Maronitler de hizmet bekliyor

44
Maronitler de hizmet bekliyor

KKTC’nin Karpaşa köyünde yaşayan Kıbrıs Maronitleri, çağdaş hizmetlerden yeteri kadar yararlanamadıkları gibi köyün hükümet desteğinden de yoksun olduğunu iddia etti.

Girne’ye bağlı Çamlıbel’in yanı başında Karpaşa köyünde ikamet eden Kıbrıs Maronitleri, bağlı bulundukları belediyeden ve hükümetten köy adına destek beklediklerini belirterek, bölgeye hizmet anlamında gerekli ilginin gösterilmesini istedi.

Aogyouou: Köy yolu 40 senedir tadil edilmedi
Karpaşa Muhtarı, Havadis’e yaptığı açıklamada, köyde yaşanan sıkıntıları dile getirdi.
Karpaşa’da 2 yıldır köylünün oyu ile eşinden devraldığı muhtarlık görevini yürüten Yanullah Aogyouou, köyün en büyük sorunlarından birinin yol sorunu olduğunu kaydetti.
Köy yoluna 40 yıldır el değemediğini söyleyen Aogyouou, yolun, trafik açısından tehlikeli olduğuna değinerek kazaya davetiye çıkardığını ifade etti.
Aogyouou, köyde sadece bir iki kilometrelik yolun onarıldığını masrafların da köy halkının cebinden çıktığını söyledi.
Köy içi bozuk yolların bir an önce onarılmasını isteyen muhtar Yanullah Aogyouou, köy mezarlığına giden patika yolun da iyileştirilmesini istedi.

“Dev çukurlar 4 yıldır kapatılmadı”
Karpaşa Muhtarı Yanullah Aogyouou, altyapı çalışması nedeni ile köyün birçok yerinde yol kenarında dev çukurların açıldığını ancak çalışmanın üzerinden 4 yıl geçmiş olmasına rağmen halen daha kapatılmadığını söyledi.
Çukurların köyün yabancıları, köyde yaşayan yaşlı ve çocuklar için bilhassa gece karanlığında tehlike yarattığını söyleyen Aogyouou, dev çukurların istenmeyen bir kazaya neden olmadan kapatılmasını istedi.

“Doğa korunmuyor”
Tam bir doğa aşığı olduğunu ifade eden Yanullah Aogyouou, Karpaşa’da birçok yerde bulunan dönümlerce zeytin ve harnup ağaçlarının da küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar tarafından talan edilip zarara uğratıldığını öne sürdü.
Zeytin ve harnup ağaçlarının korunmasını isteyen Yanullah Aogyouou, köyde ve bölgesinde faaliyet gösteren hayvan üreticilerinin sürülerindeki hayvanlarına sahip çıkmasını istedi.

Görevini kocasından devraldı
Karpaşa Muhtarı Yanullah Aogyouou, 1964 yılında hayatını birleştirdiği eşi ile birlikte Kuzey Kıbrıs’ın Karpaşa köyüne yerleşti.
Kendisi gibi Maronit olan köy halkı tarafından oldukça sevilip, taktir edilen Yanullah Aogyouou’nun eşi 1984’te köye muhtar olarak seçildi. Muhtarlık vazifesini en iyi şekilde yerine getiren eşi Aogyouou, 27 yıl muhtarlık görevini yürüttü.
Aogyouou, 2011 yılında geçirdiği kalp ameliyatı ve kısmi felç sonucu zorunlu emekliye ayrıldı.
Karpaşa bu kez yine adil bir seçim olarak bu kez muhtar olarak Yanullah Aogyouou’nu seçti.
Yanullah Aogyouou, 2 yıldan buyana yürüttüğü muhtarlık görevi süresince köy halkının da maddi ve manevi desteği ile Karpaşa’da birçok güzel işlere imza attı.
Halen Karpaşa Muhtarı olan Yanullah Aogyouou, köylünün talebi oldukça da bu görevi seve seve devam ettireceğini kaydetti.

 

Karpaşa’da dönümlerce zeytin ve harnıp ağaçlarının küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar tarafından talan edilip zarara uğratıldığını öne süren köy muhtarı Yanullah Aogyouou, doğanın korunmasını istiyor


Bir yandan köyde 27 yıl muhtarlık görevini yapıp eşine bakan Yanullah Aogyouou, diğer yandan muhtarlık görevini en iyi şekilde yürütüyor