Mehmetçik Belediyesi’nde işler karıştı

0
8
Mehmetçik Belediyesi’nde işler karıştı

MEHMETÇİK’TE GREV VAR: Büro-İş’te örgütlü Mehmetçik Belediyesi çalışanları süresiz grev başlattı. Çalışanlar maaşlarını alana kadar grevin devam edeceğini belirtirken Büro-İş Başkanı Hüseyin Akyön de “Sorunlar çözülene dek greve devam”  açıklaması yaptı

“KATKI PAYI ALAMADIK”: Mehmetçik Belediyesi Başkanı Beyazıt Adalıer, ise maaş ödeyememesinin gerekçesini 4 aydır devletten kaktı payı almamalarına bağladı. Adalıer, katkı payını alması durumunda çalışanların maaşlarını ödeyip sosyal yatırımlarını yapabileceğini söyledi

Mehmetçik Belediyesi çalışanları bir buçuk aydır maaş alamıyor. Kısa süre önce belediye binası önünde uyarı amacıyla oturma eylemi yapan belediye çalışanları dün süresiz grev başlattı.
Mehmetçik Belediyesi çalışanlarının örgütlü olduğu Büro-İş Başkanı Hüseyin Akyön’den alınan bilgiye göre grev sorunlar çözülene dek devam edecek.
Mehmetçik Belediyesi Başkanı Beyazıt Adalıer ise belediyenin 4 aydır devletten kaktı payı almadığını ve yaklaşık iki yıldır da katkı payında bir artış olmadığını belirterek çalışanların maaşlarını bu nedenle ödeyemediğini kaydetti.

Adalıer: Sorunu çözmeye çalışıyorum
Çalışanların sadece bir aydır maaş almadıklarını kaydeden Adalıer, çalışanlara bayram ödeneğinin verildiğini borcu olanların taksitlerini ödemesi için gerekli paranın verildiğini ve isteyene 500 TL’ye kadar ödeme yaptığını belirtti. Adalıer ayrıca sorunun tamamen çözülmesi için de ilgili mercilerle görüşme yapmaya devam ettiğini işaret etti.

“Katkı payı alınırsa tüm çalışanlar ödenir”
Adalıer, katkı payının verilmesi durumunda alınacak paranın tüm çalışanların maaşlarını fazlasıyla karşıladığını belirtti ve “Bu para ile çalışanların hem maaşlarını anında ödeyip hem de Sosyal Sigortaları’nı yatıracağım” dedi.
Ayrıca kendisinin hasta olduğu dönemde belediye meclis üyelerinin çalışanların maaşlarına çok yüksek oranda artış yaptığını kaydeden Adalıer, bunun yasa dışı olduğunu söyledi. Adalıer, aynı zamanda bu maaş artışını belediye bütçesinin bu artışı da kaldırabilecek güçte olmadığını ifade etti. 

 

 

 

 

Akyön: Fatura çalışana kesiliyor
Mehmetçik Belediyesi’nde başkan ve belediye meclis üyeleri arasında yaşanan anlaşmazlığın bedelinin çalışana ödettirildiğini kaydeden Büro-İş Başkanı Hüseyin Akyön, grevin sorunlar çözülünceye kadar devam edeceğini söyledi. Akyön tek sorunun çalışanların maaşlarının ödenmemesi olmadığını kaydetti ve aynı zamanda, çalışanların maaşlarına yapılan artışın da maaşlara yansıtılmadığını söyledi.
Belediye meclisi ve başkanının bir araya gelerek sorunu çözmesi gerektiğine işaret eden Akyön, bu soruna çözüm bulunması için İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nı göreve davet etti.