Listeler Tamam: 257 Aday

0
1367
Listeler Tamam: 257 Aday

257 ADAY YARIŞACAK… UBP, CTP-BG, TDP, DP-UG, BKP Toplumsal Güçler ve yedi bağımsız aday dün YSK’ya erken genel seçimlere yönelik aday listelerini sundu. Adaylar, YSK ve ilçe seçim kurulları tarafından bugün geçici olarak ilan edilecek. Seçimde yedisi bağımsı, 257 aday yarışacak. Lefkoşa’dan 16, Gazimağusa’dan 13, Girne’den 10, Güzelyurt’tan 6 ve İskele’den 5 milletvekili seçilecek

 KRİZLE BOĞUŞTULAR… UBP’de liste krizi son ana kadar devam etti. Mağusa Milletvekili Ahmet Eti dediğini yaptı ve adaylıktan çekildi. Hasipoğlu, son dakika adaylıktan çekilmekten vazgeçmedi ancak genel merkeze kırgın. TDP’de ipler gerildi. Adaylığı reddedilen Barış Mamalı, TDP’ye yönelik ağır suçlamalarda bulundu

 

Gizem ÖZGEÇ
Erken seçimde yarışacak milletvekili adaylık başvuruları dün sona ererken, bazı siyasi partiler aday belirleme süreci sonrası adeta savaştan çıktı. İktidardan giden ve aylardır sorunlar yumağı haline gelen Ulusal Birlik Partisi, erken seçim öncesi yaşadığı kopmaların ardından, adaylık sıralamalarında da sancı yaşadı. Bazı isimler seçime girmekten vazgeçti. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 28 Temmuz seçimlerine en sorunsuz hazırlanan parti oldu. Aday belirleme süreci erken tamamlandı ve bölgelerde sıralamayla ilgili sıkıntı yaşanmadı. Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP)’nde, adaylık sürecinde kriz yaşadı. TDP’de adı geçen isimler son dakika listelerde yer almadı. Demokrat Parti (DP)’de ise UBP’den ayrılan sekiz vekilin katılımıyla başlayan kriz sona erdi gibi görünse de son anda Ejder Aslanbaba şoku yaşadı. DP’de özellikle Lefkoşa’da sıralamada bazı sıkıntılar yaşandığı da biliniyor.

CTP rahat gidiyor
CTP-BG dün sorunsuz bir şekilde Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu. Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler, önce Gazimağusa’da Ferdi Sabit Soyer krizi yaşasa da, bu serci en rahat atlatan parti oldu. Seçim çalışmalarına da erkenden start veren CTP’de, tüm ilçelerde adaylar seçimle belirlendi ve herhangi bir itiraz olmadı.

UBP’de krizli günler
Kurultay süreci ve daha sonra kaosta kurtulmayan UBP’de seçi adaylığı süreci de sancılı geçti. Öncer sekiz milletvekilinin partiden koptuğu UBP’de, parti genel başkanı İrsen Küçük’ün belirlediği sıralama bazı isimleri rahatsız etti. Özellikle Güzelyurt ve Mağusa bölgesinde kopmaya varan sıkıntılar yaşandı. Güzelyurt İlçe Başkanı Ahmet Çaluda, “Birincilik yoksa seçimde yokum” dedi ve dediğini yaptırdı. Ancak Mağusa’da açıklanan listeler, milletvekili Ahmet Eti’yi kararından vazgeçirmedi. Eti, sekizinci sıraya yerleştiği listeden dün kendi kararıyla çıktı ve seçime girmeme kararı aldı.

TDP çalkalandı
TDP’de Lefkoşa adayları Dr. Suphi Hüdaoğlu ve Barış Mamalı ile Güzelyurt adayı Tahsin Mertekçi’yi aday listelerine almadı. TDP, son dakika listelerle ilgili büyük bir kriz yaşadı. Belediye seçimlerinde TDP’den aday olan Dr. Suphi Hüdaoğlu, Güzelyurt’taki kontenjan adayı eski CTP’li Nazım Beratlı’nın adaylığına karşı çıktı, Mamalı ve Mertekçi ise aday sıralamalarını demokratik bulmadı. Mertekçi ve Hüdaoğlu, seçimde yer alamadı. Mamalı ise bağımsız olarak seçime katılma kararı aldı.


