En Üst

25 Nisan 2017

Meclis’e çağrı: Kuralları uygulayın

Meclis’e çağrı: Kuralları uygulayın
Haber İçi Üst

Toparlanıyoruz Hareketi lideri Kudret Özersay, Meclis'teki devamsızlığı nedeniyle özür dileyen Aslanbaba ve diğer milletvekilleriyle kuralları uygulamakla yükümlü Meclis'in ilgili komitesine ve Meclis Başkanına çağrıda bulundu ve bu yanlışı temizleyecek olanın "hukukun üstünlüğü" olduğunu vurgulayarak "bu işi ne özür temizler ne de uyarı cezası" dedi. Özersay Meclis İç Tüzüğünün ilgili 139. Maddesine atıfta bulunarak konunun Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi gereğine işaret ederek, milletvekilliğinin sona erdirilmesine işaret etti.
Özersay'ın sosyal medya ortamında paylaştığı yazı şöyle:
Kimse parmağının arkasına saklanmasın. Hukuk devleti var diyorsanız, Meclis İç Tüzüğünü uygulayın.Konu Genel Kurul'a gelsin. Ama sadece bir kişi için değil hepsi için.
Kural açıktır. İşte buraya bir hafta önce yaptığım gibi YİNE ilgili maddeyi yapıştırıyorum. Hukuk devletinde bunu ne özür temizler ne de "uyarı". Uygulayın kuralları, HADE!!! Genel Kurul'da bu CESARETİ kimler gösterebilecek görelim…
Meclis İç Tüzüğü Madde 139: Cumhuriyet Meclisi çalışmalarına izinsiz ve özürsüz olarak bir ay süre ile katılmayan milletvekilinin devamsızlığı Başkanlık Divanınca saptanır ve Hukuk ve Siyasi İşler Komitesine Başkanlık Divanı kararı olarak gönderilir.
(2) Komite, bu konudaki çalışmalarını en geç on beş gün içinde
tamamlar ve sonucu bir raporla Genel Kurula sunar.
(3) Bu raporu görüşen Genel Kurul, devamsızlığı nedeniyle
milletvekilliğinin düşmesine karar verirse, o milletvekilinin milletvekilliği sona erer.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King