Lösemi yaş ayırt etmiyor

5 Ağustos 2013 Pazartesi | 09:49
Lösemi yaş ayırt etmiyor
Kıbrıs Town Houses

NEDENİ BİLİNMİYOR: Kan kanseri olarak bilinen ve her yaş grubunda görülebilen lösemi hastalığının nedeni henüz bilinmiyor. Ancak uzmanlar çevresel faktörlerin lösemi hastalığının oluşmasında önemli rol oynadığını söylüyor

YENİ DOĞAN ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLÜYOR: Lösemi hastalığı yeni doğan çocuklar dahil her yaş grubunda görülebiliyor. Ebeveynlerin maruz kaldığı yüksek orandaki elektro manyetik dalgalar yeni doğan çocukların bile lösemi hastası olarak dünyaya gelmesine neden olabiliyor

UZMANLARDAN MÜJDE: Uzmanlar geçmişe oranla umut verici gelişmeler olduğunu söyledi. Lösemi hastalığında iyileşme oranının yüzde 20’lerden yüzde 80’lere yükseldiğini kaydeden uzmanlar, erken ve doğru tedavinin önemine değiniyor

Bir kanser türü olan lösemi (kan kanseri) her yaş grubunda görülebiliyor. Yeni doğan çocuklar da bile görülebilen bu hastalık ileri yaşlarda da ortaya çıkabiliyor.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’nın şu anda yardım ettiği 55 lösemi hastası çocuk bulunuyor. Bu çocuklar arasında iki buçuk yaşında olan da var.

Çevre koşulları hastalığı tetikliyor
Löseminin nedenleri arasında bazı faktörler gösterilse de henüz tam olarak nedeni bilinmiyor. Ancak uzmanlar bu konuda çevresel faktörlerin önemli rol oynadığını söylüyor.
Ayrıca ebeveynlerin maruz kaldığı yüksek elektromanyetik dalgalar gibi koşullar çocuklarının lösemi hastası olarak dünyaya gelmesine neden olabiliyor. 

Uzmana danışılmalı…
Löseminin en önemli belirtileri arasında, halsizlik, yorgunluk, eklem ve kemik ağrıları, iştahsızlık 38 civarında ateş ve vücutta morarmalar yer alıyor. Uzmanlar özellikle bu belirtilerin görüldüğü kişilerin vakit kaybetmeden bir uzmana başvurması konusunda uyarıyor.

Uzmanlardan müjde…
Uzmanlar artık lösemi tedavisi ile yüzde 80 oranında iyileşme sağlanabileceğinin müjdesini verdi.
İki buçuk yıllık yoğun tedavi süreci ve 5 yıllık iyi olma halinin geçmiş yıllarda yüzde 20’lerdeyken şu anda yüzde 80’lere yükseldiğini kaydeden uzmanlar, erken ve doğru teşhisin önemine değindi.

Özeralp: Maddi ve manevi yardımda bulunmaya çalışıyoruz
Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar Kanserle Savaş Vakfı hemşiresi Servet Özeralp, lösemi hastası çocuklara maddi ve manevi yardımda bulunmak için vakıf olarak çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekti. Özeralp şu şekilde konuştu:
Şu anda vakfın yardım ettiği 55 üye çocuk bulunmaktadır. Biz vakıf olarak bu çocuklara maddi manevi destekte bulunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çocuklar sağlık bakanlığı bünyesinde  yurt dışına tedaviye gidiyor. Biz de her sevklerinde 500 TL’lik katkı yapıyoruz. Ameliyata gidenlere 2 bin 500 TL, İlik Nakli olacak olan üyelerimize 5 bin TL’lik yardımlarda bulunuluyor. Ayrıca maddi sıkıntı yaşayan ailelerimize takviye yapılıyor. Yurt dışında aylarca kalan üyelerimizin ev kiraları ödeniyor. Üye çocuklara doğum günleri için 300 TL’lik bir bütçe ayrılmaktadır. Yeni yıl da yeni yıl partisi organize edilerek, 250 TL’lik hediye çekleri verilmektedir. Sene de iki kez aileleri ile birlikte tatile gidiliyor. Üniversiteye giden gençlerimize 600 TL’lik eğitim destek bursu veriliyor. Hastanede yapılmayan tahlilleri ve acil çekilmesi gereken MR, tomografi gibi tedavilerine ışık tutacak tetkikleri Kemal Saraçoğlu Vakfı üstlenmektedir. Vakfımızda üye 0-21 yaş arası çocuklar bulunmaktadır.  Şu an da  en küçük bir buçuk yaşında iki çocuk hastamız bulunmaktadır.

