Merve, yardım eli bekliyor

0
32
Merve

 YARDIM KAMPANYALARI BAŞLATILDI… 11 yaşındaki kalp hastası Merve Çakır’ın ameliyatı için birçok banka kampanya başlattı. Yardım elini uzatmak isteyen vatandaşlar Creditwest Bank 31-300-2511, Koopbank 0006022266 ve TC Ziraat Bankası 64906295-5001 numaralı banka hesaplarına para yatırarak destek olabilir

Akova köyünde yaşayan 11 yaşındaki Merve Çakır, maddi sıkıtılar nedeniyle yıllardır ameliyat olamıyor.
11 yaşındaki Merve’nin en kısa süre kalp ameliyatı olup iki damarının değişmesi gerekiyor. Ancak ailenin maddi durumu kızlarını ameliyat ettirmek için yeterli değil. Kızlarının tedavisi için arabalarını bile satan Erkan ve Döndü Çakır çifti duyarlı vatandaşlardan yardım bekliyor.

Bankalar yardım kampanyası başlattı…
Merve’nin kalp ameliyatı olması için yaklaşık 100 TL’ye ihtiyaç var. Bu miktarın toplanması için ise bazı banklar kampanya başlattı. Merve’ye yardım elini uzatmak isteyen vatandaşlar Creditwest Bank 31-300-2511, Koopbank 0006022266 ve TC Ziraat Bankası 64906295-5001 numaralı banka hesaplarına para yatırarak destek olabilir.

Rahatsızlığı 20 günlükken fark edildi…
11 yaşındaki Merve’nin kalp rahatsızlığı Merve henüz 11 günlükken fark edildi. 2006 yılına kadar devlet desteğiyle de Türkiye’de bulunan Acıbadem Hastanesi’ne gönderilen Merve’nin tedavisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Türkiye’deki bazı hastanelere olan borcu nedeniyle yarım kaldı. Merve’nin tedavisi için 2006 yılından sonra aile kendi maddi imkanları doğrultusunda Merve’yi Acıbadem Hastanesi’ne götürmeye devam etti. Ancak maddi gücü tamamen tükenen aile Merve’nin ameliyatı için gerekli parayı toplayamadı.

Annesi gözyaşları içinde anlattı
Kızının durumunu gözyaşları içinde anlatan Döndü Çakır, Merve’nin şimdiye kadar çoktan ameliyat olması gerektiğini söyledi ancak maddi durumlarının Merve’nin ameliyatı için yeterli olmadığını belirtti. Çakır şu şekilde konuştu:
“2006 yılına kadar Merve Acıbadem Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Devlet de destek olmuştu. Birkaç kez ameliyat oldu. Ancak daha sonra devletin Acı badem Hastanesi’ne borcu nedeniyle tedavi yarım kaldı. Başka bir hastaneye göndermek istediler. Ama Merve 20 günlükten beri bu hastanede ve aynı doktorlar tarafından tedavi görüyor. Bu saten sonra doktorlarının değişmesi de doğru değil.”

“Merve bu durumdan çok etkilendi”
Merve’nin sağlık rahatsızlığından çok etkilendiğini belirten anne Çakır, “Merve arkadaşları gibi rahat hareket edemiyor” dedi. Çakır şu şekilde konuştu:
“Merve arkadaşları gibi rahat hareket edemiyor. Arkadaşlarının yaptığı hareketleri yapamıyor. Vücudunda morluklar oluşuyor, ayaklarında ağrılar var. Ayrıca Merve bu durumdan psikolojik olarak da etkilendi.”

“Devletten beklentim yok”
Devletten bir beklentisi olmadığını belirten Çakır, yardım sever insanlardan destek beklediğini belirtti. Çakır şu ifadeleri kullandı:
“2006’dan beri çalmadığım kapı kalmadı. Artık duyarlı insanlardan destek bekliyorum. Şu an da evimi satsam bile ameliyat parasını karşılayamam. Tek istediğim çocuğumun iyileşmesi.”

“Para artarsa bağış yapacağım”
Bağış yapılan paranın artması durumunda da artan parayı kendi durumunda olan ailelere bağışlayacağına işaret eden Çakır şu ifadeleri kullandı:
“Şu an benim canım yanıyor. Başkanlarının da ayni durumda kalmasını istemem. Eğer bağış yapılan para artarsa bu parayı çocuğu hasta olan ailelere bağışlayacağım. Benim kızım 11 yaşında ve 3 kez ameliyat oldu. Şimdi olması gereken ameliyatta çok riskli ağır bir ameliyat. Ameliyattan sonra 3 ay yatması gerekiyor.”