Eti: Kırgın değilim ama bu durumda aday değilim
UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Eti, açıklanan aday listesinden sonra dün seçime girmeme kararını resmen verdi. Eti’nin yerine Cenk Özyalçın aday oldu. Eti, UBP’ye tabandan geldiğini hatırlattı ve şunları söyledi:
“Önüme engel koyarlarsa seçime girmeyeceğimi söylemiştim. Sabahleyin adaylıktan çekildim. Partimdeyim, UBP’de çalışmaya yine devam edeceğim. Kimseye kırgın değilim. Bu benim kendi duruşumla alakalı. Yüce organ günün sonunda partidir. Parti Meclisi parti başkanına bu yetkiyi vermiştir. Başkanda gerekeni yerine getirdi. Yasal bir şey yok, kendi düşüncesine göre bir liste oluşturdu. Bunda itiraz edecek bir durum da yok. Tavrım duruşumla alakalıdır. Daha önce de söylediğim gibi dıştan gelen bir adam benim önüme konduysa, ben bunu etik bulmadım. Olay sırasını beğenmemek değil. Hasipoğlu ve Avcı benim önümde listede yer alıyorsa, neden bu seçime gireyim? Ayıp değil mi bana? Prosedür gereği beşinci sıra benim hakkımdı. Sayın başkan, Avcı’yı aldı önüme koydu. Ben başkana karşı değilim ancak duruşa karşıyım. Bu yüzden de aday değilim. Hiçbir baskı ve istek de beni bu kararımdan geri çeviremez.”

Numan: Eti yerini beğenmedi, yedeğini koyduk
UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, aday listelerini verdikleri, daha fazla yorum yapmanın kimseye bir şey kazandırmayacağını söyledi. Numan, Ahmet Eti’nin kararı için de, “O kendi kararıdır. Kendi seçime girmeme kararı aldı bizde yerine yedeğini koyduk” dedi. Numan, liste rahatsızlıklarının her partide yaşandığını belirtti ve “Sayın Eti’nin partiye kırılıp küsmesi mümkün değil. Yerini beğenmediğini ve aday olmayacağını söyledi. Biz de saygı duyduk. Şimdi seçime yönelik çalışma zamanı” dedi.

Mamalı: TDP’deki hukuksuzluğa itiraz ettim
TDP Lefkoşa Milletvekilliği adaylığından son dakika çıkarılan avukat Barış Mamalı zehir gibi açıklamalarda bulundu. Mamalı, “Hiç kimse benim üstümü çizerek, TDP’den men edemez” dedi ve TDP’de yaşanan hukuksuzluklara itiraz ettiğini, liste kavgası yapmadığını kaydetti. Mamalı, “Bunun aksini ispat edemeyen şerefsizdir. Beni bir kalemde silemezler. Demokratik seçime hakkımı kullanarak bağımsız aday oluyorum” dedi. Barış Mamalı da genel başkan Mehmet Çakıcı tarafından TDP Lefkoşa Milletvekili adayları listesinden çıkartılması sonucunda TDP’den istifa etti ve seçimlere bağımsız milletvekili adayı olarak katılmaya karar verdi.

 

Hasipoğlu seçime kırgın giriyor
Aday listesindeki yerinden memnun olmayan isimler arasında yer alan UBP Mağusa Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu, UBP Genel Sekreteri’ne adaylığını geri çektiğini iletmişti. Ancak dün bu kararından vazgeçti. Hasipoğlu ise gelen baskılara daha fazla dayanamayarak partisi için aday olduğunu açıkladı.
Hasipoğlu Havadis’e yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Benim için sıra önemli değildi ama bir ahtı vefa varsa ki, birtakım değerlerin öne çıkması gerekir. Benim yerimin o olmaması gerekirdi. Tabi bu; bir burukluğu getirdi ama ne sevindiricidir ki, beni çok seven varmış. Dün sabah dörde kadar evim bayram yeri gibiydi. Akşam Akdoğan’a beş bölgenin belediye başkanları geldi ve destek verdiler, çekilmemi istemediler. Dün de telefonlar susmadı. Ben de aday olmaya karar verdim. Sıralamayı başkan belirler ama seçimi halk yapar. Ben de halka güveniyorum.”

“Eti’yi anlayamıyorum”
Hasipoğlu, Ahmet Eti’yi anlayamadığını da söyledi ve “Benim kimseyle bir sorunum yok. Belki de aday olsa desteklerdim de. Bana karşı olan tavrını anlayamadım. Biz gereken gayreti göstereceğiz. Halkıma güveniyorum. Bugüne kadar beni mahcup etmediler. Bundan sonra da etmezler” dedi.

