“Maraş açılsın da nasıl isterse açılsın”

25 Ağustos 2013 Pazar | 11:29
“Maraş açılsın da nasıl isterse açılsın”
Kıbrıs Town Houses

ÜLKE EKONOMİSİ DÜZELİR: Siftah yapmadan kepenk kapatmaktan bıktığını ifade eden esnaf, Mağusa İnisiyatifi’nin Maraş önerisine sıkı sıkıya sarıldı. Esnaf, “Maraş açılsın da kimin kontrolünde açılırsa açılsın. Maraş’ın açılması sadece Suriçi’nin değil, tüm Mağusa’nın, dolayısı ile ülke ekonomisinin faydasına olur” diyerek öneriye destek veriyor

 

Nadire KRAŞLIOĞLU
Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünü dikkate alarak bir barış projesi üretmek amacı ile kurulan Mağusa İnisiyatifi, Maraş önerisini sürekli kamuoyunun gündeminde tutuyor. Öneri, Maraş’ın yasal sahiplerine devrini içeriyor. Mağusa İnisiyatifi, Maraş’ın yasal sahiplerine devrinin yaratacağı sosyal ve kültürel bir iş birliğinin Kıbrıs sorununun çözümünde de katalizör rol oynayacağını ve barışa katkı koyacağını ifade ediyor. Mağusa İnisiyatifi, Maraş önerisini ulusal ve uluslararası platformlarda dillendirerek uygulanması için zemin arayışını sürdürürken Mağusa esnafı da inisiyatife güçlü bir destek belirtti. Mağusa İnisiyatifi’nin Maraş önerisi ile ilgili Suriçi esnafının nabzını tuttu. Uzun süredir siftah bile yapamadan kepenk kapadıkları yönünde şikayette bulunan Suriçi esnafı, yaklaşık 40 yıldır dört gözle Maraş’ın açılmasını beklediklerini dile getirirken, bazı vatandaşlar ise Maraş’ın açılmasını istediklerini ancak kimseye verilmemesi gerektiğini kaydetti.

“Maraş açılsın ülke ekonomisi düzelir”

Suriçi Çarşısı’nın durgunluğu nedeni ile çok zor günler geçirdiklerini ifade eden esnaf, “Maraş açılsın da kimin kontrolünde açılırsa açılsın” şeklinde konuşarak, Maraş’ın açılması ile sadece Suriçi’nin değil, tüm Mağusa’nın, dolayısı ile ülke ekonomisinin düzeleceğine inandıklarını ifade etti.

“Suriçi bölgesinin sıkıntısını, yaşayan bilir”
Ülkeye gelen turist sayısında meydana gelen düşüş nedeni ile tarihi Suriçi bölgesi iş azlığından dertli. Bazı esnaf, Suriçi ve Mağusa bölgesinin canlanması için tek çözümün Maraş’ın bir şekilde açılması olduğunu savunurken, bazı vatandaşlar ise Maraş’ın açılmasının Mağusa’ya yine bir fayda sağlamayacağını savundu. Bazı vatandaşlar ise Maraş’ın açılmasını ancak kesinlikle gerçek sahiplerine verilmemesi gerektiğini vurguladı. Yaklaşık 40 yıldır kapalı olan Maraş’ın açılması halinde ekonomiye ciddi katkı sağlayacağını ifade eden esnaf, Suriçi bölgesinin son dönemlerde iş azlığı nedeni ile yaşadığı sıkıntıyı, sadece Suriçi’nde yaşayanın bildiğini kaydetti.

Maraş çözüm yolunda büyük adım
Maraş’ın gerçek sahiplerine iade edilip açılmasının sadece ekonomi üzerinde etkisi olmayacağını ifade eden esnaf, Maraş’ın Kıbrıs sorunu üzerinde büyük etkisi olduğunu belirtti. Maraş’ın yasal sahiplerinin yerleşimine açılmasının her iki tarafta da memnuniyet oluşturacağını belirten bazı esnaf bu sürecin başlaması ile Kıbrıs sorununun çözümünde büyük bir adım atılacağını savundu. Bazı vatandaşlar ise Kıbrıs sorununun Kıbrıslı Rumların çözüme yaklaşmaması nedeni ile çözülemediğini kaydetti.

