Mısır’da Gerginlik Arttı!

15
Mısır'da Gerginlik Arttı!

Mısır’da muhalefet, Cumhurbaşkanı'nı istifaya zorlamak, Mursi  yandaşlarıysa destek amacıyla dün gösteriler düzenledi. 30 Haziran gösterilerini düzenleyenlerden biri olan Temerrüd (İsyan) Hareketi, Cumhurbaşkanı Mursi'ye görevi bırakması için 2 Temmuz Salı gününe kadar süre tanıdıklarını, aksi takdirde, ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemleri başlatacaklarını duyurdu. Hareket tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, "Mursi'nin görevi bırakması ve erken seçime gidilmesi için 22 milyon imza toplandı. Biz şu anda o insanları temsil ediyoruz. Mursi, artık Mısır'ın meşru cumhurbaşkanı değildir" ifadeleri yer aldı.

MURSİ'DEN DİYALOG YANITI

Açıklamada, Asyut ve Beni Süveyf kentindeki çatışmalarda ölenlerin sayısı 12'ye yükseldiği ve bazı yaralıların durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi. Muhalefetin, "İstifa et yoksa gösterilere devam edeceğiz" şeklindeki çağrılarına, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'den diyalog yanıtı geldi.

'HALKIN TALEPLERİNE SAYGI DUYUYORUZ'

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ömer Amir, Cumhurbaşkanlığının gösterilerin hacmini küçümsemediğini, göstericilerin meşru taleplerine saygı duyduğunu dile getirdi. Amir, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin istifa etmesi ve erken seçime  gidilmesi talebiyle ülke genelinde düzenlenen gösterileri değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki siyasi çevreler ve hareketlerle istişare halinde olduklarını belirterek, "Mısır Cumhurbaşkanlığı, gösterilerin hacmini küçümsemiyor, halkın meşru taleplerine de saygı duyuyor. Cumhurbaşkanı Mursi, tüm kesimlerin memnuniyet duyacağı ortak paydada buluşmak için milli diyalog ve uzlaşıdan yana" dedi. Mısır Sağlık Bakanlığı, yaralanma olaylarının Kahire, İskenderiye, Asyut, Dakhaliyye, Garbiyye, Beni Suveyf ve Buhayra kentlerinde meydana geldiğini duyurdu.

CUMHURBAŞKANLIĞI HERKESE DİYALOG KAPISI AÇTI

Cumhurbaşkanlığı ofisinin bulunduğu el-İttihadiye Sarayı'nın çevresini kuşatan binlerce göstericinin, Mursi'nin istifa etmesi talebiyle başlatttığı gösteriler sürüyor. Başkent Kahire'nin Nasır City bölgesinde ise Mursi'ye destek gösterileri devam ediyor. Hürriyet ve Adalet Partisi'nden (HAP) yapılan açıklamada, Mursi'ye destek gösterilerine 4 milyon kişinin katıldığı öne sürüldü. Muhalifler ile Baltacı diye tabir edilen suç gruplarının Müslüman Kardeşler'in genel merkezine saldırdığı ifade edildi. Mukattam bölgesindeki çatışmalarda yaralananlar olduğu, göstericilerin genel merkeze molotoflu saldırı düzenlediği kaydedildi. Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ömer Amir, "Mursi'ye bir takım ön şartlar koşularak, tavizler vermesi bekleniyor. Yine Mursi'nin diyalog çağrıları şartlı olarak yerine getirilmeye çalışılıyor. Bu durum kabul edilemez" diye konuştu. "Cumhurbaşkanlığı sadece siyasi seçkinlere değil herkese diyalog kapısını sonuna kadar açtı" ifadesini kullanan Amir, "Mısır sokaklarına dökülen gençlerin haklarının tam olarak yerine getirilmemesi sebebiyle Cumhurbaşkanı birçok kez özrünü ifade etmişti" değerlendirmesinde bulundu.