Mehmetçik Belediyesi’nde ipler koptu

0
22
Mehmetçik Belediyesi’nde ipler koptu

Mehmetçik Belediyesi Belediye Meclis Üyeleri Naim Zorali, Hasan Hüryol, Havva Karaçalı, Olgun Kayaoğlu ve Aycan Canalp ile bölge halkından 2 vatandaş, Mehmetçik Belediyesi Başkanı Ahmet Beyazıt Adalıer hakkında Yüksek İdare Mahkemesi’nde avukat Boysan Boyra aracılığı ile dün dava dosyaladı.
Mehmetçik Belediye Başkanı Ahmet Beyazıt Adalıer’in son iki yıldır, gerek ihaleler hakkında gerek harcamalar hakkında sadece bir meclis üyesi ile birlikte karar alarak uyguladığını öne süren 5 meclis üyesi, Belediye Başkanı Ahmet Beyazıt Adalıer’i, “usulsüzlük” yapmakla suçladı.

Sıra Sayıştaylık’ta
Mehmetçik Belediyesi Belediye Meclis Üyeleri Naim Zorali, Hasan Hüryol, Havva Karaçalı, Olgun Kayaoğlu ve Aycan Canalp’ın avukatı Boysan Boyra, konu ile ilgili basına yaptığı açıklamada, bugün de Sayıştaylık hakkında “Görevini yapmadığı” gerekçesi ile dava dosyalayacaklarını açıkladı.

Boyra: Son 2 yılda alınan tüm kararlar kanunsuzdur
Avukat Boysan Boyra, Mehmetçik Belediye Başkanı Ahmet Beyazıt Adalıer’in 15 Kasım 2011 tarihinde tamamen keyfi bir kararla bir kişi hariç tüm meclis üyelerini görevinden aldığını açıkladığını söyledi.
Avukat Boyra, Belediye Başkanı Adalıer’in, son iki yıldan bu yana tüm kararları sadece 1 meclis üyesi ile birlikte alarak uyguladığını öne sürdü.
Avukat Boysan Boyra, söz konusu meclis üyelerinin görevinden alınmalarının kanunsuz olduğunu, ayrıca belediye başkanının bir tek meclis üyesi ile birlikte alıp, uygulamaya koyduğu kararların usulsüz olduğunu savundu.
Boyra, “Son iki yıldır Mehmetçik Belediyesi’nde yapılan tüm harcamalar, ihaleler ve alınan kararlar kanunsuzdur, hükümsüzdür” dedi.

“Sayıştaylık görevini yapmıyor”
Avukat Boysan Boyra, konuyu yargıya taşıman önce, iki yıl boyunca gelişen olaylarla ve Mehmetçik Belediyesi’nde yapılan usulsüzlüklerle ilgili Belediye Meclis Üyesi 5 kişinin defalarca Sayıştaylık’ı bilgilendirdiğini ancak Sayıştaylık’ın görevini yapmadığını söyledi.
Avukat Boysan Boyra, bugün de Sayıştaylık hakkında “Görevini yapmadığı” gerekçesi ile dava dosyalayacaklarını açıkladı.

İşte dava dosyasındaki bazı iddialar:
“Mehmetçik Belediyesi, 25 bin TL üzerinde nakit harcama yapma yetkisi olmadığı halde, belediye meclis kararı olmaksızın 25 bin TL’nin çok üzerinde ödeme yapmıştır.
Belediye Gazinosu’nun sair işletmeleri, belediye meclis kararı olmaksızın ihalesiz veya mevzuata aykırı olarak verilmiştir.
Belediye başkanı Ahmet Beyazıt Adalıer tarafından kendi başına veya tek bir meclis üyesinin kararı ile 15 Kasım 2011 tarihinde davacı meclis üyelerinin meclis üyelikleri düşürülmüştür.
Mehmetçik Belediyesi’nin gelir gider hesaplarının Eylül 2010 tarihinden itibaren davalı meclis üyelerinin bilgi ve denetimine sunulmamıştır.
Mehmetçik Belediyesi’ne gelir getiren kuruluşların hesapları davalı meclis üyelerinin bilgi ve denetimine sunulmamıştır…”Manevi işkence yapıyorlar

Mehmetçik Belediye Başkanı Ahmet Beyazıt Adalıer, Belediye Meclis Üyesi 5 kişinin kendisi hakkında dava dosyalaması ile ilgili Havadis’e yaptığı açıklamada, kendisine manevi işkence yapıldığını ve yıllardır yaşanan sorunlarla tek başına mücadele ettiğini, gerek Başbakanlık’ın gerekse İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın belediyenin sorunları ile ilgili parmağını kıpırdatmadığını söyledi.
Adalıer, söz konusu meclis üyelerinin defalarca toplantıya çağrılmasına rağmen, toplantı çağrısına kulak vermediklerini ve 14 toplantıya katılmadığını dile getirdi.
Ahmet Beyazıt Adalıer, “Belediyeler Yasası’na göre, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Meclis toplantılarına katılmak zorundadırlar. Yine yasaya göre, üst üste 3 toplantıya gelmeyen Meclis üyeleri meclis üyeliği görevinden düşürülür. Bu kişiler defalarca çağrı yapmama rağmen 14 meclis toplantısına katılmadılar” dedi.

“Ben de dava açacağım”
Ahmet Beyazıt Adalıer, “Mehmetçik merkezinde mikrofonlarla çağrı yaptık, duymayan kalmadı, söz konusu kişileri meclis toplantısına çağırdım gelmediler. Başbakanlık ve İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na da durumu bildirdim. Meclis üyeleri, toplantılara katılmak ve karar üretmek zorundadırlar. Eğer üst üste 3 kez toplantıya katılmazlarsa, toplantıya katılan meclis üyelerinin kararları, çoğunluk karar almış gibi sayılır ve uygulanır. Ben de kendilerine dava açacağım. Görevlerini kötüye kullandılar. Hem iki buçuk yıldır akılları neredeydi. Şunu bilsinler ki, bu belediyeyi batırmak isteyen her kim olursa olsun her teşebbüste beni karşılarında bulacaklardır” şeklinde konuştu.