Meryem Uzerli’ye Şaşırtan Davet

0
16

Dünyanın en büyük kum heykel etkinlikleri arasında yer alan ve ziyaretçi akınına uğrayan Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali, 15 Kasım tarihinde elinde beyzbol sopasıyla Meryem Uzerli’yi bekliyor. Diziden ayrılmasına rağmen halen festival alanında Kanuni Sultan Süleyman heykelinin yanında Mahidevran ile birlikte yerini alan Hürrem Sultan, 15 Kasım tarihindeki yıkım şenliğine kadar diğer heykellerle birlikte alandaki yerini korumaya devam edecek.

Bu yıl teması Empires (İmparatorluklar) olarak belirlenen sergide Akhenaton, Nefertiti, 1.Petro, Napolyon, Sultan Alparslan, Ulubatlı Hasan, Kleopatra, Barbarossa ile birlikte Kanuni Sultan Süleyman, ve iki karısı Hürrem Sultan ve Mahidevran karakterleri de bulunuyor. Ancak TV dizisinden esinlenilerek Meryem Uzerli’ye benzetilen Hürrem Sultan’ın heykeli, Uzerli’nin tükenmişlik sendromu sebebiyle diziden ayrılmasına rağmen, alandaki yerini koruyor. Festival Dikektörü Cem Karaca, Meryem Uzerli’nin diziden ayrılıp yerine Vahide Perçin’in geçtiğini ancak kendilerinin bu değişikliği yapmalarının imkansız olduğunu söyledi. Karaca, heykelleri yapan heykeltıraşların şu anda dünyanın farklı noktalarında farklı heykelleri yapmakla meşgul olduklarını ve 15 Kasım’daki yıkım şenliğine kadar Meryem Uzerli’nin Kanuni Sultan Süleyman’ın karısı olarak alandaki yerini muhafaza edeceğini söyledi.

15 Kasım tarihinde yapılacak olan yıkım şenliği için ise Meryem Uzerli’yi Antalya’ya davet eden Cem Karaca, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından o gün alanı ziyaret eden misafirlerin eline beyzbol sopaları vererek adeta taş üzerinde taş konulmayacağını söyledi. Karaca, tarihte Mahidevran ile olan çekişmesi bilinen Hürrem Sultan karakterini canlandıran Meryem Uzerli’nin Mahidevran’ın heykelini kendi elleriyle parçalaması için Antalya’ya beklediğini belirterek, "İsterse beyzbol sopasıyla, isterse tırnaklarıyla, istediği şekilde Mahidevran’ı ortadan kaldırabilir. Seçimi kendisine bırakıyoruz" diye konuştu.

Cem Karaca, Rus Heykeltıraş Teymur Abdulganiev tarafından 10 günde yapılan Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan ve Mahidevran Sultan ile birlikte canlandırıldığı heykelin ise serginin gözde yapıtlarından birisi haline geldiğini belirterek, ‘’Türk ziyaretçiler kadar yabancı sanatseverler de Kanuni temalı heykele büyük ilgi gösteriyor. Hemen her ziyaretçi bu heykeli inceleyip defalarca fotoğrafını çekip, önünde poz vererek bu anı ölümsüzleştiriyorlar. Hatta zaman zaman heykelin önünde fotoğraf çektirmek için sıra oluşuyor. Açıkçası bu ilgi bizi de şaşırtmış durumda’’ dedi.