. 
Turan hocam da sezonun sonunda eğer 7 puan farkla şampiyon olursak Mustafa Özsoy’un bu işten ne kadar anladığını çıkıp söyleyeceğim dediği geldi aklıma. Bunun için görünen köy kılavuz istemezdi.
İşte Çetinkaya dün puan farkı ile şampiyonluğunu ilan etti ve ben de düşüncemde yine yanılmadım…
Dün akşam Atatürk Stadı’nda iki başkent ekibi güzel bir finalde buluştular. İzleyici sayısı çok süper değilse bile normalden daha iyi idi. 
Çetinkaya bir puan ihtiyacı olduğu karşılaşmada istediği gibi oyun oynadı ve şampiyonluk için yeterli skoru elde etmek istedi.
Sonuç olarak da beklediğinden daha fazlasını rakip fillere gönderip Yenicami’ye 5 çekip şampiyonluğa ulaştı.
Yenicami’de sakatlığı süren golcü Massa’nın olmamasına, ilk yarının son dakikasında Musa’ya yaptığı sert hareket sonrası kırmızı kartla oyun dışı kalan Joseph de eklenince Kartal’ın kolu kanadı kırıldı. Ve Çetinkaya ilk yarıda bulduğu goller sonrası “güle oynaya” ligin bitimine bir hafta kala şampiyon oldu. Ben bir kez daha Çetinkaya futbolcularını, teknik heyetini ve yönetimini kutluyorum. Tarihlerinde 14 kez şampiyon olurken, aynı zamanda da ilk kez aynı teknik direktörle iki kez üst üste lig şampiyonu olma başarısı gösterdiler. 
Bu noktada Yenicami’yi ve Osman Emiroğlu ile ekibini de kutlamak gerek. Sezon içerisinde hatta 2. haftasında yaşanan teknik değişiklik, kadronun yeniden yapılanması, oyun düzeninin değişmesi.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen takım buralara kadar geldi. Bu her şeyden önce çok büyük başarı. Bir de kupa finaline kalması.
En az Çetinkaya kadar Yenicami takımını da kutlamak gerek. Joseph’in müdahalesi sonrası oyuna devam edemeyen ve ayağı kırılan Çetinkaya’nın yıldızlarından Musa’ya da geçmiş olsun der acil şifalar dilerim.