“Yardımda bulunmak isteyenler bağışta bulunabilir”
Özeralp, vakıfa yardımcı olmak isteyen kişilerin vakfa ait hesap numaralarından ve telefon operatörleri aracılığıyla bağışta bulunabileceklerini söyledi. Özeralp şu ifadeleri kullandı:
Bize yardımcı olmak isteyenler 2270616-17 numaralı telefonlardan ulaşıp yardımda bulunabilirler. Özellikle ramazan ayı fitrelerini vakıfa bağışlamak isteyen insanlar varsa Türk Bankası Hesap No: 7185310, İktisat Bankası Hesap No: 10-304-2788766, KKTC Kooperatif Merkez Bankası Hesap No: 10-304-285414, Asbank Hesap No: 10-304-94015, Limasol Türk Kooperatif Bankası Hesap No: 12-304-2205425, Credit West Bankası Hesap No: 31-304-296 , Yakın Doğu Bank: 10-304-3598 hesap numaralından bağışta bulunabilir. Telsim  8210 ve Turkcell 4110’a boş SMS atılarak katkıda bulunulabilir.

Bozkurt: Kötü huylu bir kan hastalığıdır
Hematoloji Uzmanı Dr. Gülsen Bozkurt löseminin her yaş grubunda görülebilen bir hastalık olduğunu kaydetti. Bozkurt şu şekilde konuştu:
Lösemi kandaki beyaz kürelerin kontrolsüz çoğalması kemik iliği ve diğer organları işgal etmesi ile gelişen kötü huylu bir kan hastalığıdır. Lösemiler insan hayatının her evresinde olur. 0-1 yaş içinde de çocukluk ve erişkinlik döneminde de olur. Her yaşın kendine göre ayrı tipleri olur.

“Uzmana başvurulmalı”
Löseminin, halsizlik, yorgunluk, eklem, kemik ağrıları, iştahsızlık 38 civarında ateş gibi belirtileri olduğuna dikkat çeken Bozkurt şu şekilde konuştu:
Bu belirtiler grip gibi hastalıklarda da olur ancak bir süre sonra geçer. Bu şikayetler eğer uzuyorsa bir doktora gitmek gerekir. Bunun yanında ailenin fark edebileceği burun kanamaları, diş eti kanamaları ciltte mor mor lekeler, kız çocuklarında uzamış adet kanamaları baş ağrıları bazen kemik eğrilmeleri de olabiliyor. Bu şikayetler varsa özellikle hasta halsiz ve yorgunsa hiç geçmeden doktora gitmesi şarttır.

“Her yaş grubunda görülebilir”
Löseminin her yaş grubunda görülebileceğini kaydeden Bozkurt, ancak çocukluk lösemilerinin en çok bir ile on yaş arasında görüldüğünü belirtti. Bozkurt şu şekilde konuştu:
Her yaş grubunda görülmekle beraber çocukluk lösemilerinde bunların en çoğu bir yaş ile on yaş arasında görülür. 1 yaşın altında görülenlerde var ancak onlar daha ender görülmekle birlikte maalesef daha ciddi olarak görülür. Kız erkek çocukları arasında büyük bir fark olmamakla birlikte genellikle erkek çocuklarda daha sık görülür.

“2 buçuk yıl süren tedavi süreci var”
Löseminin iki buçuk yıl süren tedavi süreci olduğunu kaydeden Bozkurt, bu tedavi sürecinin ardından ise kontrollerin devam ettiğini belirtti. Bozkurt şu ifadeleri kullandı.
Artık löseminin tespiti için yapılan birçok test Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılabiliyor. Yapılmayanlar da yurt dışına gönderiliyor. Löseminin iki buçuk yıllık bir tedavi süreci var. Bunun ardından ise hasta belli aralıklarla kontrole çağrılıyor.

“Çevresel etkenler önemli rol oynuyor”
Lösemi hastalığının nedenlerinin tam bilinmemesi ile birlikte çevresel faktörlerin önemli rol oynadığının düşünüldüğünü belirten Bozkurt şu ifadeleri kullandı:
Tetikleyen etkenlerde en büyük faktör çevresel etkenler. Özellikle yüksek oranda elektro manyetik dalgalara maruz kalma hastalığı tetikliyor. Ayrıca bu durumdaki ebeveynlerin bu dalgalara maruz kalması çocuklarının da lösemi hastası olarak dünyaya gelmesine neden olabiliyor.

“Hastalıktan korkma geç kalmaktan kork”
Bozkurt, hastaların özellikle hematoloji uzmanına gitmekten kaçındıklarına dikkat çekti ve doktor doktor gezdikten sonra en son olarak hematoloji uzmanına geldiklerini belirtti. Korkulması gerekenin hastalık değil geç kalmak olduğunu ifade eden Bozkurt, sözlerine şu şekilde devam etti:
Birçok hasta hematoloji uzmanına gelmekten kaçınıyor. Doktor doktor gezdikten sonra geliyor. Ama ne kadar erken fark edilirse hastanın iyileşmesi için de o kadar önemlidir.

Facebook Comments