Mağusa’da “yaz konseri”

Kıbrıs Town Houses

Özel eserlerin yer aldığı repertuvarda karma bestecilerden ve farklı makamlardan şarkılar seslendiren Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, dev salonu dolduran Türk müziği sevenler tarafından ayakta alkışlandı

Türk sanat müziğinin özel eserlerinin yer aldığı konserde, karma bestecilerden ve farklı makamlardan şarkılar seslendirildi.
Sunuculuğunu Cansın Emre’nin yaptığı gecede şef Adil Sönmez yönetimindeki koro, 4 TRT sanatçısı ve  12 müzisyenle birlikte 60 kişiden oluştu. Koro Hicaz, Uşak, Kürdili Hicazkar, Muhayyer Kürdi ve Nihavend makamlarından 25 eser seslendirdi. Koro izleyenlere sürpriz yaparak, harmandalı parçasını İnönü Gençlik Merkezi’nden İrhan Tuncerler’in Harmandlı-Zeybek oyunu eşliğinde icra etti.
Konserin açılışında bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Türk müziğinin yayılmasında önemli bir misyonu olan koronun yıllardır bu alanda öncülük yapmış bir kurum olduğunu, üretmeye başladığı günden itibaren Türk müziğine gönül veren  gençlerin oluşmasına katkı koyduğunu, koronun bugünlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
Kalitesini yükseltmeye devam eden koronun, bir yıllık çalışmasını sergileyeceğini, uzun ve zorlu bir çalışma sürecinden geçen koro üyelerine teşekkür eden Kayalp, koronun bugünlere gelmesinde büyük başarısı olan Şef Adil Sönmez’e de teşekkür etti. İzleyenlere seslenerek “Sizlerin katkısı olduğu sürece koro gelişerek büyümeye ve güçlenmeye devam edecek” diyen Kayalp, halkın en büyük teşekkürü hak ettiğini söyledi.
 

 

Facebook Comments