Numan: Halka zarar verdik

15
Numan: Halka zarar verdik

Gizem ÖZGEÇ

ÖNCELİK KURULTAY: Kurultay kararı alan Ulusal Birlik Partisi’nde öncelik yeniden yapılanma. Dün toplanan genel yönetim kurulu da kurultay için çalışmalara başladı. Genel sekreter Necedet Numan, “Halk bize muhalefet görevi verdi” diyerek, önceliğin kurultay olduğunu söyledi

UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, seçim sonuçlarının UBP’nin yetkili kuruları tarafından görüşüleceğini ve bir koalisyona girilip girilmemesi konusunun değerlendirileceğini kaydetti. CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun basın toplantısını da değerlendiren Numan, Kıbrıs konusunda söz söyleyecek olanın  UBP olduğunu  kaydetti. Numan, halkın kendilerine muhalefet görevi verdiğini de belirtti ve “Biz de her konuda bütün siyasi partilere eşit durumdayız. Yetkili kurullar bugünden (dünden) itibaren toplantılara başladı. Kararı görüşmeler belirleyecek” dedi.

CTP ile ortak vaatlerimiz var ama…
Numan, UBP tabanının CTP ile bir ortaklık hükümetine nasıl baktığını ise şöyle açıkladı: “UBP tabanının bakışı belli ancak şimdi konuşmak erken olur. Bizim de CTP’nin de seçim sürecinde ortak vaatlerimiz var. Halkın daha rahat yaşam koşullarına sahip olması ve ekonomik projeler var. Ama yetkili kurullar görüşmeden bazı şeyleri net ifade etmek yanlış olur” dedi.

“Halka kendimizi anlatamadık”  
Numan, seçim sonuçlarını da değerlendirdi ve şunları söyledi: “Bu süreci yaşadık, gördük değerlendiriyoruz. Bazı hatalar yaptık. Belli ki kurultay süreci çok uzun gitti. Halka anlatamadık. Tabii ekonomik paket de var. Biz 2014’e hükümette kalacağımızı düşüncesiyle o süreçte uyguladık. Halka zarar verdik o konuda ama 2014’e kadar bunu düzeltecektik. Önce ekonomiyi ele aldık. Ancak derdimizi vatandaşa anlatamadık. Halk şimdi bize muhalefet görevini verdi.  Saygılız.”

“Şimdiki hükümet de devam edebilir”
Numan, partide son yaşanan gelişmeleri BRT’ye değerlendirdi. Alınan sonuçları parti yetkili organlarında değerlendirmeyi sürdüreceklerini kaydeden Numan, “Beklentimizin altında oy aldık, değerlendiriyoruz” dedi.
Bu aşamadan sonra halkın verdiği güç doğrultusunda görev yapacaklarına işaret eden Numan, partide yaşanan sıkıntının nedeninin 8 ay süren kurultay olduğunu ve halkın verdiği mesajı aldıklarını vurguladı.
Numan, “Yeniden toparlanıp halka hizmet etmek istiyoruz. Genel başkanın seçim kaybetmesi süratle yeni kurultay gerektiği sonucunu doğurdu hazırlıklara başladık” dedi.
Tüzük tadilatı ve olağanüstü kurultay için çalışma başlattıklarını kaydeden Numan, halkın kendilerine muhalefet görevi verdiğini belirtti ve bu aşamada Cumhurbaşkanı’na sert eleştirilerde bulundu…

“Tek başkanlı kurultay da fayda var”
Tek başkan adayıyla kurultaya gitmekte yarara bulunduğuna işaret eden Numan, şu andaki hükümetle ilgili olarak şöyle konuştu:
“Şu anda çok iddialı 3 parti var ve hükümettedirler. Çok iddialıdırlar şimdiki hükümetin devamında yarar vardır. Anlaştıkları gibi. Bunlara Saray desteği vardır. Bu partiler 3’lü koalisyon yaparsa daha iyi olacaktır. Çok iddialı çıktılar konuştular. İnşallah başarılı olurlar. Kazanan tüm vekillere başarılar dilerim.”
Hükümette yer alıp almama konusunu partide değerlendirmediklerini de kaydeden Numan, partide köklü değişimler olacağı mesajını verdi.