Madonna’nın diyeti ile 6 haftada 10 kilo

0

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan; starların diyetlerini puanladı. Mocan; bu diyetlerin bazılarının iki-üç günden fazla yapılamayacak kadar tehlikeli olduğu konusunda da uyardı.

TRACY ANDERSON DİYETİ (70 PUAN)
Madonna ve Gwyneth Paltrow'un diyet hocası Tracy Anderson'un hazırladığı bu diyet; altı haftada 10 kilo verdirmeyi amaçlıyor. Tracey Anderson diyeti; tavuk, salata, balık ve hindi eti üzerine kurulu… Ancak bu diyet uygulanırken, sporun ihmal edilmemesi gerekiyor. Prof Dr. Ziya Mocan bu diyetle ilgili şunları söylüyor: "Buradaki temel problem; diyetin içinde kırmızı etin hiç olmaması. Bu nedenle bu uygulama bir aydan daha uzun süre yapılamaz çünkü demir ve B12 vitamini eksikliği ile kansızlığa yol açabilir. Tüm diyetlerde mutlaka egzersiz olmalıdır. Egzersize günde 45 dakika ayırılmalıdır."

PALEOTİK DİYET (80 PUAN)
Et, tavuk, balık, yumurta, meyve ve sebzenin bol bol tüketildiği bir diyet. Jessica Biel, Megan Fox gibi ünlüler bu diyeti tercih ediyor. Mocan'a göre; Paleotik Diyet, pek çok rejime kıyasla daha uzun süre yapılabilecek bir uygulama. Ancak burada etin yağsız olması, yumurta sarısının birden fazla olmaması lazım çünkü aksi taktirde kolesterolü yükseltebilir. Tok tutucu bir diyettir. Öte yandan yanında sporla desteklenmelidir.

DETOKS DİYETİ (80 PUAN)
Jessica Alba ve Salma Hayek gibi dünyaca ünlü isimlerin uyguladığı detoks diyeti bol sıvı tüketmeye dayanıyor. Bu diyetin başrolünde ise; kereviz, lahana, salatalık ve limondan yapılan yeşil içecek var. Bu diyete 80 puan veren Prof. Dr. Mocan, "Uygun bir diyet ama en fazla 10 gün devam edilmelidir. 10 gün yaparsınız, 10 gün ara verirsiniz, sonra bir 10 gün daha yapabilirsiniz. Haftalık kürler halinde yapıldığında etkili olur. Ancak bu diyet kesinlikle başka diyetlerle desteklenmeli" diyor.

HARLEY PASTERNAK DİYETİ (90 PUAN)
Hollywood yıldızlarının antrenörü Harley Pasternak'ın diyetinin formülü; günde beş öğün, yemeklerde beş malzeme, günde beş dakikadan haftalık 25 dakika egzersize dayanıyor. Günde iki porsiyon düşük yağlı zengin protein, üç porsiyon karbonhidrat, dört porsiyon lif, bir porsiyon sağlıklı yağ tüketmek gerekiyor. Prof. Dr. Mocan "Kişi aç kalmıyor. Ara öğünlerde yağsız gıdalar yiyor. Vitaminlerini de alabiliyor. Benim verdiğim programa benziyor" diyor.

VALERIE WATERS DİYETİ (90 PUAN)
Jennifer Garner, Cindy Crawford, Bradley Cooper bu diyeti takip edenler arasında… Büyük kas gruplarını hedef alan bu diyet programında; sekiz değişik egzersizin, 20 tekrardan, 50-55 dakika içinde yapılması gerekiyor. Bu rejimde kesinlikle şeker, alkol ve nişasta yok! Bol bol sebze ve protein tüketmek gerekiyor. Prof. Dr. Mocan; bu diyetin, kişiye uygun şekilde düzenlendiği taktirde yapılabileceğini söylüyor: "Kaslara verilen yükün doğru ayarlanması, egzersizlerin yavaş yavaş artırılması gerekiyor. 55 dakika ilk gün için çok fazla. İlk başta 15 dakika ile başlayıp her gün beşer dakika artırılmalı."

HIZLI DİYET VE ARALIKLARLA EGZERSİZ (60 PUAN)
Dr. Michael Mosley'nin bulduğu bu diyette; haftanın beş günü istenilen her şey yenir ama geri kalan iki gün boyunca sadece günde iki yumurta ya da buharda pişirilmiş balık yenebilir. Bu arada aralıklarla egzersizler yapılır. Ben Affleck ve Beyonce gibi ünlüler bu diyetle fazla kilolarından kurtulmuş. Bu diyetin sağlıklı olmadığını belirten Prof. Dr. Mocan, şöyle konuştu: "Her şeyin serbest olması çok yanlış; kişinin şekerini, ürik asidini ve kolesterol seviyesini artırabilir."

TEHLİKELİ DİYETLER
BÜYÜK TEMİZLİK (50 PUAN)

Bu diyet, size bütün gün limon suyundan, akça ağaç şurubundan ve biberden yapılmış bir içeceği yudumlamanızı emrediyor. Beyonce bu diyetle iki haftada beş kilo verdi. Ancak Prof. Dr. Mocan "Bu diyet beş günden uzun süre yapılamaz. Bir diyet yapılamıyorsa; kötü bir diyettir" diyor.

KAVANOZ BEBEK MAMASI DİYETİ (50 PUAN)
Heidi Slimane ve Lady Gaga bu diyeti yapıyor. Diyetin ana fikri; günde iki öğün ezilmiş meyve ve sebzeden oluşan bebek maması yemek üzerine kurulu. Prof. Dr. Mocan bu diyete 50 puan veriyor ve "İki-üç günden fazla yapılamaz. Geçerliliği olabilecek bir diyet değil" yorumunu yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here