En Üst

30 Mart 2017

Mısır’da kanlı gün

Mısır’da kanlı gün
Haber İçi Üst

Ordunun temmuz ayının başında devrilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine iadesi için Adeviye ve Nahda meydanlarında haftalardır oturma eylemi yapan göstericilere biber gazıyla müdahale ettiği belirtildi. Güvenlik güçleriyle Mursi yanlıları arasında çatışmalar çıktı.
Müslüman Kardeşler ölü sayısını, "2 bin 200'den fazla" olarak açıklarken Mısır Sağlık Bakanlığı ise, "56 ölü, 550 yaralı" olduğunu açıkladı.

deviye Meydanı'ndan gelen görüntülerde meydanın üzerinde bir duman bulutu olduğu ve askeri helikopterlerin alçak uçuş yaptığı görülebiliyor. Bazı bölgelerde keskin nişancıların göstericilere ateş açtığı da iddia ediliyor. Mısır İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada göstericilere ateş açıldığını yalanlarken 150 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
SKY TV KAMERAMANI ÖLDÜRÜLDÜ

Yaşanan müdahale sırasında İngiliz Sky TV için çalışan bir kameramanın da bulunduğu bildirildi. Reuters ve AFP haber ajansları Adeviye'de ölü sayısının en az 15 olduğunu bildirdi. Müslüman Kardeşler ise ölü sayısını, "2 bin 200'den fazla" olarak açıkladı.
Müslüman Kardeşler, bazı noktalardan göstericilere keskin nişancıların ateş açtığını savunurken, yaralananların Adaviye sağlık merkezinde tedavileri sürüyor. Çıkan olaylarda 2 Mısır askerinin de hayatını kaybettiği belirtildi. Uzun süreden bu yana darbe karşıtlarının toplanma ve gösteri alanı olan Rabiatül Adeviyye meydanı çevresine darbe karşıtlarının yeniden barikatlar kurmaya çalıştığı, bu sırada ordu ile çatışmaların sürdüğü belirtiliyor.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King