En Üst

23 Nisan 2017

Nadir vatandaşlığını iade etti

Nadir vatandaşlığını iade etti
Haber İçi Üst

Bülent Erandaç – Takvim Gazetesi – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en zengin isimleri arasında yer aldı. Parası sınırları aştı ve dünyanın ilk 500 zengini arasına girdi. Ancak Asil Nadir'in (71) İngiltere'de kurduğu şirketi Polly Peck'i dolandırdığı iddia edildi. Bunun üzerine Nadir, 2 yıl önce İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti. Yargılandı. 10 yıl hapis cezası aldı. Ancak Nadir, cezasını Türkiye'de çekmek istiyordu.

BAKAN ERGİN'DEN TALİMAT
İşte İngiltere'deki Belmarsh Cezaevi'nde hapis yatan ünlü işadamı, bu hayaline kavuştu. Buna göre Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'nin İngiltere Büyükelçisi Ünal Çeviköz'den, Asil Nadir'in İngiltere'den alınması için girişimlere başlamasını istedi. Çeviköz de hemen başvuruyu yaptı. Türkiye işlemlerin kolaylaşması için Nadir'den İngiliz vatandaşlığını bırakmasını istedi.

KONSOLOSLA GÖRÜŞTÜ…
Asil Nadir de İngiliz vatandaşlığını bıraktı, pasaport ve hüviyetini geri verdi. Böylece Nadir'in Türkiye'ye verilmesi önündeki tek engel kaldırıldı. Gelişmeler sonrası Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok, Asil Nadir'le cezaevinde görüştü. Nadir, geri kalan cezasını İstanbul'da tamamlamak istediğini Demirok'a iletti. Türkiye'nin talebi, şu anda İngiliz adalet bakanının önünde bulunuyor.
 

TAKVİM YAZMIŞTI
Asil Nadir'in Türkiye'ye dönme isteğini ilk kez TAKVİM yazdı. Bu arada Onur Air'in sahibi Hamit Cankut Bagana, yakın dostunun serbest kalması için 5 milyon sterlin (15 milyon TL) kefalet ödedi. Ancak Bagana, bu paranın Nadir'in annesi tarafından verildiğini söyledi.

* Asil Nadir, cezaevinde zor günler geçirdi. Hatta bir mahkumdan dayak yedi. Bununla da kalmayan cezaevi yönetimi, Asil Nadir'in kendisinden 41 yaş küçük olan eşi Nur Nadir ile görüşmesine izin vermedi.

 

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King