“Nefes alamıyoruz”

0
27
“Nefes alamıyoruz”

VATANDAŞ İNANCINI KAYBETTİ… Teknecik Termik Santrali’nden çıkan dumanlar yıllardır bölge halkını zehirliyor. Kronikleşen bu çevre sorunu için ne bölge halkının ne de çevre örgütlerinin sesine kulak veriliyor

Teknecik Termik Santrali’nden çıkan duman zehir saçmaya devam ediyor. Kronik bir çevre sorunu haline gelen Teknecik Elektrik Santrali bir yandan bölge insanını zehirlerken diğer yandan da doğayı tahrip etmeye devam ediyor.
İnsanlarda kanser hastalığına kadar yol açan zehirli dumanlar, ayrıca binaların yıkılmasına arabaların paslanmasına da neden oluyor.

Kimsenin sesine kulak verilmedi
Teknecik Termik Santrali’nin saçtığı zehirli dumana karşı yıllardır mücadele veren ne çevre örgütlerinin ne de bölge halkının sesine kulak verildi. Bölgede yaşayan vatandaşlar, bu zararlı havayı solumaya mahkum edildi. 

Bölge terk ediliyor
Yıllardır Teknecik Termik Santrali’nin saçtığı zehirli dumana karşı önlem alınmaması vatandaşı bölgeyi terk etmeye itti.
Bölgede kalmaya devam eden vatandaşlar ise zehirli duman nedeniyle solunum problemleri yaşadıklarını dile getirdi.

Bölge halkı isyan etti
Teknecik Termik Santrali’nin saçtığı zehirli dumana karşı yıllardır hiçbir önlem alınmaması bölge halkının bu sorunun düzeleceğine dair inancını da yıktı. Havadis’e konuşan Çatalköylüler, “Yılladır aynı sorun devam ediyor. Böyle geldi böyle gidecek” dedi.

Bölge halkı ne dedi?
Vedat Çelik
“Ortada sağlığa zararlı bir durum var. Ancak bilindiği gibi yıllardır bu sorun devam ediyor ve hiçbir tedbir alınmadı. Bacalara filtre takılması gerekir. Popülasyon yapılmaya devam edilirken binlerce kişinin hayatını ilgilendiren bu konuya yıllardır eğilen olmadı. Başka bir ülkede böyle bir şey olsa hükümet hemen istifa eder. Maalesef bizde demokratik şartlar yerleşmiş olmadığı için sağlık ve kültürle ilgilenen yok.”

 

 

 

 

 

Orkun Oranoğlu
“Yıllardır aynı sorunla boğuşuyoruz. Filtre takılacak dediler ancak hala değişen bir şey yok. Bölgedeki herkes zehirleniyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yoktur. Artık ya santrali iptal etmeleri gerekir ya da sistemi değiştirmeleri.”

 

 

 

 

Oktay Özdenefe
“Sağlığımız tehdit altında. Yıllardır bu sorun devam ediyor. Ancak hiçbir tedbir alınmadı. Biz de bu havayı solumaya devam ediyoruz. Filtre almaya para olmadığını duyuyoruz. Artık bu duruma bir önlem alsınlar.”

 

 

 

 

 

 

Hüseyin Reyhan
“Yıllardır bu sorun devam ediyor. Sağlığımız tehdit altında. Hiçbir önlem alınmadı. Artık bu soruna önlem alınmasını istiyoruz. Soluduğumuz hava kirli. Bölge halkının sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bir hava var.”

 

 

 

 

 

 

Ayhan Önel
“Filtre koymayacaklarsa artık bu santrali söküp atsınlar. Santralden çıkan dumanlar sağlığımızı ciddi anlamda tehdit ediyor. Bölgedeki ağaçlar bile artık siyah oldu. Ayrıca bu hava denize de geçiyor. Bölgede denize giren insanlar içinde çok tehlikeli. Hiçbir şey sağlığımızdan daha önemli değildir. Bacanın üzerine takılacak filtrenin maliyeti ne isterse olsun bu filtrenin takılması zorunludur.”