Meclis’te komite üyeleri değişti

0
Meclis'te komite üyeleri değişti

Cumhuriyet Meclisi’ndeki komitelerin üyeleri, UBP ve DP’nin milletvekili sayısındaki değişikliğe bağlı olarak değişti.

Meclis Genel Kurulu’nda bugün onaylanan kararlara göre, Demokrat Parti’yi (DP) temsilen Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’ne Gazimağusa Milletvekili Afet Özcafer; İdari ve Sosyal İşler Komitesi’ne Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel; Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’ne Girne Milletvekili Dr. Esat Ergün Serdaroğlu; Dilekçe Komitesi’ne İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba; Tanıtma Kurulu üyeliğine Gazimağusa  Milletvekili Afet Özcafer, Çevre Komitesi’ne Lefkoşa Milletvekili Dr. Mustafa Arabacıoğlu; Kültür Varlıklarını Koruma Komitesi’ne Lefkoşa Milletvekili Dr. Mustafa Arabacıoğlu; Yasalardaki Cinsiyet Ayrımcılığını İzleme Komitesi’ne Gazimağusa  Milletvekili Afet Özcafer; Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite, Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarıları  ile Kamu Reformu Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite ile Borç-Alacak İlişkilerini Düzenleyen  Tüm Mevzuata İlişkin Değişiklikleri Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Ad-Hoc) Komite üyeliklerine Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy getirildi.

DP adına “Gazimağusa Serbest Liman ve Bölgesine Boşaltılan Kum, Yanık Un, Kepek ve Mısır Kepeğiyle ilgili İhmal, Yasa Dışılık, Haksız Kazanç Olup Olmadığı Hakkında Meclis Araştırma Komitesi”nde Afet Özcafer; “Devletin Batık Bankalarda Alacağıyla İlgili Meclis Araştırma Komitesi”nde Zorlu Töre, Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğünü Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Ad Hoc) Komitesi’nde de Mustafa Arabacıoğlu görev yapacak.

KOMİTELERDEKİ UBP MİLLETVEKİLLERİ

UBP’nin değişen milletvekili sayısından sonra Meclis komitelerindeki üyeleri de şöyle oldu:

“Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi: Gazimağusa Milletvekili Turgay Avcı; İdari ve Sosyal İşler Komitesi: İskele Milletvekili Mustafa Gökmen, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi: Gazimağusa Milletvekili Ahmet Eti; Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarıları ile Kamu Reformu  Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite: Gazimağusa Milletvekili Ahmet Çaluda ve Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst; Borç-Alacak İlişkilerini Düzenleyen Tüm Mevzuata İlişkin Değişiklikleri Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Ad-Hoc) Komite: Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu ile Güzelyurt Milletvekili Ahmet Çaluda.”

UBP’li 8 milletvekilinin DP’ye geçmesiyle Cumhuriyet Meclisi’nde UBP 22, CTP 14, DP 10, TDP 3 sandalyeyle temsil ediliyor. 1 sandalye ise CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu’nun Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı’na seçilmesi nedeniyle boş bulunuyor.

UBP hükümetinin bugün Meclis’te onaylanan güvensizlik önergesiyle düştüğü KKTC’de 28 Temmuz’da erken seçim yapılacak ve 50 milletvekili belirlenecek.