Mersin’de Kıbrıs Milli Marşı!

14
Mersin’de Kıbrıs Milli Marşı!

Atletizm Kadınlar 200 metre finalinde Eleni Artymata 23.18’lik derecesiyle altın madalya aldı.  Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi’nde yapılan kadınlar 200 metre finalinde Eleni Artymata 23.18’lik derecesiyle birinci sırayı elde etti ve altın madalyanın sahibi oldu.
Türkiye adına yarışan Nimet Karakuş 23.40’lık derecesiyle bronz madalya kazanırken, İtalyan Libania Grenot da 23.20’lik derecesiyle gümüş madalya kazandı. Ödül töreninde Yunan Milli Marşı’nın çalınması ise ülkemizde yeni tartışma konusu oldu.
Bilindiği üzere, Kıbrıs Cumhuriyeti resmi marşa sahip olmaması dolayısıyla seremonilerde Yunan Milli Marşı’nı söylüyor ve kullanıyor.  

Rum gazetelerinde manşet

Mersin 2013 Akdeniz Oyunları kapsamında düzenlenen 200 metre bayanlar yarışmasında birinciliği Eleni Artymata isimli Rum sporcunun elde etmesi ve yarış sonrasında düzenlenen madalya töreninde Yunan Milli Marşı’nın çalınması, Rum basınının spor eklerinde manşet oldu.
Fileleftheros spor ekinde “Eleni’nin Kurnazlığı” başlığıyla manşete çektiği haberinde “Akdeniz Oyunları’nın 200 metre bayanlar yarışmasında Artymata’nın birinciliği göğüslemesi üzerine Mersin Stadı’nda milli marşımız çalındı” ifadesini kullandı. Gazete, Akdeniz Oyunları’nın 100 metre bayanlar kategorisinde de yarışan Eleni Artymata’nın “Benim için en büyük teşvik Türkiye’de altın madalya kazanmaktı” dediğini yazdı.
Haravgi “Akdeniz Oyunları’nın! Güzel ve Altın Eleni’si” başlıklı haberinde Artymata’nın 200 metre kadınlar kategorisinde ipi göğüsledikten hemen sonra yaptığı açıklamada “En büyük teşvikim Türkiye’de altın madalya almaktı. Buradan madalyayla ayrılacağımdan emindim ancak bu kadar kolay olmasını beklemiyordum” dediğini yazdı ve şunları satırları ekledi:”Kıbrıslı kısa mesafe koşucusunun zaferi Kıbrıs bayrağını göndere taşıdı ve Kıbrıs marşının Türk stadyumu megafonlarında çalmasını gündeme getirdi.”
Öte yandan Rum radyosu, Akdeniz Oyunları’na resmi olarak katılan Rum ekibinde olan Eleni Artymata’nın Ay. Napa’lı olduğunu ve altın madalya kazanarak Yunan Marşı’nı Mersin’de dinlettiği için bugün Ay. Napa’da kutlamalar yapılacağını haber verdi.