Nazilerin “güneş silahı” planı

12
Nazilerin

Life dergisinin savaşın ardından Almanlara ait belgelerin incelenmesiyle elde edilen bilgiler üzerinden 1945 yılında yayınladığı haberde, “ABD ordusunun teknik uzmanlarının Alman bilim insanlarının bir ‘güneş silahı’ geliştirme planlarında ciddi olduğu gerçeğini ortaya çıkardığı” ifade ediliyordu.

Planlara göre söz konusu silah dev bir aynadan oluşuyor ve Güneş’in ışınlarını belli bir noktaya odaklayarak yakıcı bir etki yaratıyordu. Bu durum bir büyüteç ya da gözlük camının odağını kullanıp ateş yakılabilmesiyle açıklanıyordu.

Life’ın haberine göre Alman ordusunun silahı geliştirmekteki amacı ise “düşmanlara ait bir şehri yakmak ya da okyanusun bir kısmındaki suları kaynatmak”.

Hermann Oberth’in 1923 yılında ortaya attığı bir fikrin geliştirilmesiyle tasarlanan silahın maliyetinin 3 milyon dolar olacağı ve inşa etme süresinin 15 yıl olacağı tahmin ediliyordu. Oberth’in böyle bir fikirle ortaya çıkmasının ardında ise dünyanın herhangi bir yerine ihtiyaç halinde güneş ışığı verilebilmesi yatıyordu.

Oberth, 1957 yılında bile hala aynanın inşa edilebileceğini savunuyor ancak bunun “en güçlü silah” olduğunu ifade ediyordu.