 

Esnaf ve vatandaş ne dedi?

Gürhan Anadol: Mağusa Suriçi esnafı için tek önemli şey Maraş’ın bir şekilde açılması. Uzun süredir iş azlığı çeken esnafın işleri durma noktasında. Maraş’ın açılması ile birlikte, Suriçi esnafı para kazanmaya başlayacak ve dükkan kiraları dışında gelir elde ederek rahata kavuşacak. Suriçi esnafının kurtuluşu Maraş’ın açılmasına bağlı.

 

Cemal Canatan: Biz ne kadar istesek de ne yazık ki Kıbrıslı Rumlar anlaşmaya yanaşmıyor. Şu aşamada Maraş’ın açılmasının Suriçi esnafına katkı sağlayacağını düşünmüyorum ama Kıbrıs sorununun çözümüne bağlı olarak Maraş’ın açılmasına karşı değilim.

 

Ali Züğürt: Maraş’ın yasal sahiplerine devredilmesi gerektiğini ve Suriçi esnafı ile Mağusa bölgesinin canlanması için Maraş’ın açılması gerektiğini düşünüyorum. Kapalı Maraş’ın yasal sahiplerine devredilerek açılması halinde, direkt olarak Mağusa ve Suriçi esnafının kazanmaya başlayacağını, ekonominin de düzeleceğini düşünüyorum.

 

Gökhan Gonca: Maraş namustur, Maraş’ı veren namussuzdur.

 

Ercan Sevengül: Maraş’ın açılması gerektiğini düşünüyor, yasal sahiplerine verilmesini istiyorum. Atıl durumda olan kentin açılması halinde Mağusa’ya ve Suriçi esnafına katkı sağlayıp ekonomiyi canlandıracağını düşünüyorum. Kıbrıs sorununda büyük rol oynayan Maraş konusunun çözülmesi halinde Kıbrıs sorununda da çözüm yönünde büyük bir adım atılacağını düşünüyorum.

Salih Oktay: Maraş önerisinin gerçekleşmesi ile birlikte Kıbrıs sorununa yüzde yüz katkı sağlayacağını düşünüyorum. Maraş’ın açılması çözüm adına atılacak ilk ve en önemli adım olur. 46 yaşında bir Suriçi esnafı olarak 34 yıldır Maraş’ın açılması bekleyerek, bu hayalle bugünlere geldik. Maraş’ın açılması ile birlikte Mağusa esnafına ve ekonomiye büyük kakı sağlanacağını düşünüyorum. Maraş açılsın da kimin kontrolünde olursa olsun.

 

Serhat Parlan: Şu an yaşanılan düzen içerisinde Suriçi ve ada esnafı kelimenin tam anlamı ile batmış durumda. Uzun süreden beri, Mağusa İnisiyatifi önderliğinde yapılan başarılı girişimler, Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan halka ekonomik, pozitif moral yönünde katkı sağladı. Maraş’ın açılması ile tamamen yabancı sermaye sahipliğindeki bölge, her alanda Mağusa halkına katkı sağlayacak. Maraş’ın açılması bunu yanında yaklaşık 40 yıldır çözüme varamayan Kıbrıs sorununda da büyük adım olacak Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan halka yeni bir moral olacak. Mağusa Suriçi sorunlarını anlamak için yaşamak lazım. Mağusa’nın ve Suriçi’nin canlanmasının tek çözümünün Maraş’ın açılması olduğunu düşünüyorum.

 

Hülya Sergenç: Mağusa’nın en eski esnaflarına sorduğunuz zaman Maraş’ın açık olduğu dönemlerde Mağusa Suriçi esnafının işlerinin çok iyi olduğu söylenir. Maraş’ın açılması ile hem Suriçi esnafının hem de Mağusa esnafının işleri düzelir ve bölgeye canlılık gelir diye düşünüyorum. Kıbrıs sorununun önemli öğelerinden biri olan Maraş’ın açılmasının, çözüme büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.


Esnaf, Maraş’ın açılmasının boş olan Suriçi bölgesini canlandıracağını ve Kıbrıs sorununun çözümüne katkı sağlayacağını savunuyor