Meclis`te istibdal kararları görüşüldü

0
17
Meclis`te istibdal kararları görüşüldü

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı Mehmet Arif Tancer’in komite raporunu okumasının ardından ilk sözü alan CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Evkaf’ın eski tapulu kendi mallarının bazen eşdeğer mallarla takas edildiğini, bunun ileride problem yaratacağını söyledi.
Kıbrıs sorunu çözümlenirken bu malların bedellerinin ödeneceğini savunan Kalyoncu, olası problemlerin düşünülerek tedbir alınması gerektiğini kaydetti.

Yanıt için kürsüye gelen Komite Başkanı Tancer, Türk malına karşılık Türk malıyla istibdal kararı alındığını; komitenin buna dikkat ettiğini açıkladı.

Daha sonra ikinci görüşmesi yapılan ve oybirliğiyle onaylanan tasarının son oylaması ivediliği olmadığı için gelecek toplantıya bırakıldı.

MUTLUYAKA’DA VE ARABAHMET’TEKİ PARSEL

Meclis Genel Kurulu ikinci sırada Gazimağusa Kazası Mutluyaka Hudutları Dahilinde Bulunan 167+168 No’lu Parselin Kısmen İstibdalinin Onaylanmasına İlişkin Karar Tasarısı’nı; üçüncü sırada ise “Lefkoşa Kazasına Bağlı Arabahmet Mahallesinde Bulunan Koçan No:A1136, Blok A, P//H:XXI/38.5.1,101 No’lu Parselin 228/10080 Hissesinin İstibdalinin Onaylanmasına İlişkin Karar Tasarısı”nı görüştü.

Komite Başkanı Tancer’in raporları okumasından sonra söz alan olmayınca tasarılar aynı şekilde oybirliğiyle onaylandı ancak son oylamaları ivedilikleri olmadığından haftaya bırakıldı.

Meclis Genel Kurulu daha sonra Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni görüşmeye başladı.