Mısır’da askeri darbe

20
Mısır'da askeri darbe

Mısır'da resmi açıklama olmasa da ordu, yönetime müdahale etti.
Beklenen açıklama şu sıralar Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Sissi tarafından yapıldı.
Sissi, izlenecek yol haritasına ilişkin yaptığı açıklamada özetle şu ifadelere yer verdi:
"Silahlı kuvvetlerin diyalog çağrısına yanıt gelmedi. Anayasa geçici olarak askıya alındı. Teknokrat ve ulusal bir yönetim oluşturulacak.
Mısır ordusu mazlumların kanının dökülmemesi için her şeyi yapacak. Barışçıl protestolara açığız. Uzlaşmaya varıldıktan sonra seçimler yapılacak."

Kısa geçiş dönemi ardından seçim
Mısır Haber Ajansı'nın, geçtiği bir haberde "Kısa geçiş dönemini cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimi izleyecek" ifadelerine yer verildi.

'Artık cumhurbaşkanı değilsin'
Mısır'da devletin sesi olarak bilinen El Ahram gazetesi ise ordunun Mursi'ye saat 20.00'de (TSİ) "Artık cumhurbaşkanı değilsin" dediğini öne sürdü.

Mursi'ye seyahat yasağı
Öte yandan Mısır ordusu, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler liderleri için seyahat yasağı getirdi. Çok sayıda asker ve zırhlı aracın da Mısır Başkanlık Sarayı önünde beklediği kaydedildi.
Cumhuriyet muhafızlarının da askerlere karşı, Mursi'nin bulunduğu kışlada barikat kurduğu belirtiliyor. Mursi'nin ise saray yerine muhafızların barakasında çalışmalarına devam ettiği ileri sürüldü.

Koalisyon hükümeti önerisi
Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ise gelişmeler öncesinde siyasi krizden çıkış için bir koalisyon hükümeti önerdi.
Reuters'ın haberine göre Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mursi'nin bir uzlaşı üzerinde çalıştığı da belirtildi.
Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada "yeni bir koalisyon hükümetinin çözümün bir parçası olabileceği" belirtildi. Açıklamada, Mursi'nin istifası ve yeniden seçim yapılması gibi muhalefet taleplerinden bahsedilmedi.

Ordu: Halkı can pahasına koruruz
Mısır'da ordunun ülkede uzlaşma sağlanması için verdiği sürenin dolmasına saatler kala Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi adına sert bir açıklama yapılmıştı. Açıklamada, "Ordu teröristler, radikaller ve budalalara karşı Mısır halkını canı pahasına korumaya hazır" denilmişti.
Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin "Meşruiyetimi korumak için canımı vermeye hazırım" açıklamasına ordu sert bir açıklamayla karşılık vermişti.
Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi adına yapılan ve "Son Saatler" ismini taşıyan açıklamada, ordunun teröristler, radikaller ve budalalara karşı Mısır halkını canı pahasına korumaya hazır olduğu belirtilmişti.