En Üst

25 Nisan 2017

Meclis Başkanı Bundan Sonraki Süreci Açıkladı

Meclis Başkanı Bundan Sonraki Süreci Açıkladı
Haber İçi Üst

“BAŞBAKANIN İSTİFASIYLA İLGİLİ ZAMAN SINIRI YOK”

“KÜÇÜK’ÜN MAKUL SÜREDE İSTİFA EDECEĞİ KANAATİNDEYİM”

“CUMHURBAŞKANI GÜVENOYU ALACAĞINA KANAAT GETİRDİĞİ BİR PARTİ BAŞKANI YA DA MİLLETVEKİLİNE HÜKÜMET KURMA GÖREVİ VERECEK”

“KURULACAK HÜKÜMETİN GÖREVİNİ NE KADAR SAĞLIKLI ŞEKİLDE YERİNE GETİRECEĞİ KONUSUNDA KAYGILIYIM”

TAK- Doğuş Özokutan ÇİFTÇİOĞLU

Meclis Başkanı Hasan Bozer, güvensizlik önergesinin onaylanmasının ardından, Başbakan İrsen Küçük’ün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na istifasını sunması gerektiğini, ancak bununla ilgili herhangi bir zaman sınırı olmadığını söyledi.

Başbakan İrsen Küçük’e güvensizlik önergesi sonucunu yazılı olarak sunduğu dile getiren Bozer, Küçük’ün istifasını makul bir sürede sunacağı kanaatinde olduğunu belirtti.

Meclis Başkanı Bozer, TAK muhabirinin, hükümetin düşmesiyle başlayan süreçle ilgili sorularını yanıtladı.

Güvensizlik önergesinin Meclis’te onaylanmasının ardından, Başbakan İrsen Küçük’ün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na istifasını sunması gerektiğini, ancak bununla ilgili herhangi bir zaman sınırı olmadığını belirten Bozer, “Sayın Küçük’e güvensizlik önergesi sonucunu yazılı olarak sundum. İstifasını makul bir sürede sunacağı kanaatindeyim” dedi.

KÜÇÜK’ÜN İSTİFASININ ARDINDAN CUMHURBAŞKANI HÜKÜMET KURMA GÖREVİ VERECEK

Küçük’ün istifasını sunmasıyla Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun siyasi partilerle istişare yaparak, güvenoyu alacağına kanaat getirdiği bir milletvekiline, ya da mecliste temsil edilen bir partinin başkanına hükümet kurma görevi vereceğini anlatan Bozer, görevlendirilen kişinin hükümet kurmak için 15 gün süresi olduğunu aktardı.

Bozer, hükümet kurmakla görevlendirilen kişinin, hazırladığı bakanlar kurulu listesini 15 gün içinde Cumhurbaşkanı’na sunması, aksi halde görevi iade etmesi gerektiğini ifade etti.

Yasal sürece göre, Cumhurbaşkanı’nın kendisine gelen bakanlar kurulu listesini inceleyip, uygun görmesi halinde onaylayacağını kaydeden Bozer, böylece Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan bakanlar kurulunun göreve başlayacağını belirtti.

Daha sonra parlamento sürecinin yeniden devreye gireceğini dile getiren Bozer, ilk olarak bakanlar kurulu listesinin mecliste okunacağını ve yedi gün içinde hükümet programının Meclis’e sunulacağını anlattı.

Bozer, hükümet programının Meclis’e sunulmasından iki gün sonra programla ilgili genel görüşme yapılacağını; bundan bir gün sonra hükümetin güvenoyunun oylamaya sunulacağını; güvenoyunun alınması halinde tüm yasal prosedürün tamamlanmış olacağını aktardı.

“KURULACAK HÜKÜMETİN GÖREVİNİ, NE KADAR SAĞLIKLI ŞEKİLDE YERİNE GETİRECEĞİ KONUSUNDA KAYGILIYIM”

Meclis Başkanı Hasan Bozer, erken seçimin yaklaştığı, seçim yasaklarının geldiği ve seçimle ilgili çalışmaların  yoğun şekilde devam ettiğine işaret ederek, bu süreçte, kurulacak hükümetin ve Parlamento’nun, görevini ne kadar sağlıklı şekilde yerine getireceği konusunda kaygılı olduğunu ifade etti.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King