Özyiğit: Gelinen nokta üzücü
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit de, partilerinde yaşanan sıkıntılarla ilgili değerlendirmede bulunarak, yaşananların şahısları listeye koymamak olmadığını vurguladı. Özyiğit, Lefkoşa’da yapılan seçimin avukat Barış Mamalı’nın yorumladığı tüzükle yapıldığını söyledi ve yaşanan süreci şu sözlerle anlattı: “Şimdi bu arkadaşlar kurumsallaşmada eksiklik var diyor. Seçimi yönlendirmeye, sonuca kadar tamamdı da, şimdi mi eksik kaldı? Bunu herkesin kendine sorması gerekir. PM’nin MYK’ya verdiği yetkiler doğrultusunda listeler belirlendi. Mağusa ve Girne’den listeler uzlaşı ile geldi. PM saygı duydu. İskele’de de adaylar belliydi. Bir bayan kontenjan adayı dışında adaylar sıralandı. Lefkoşa’da bu şekilde oylandı. Güzelyurt’ta kontenjan konusu iç huzursuzluk yarattı. Ancak ilçeye yetki verildi. Oy birliği ile bu da halledildi. Bu listede Tahsin Mertekçi de vardı. Ancak yerini beğenmeyenler tepki koydu. Hoş olmayan şeylerdi. Tepki varsa, bir usulsüzlük varsa, ki yok, bunu kendi içimizde tartışmamız gerekirdi. Bu arkadaşların tepkilerini duyar duymaz görüşmeye çalıştık. Telefonda konuştuk. Tüm uğraşlara rağmen olmadı. Üzücü bir durum. Gelinen nokta sevindirici değil. Biz TDP olarak bu yarayı kısa sürede atlatıp yola devam edeceğiz. Değişimin önünü açacağız.”

 

 

 

BKP’nin milletvekili adayları

Lefkoşa:
1- İzzet İzcan
2- Münür Rahvancıoğlu
3- Yusuf Alkım
4- Şifa Alçıcıoğlu
5- Mehmet Kızıldere
6- Bahire Korel
7- Adem Gürbudak
8- Müzeyyen Yaşarcan
9- Tahir Hoca
10- Armağan Desem
11- Ömer Köse
12- İncilay Eren
13- Nilgün Orhon
14- Hasan Yıkıcı
15- Selim Topel Koçak
16- Arif Okcu

Mağusa:
1- İlknur Işıl Türkmen
2- Yüksel Altuner
3- Şefik Par
4- Emin Taşker
5- İsmail Özuçar
6- Kazım Denizci
7- Neriman Köse
8- Gökhan Binici
9- Mehmet Adaman
10- Ümit Alptuğ
11- Ali Birkollu
12- Kaşif Fevzioğlu
13- Hüseyin Yılmaz Yaşarcan

Girne:
1- Salih Rüştü Sonüstün
2- Hediye Yiğiter
3- Fatma Alçıcıoğlu
4- Hasan Erdem Ocakcı
5- Hüseyin Kamalı
6- Sezel Haşimoğulları
7- Ahmet Aziz Kutlay
8- Fuat Sarıca
9- Bülent Ufuk Bulli
10- Salih Taşkın Yaradanakul

Güzelyurt:
1- Salih Efendi
2- Derviş Okan Ünlüyol
3- Tuncer Minare
4- İsmail Şanyol
5- Hilmi Hoca
6- Hüseyin Zurnacı

İskele:
1- İffet Musaoğulları
2- Ayten Giritli
3- Uğur Sadi Sönmez
4-  Mehmet Kasapoğlu
5- Yahya Güden

28 Temmuz erken genel seçimler CTP adayları

Lefkoşa
1. Özkan Yorgancıoğlu
2. Özdil Nami
3. Sibel Siber
4. Ahmet Gülle
5. Tufan Erhürman
6. Doğuş Derya
7. Günay Kiprit
8. Ali Karavezirliler
9. Mustafa Yektaoğlu
10. Koral Aşam
11. Birikim Özgür
12. Ürün Solyalı
13. Alev Şensoy
14. Hasan Alicik
15. Sibel Sorakın
16. Emel Ulaş

Mağusa
1. Asım Akansoy
2. Ferdi Sabit Soyer
3. Esen Beyköylü
4. Teberrüken Uluçay
5. Osman Cevit
6. Erkut Şahali
7. Hande Güzoğlu Öncü
8. Sonay Adem
9. Ali Gulle
10. Arif Albayrak
11. Hanife Mert
12. Abdullah Tuver
13. İsmail Gündost

Girne
1. Ömer Soyer Kalyoncu
2. Abbas Sınay
3. Ziya Tüzel
4. Fazilet Özdenefe
5. Derviş Aygın
6. Alev Tuğberk
7. Orhan Tolun
8. Salih İzbul
9. Salih Sarpten
10. Ersoy İlgen

Güzelyurt
1. Armağan Candan
2. Mehmet Çağlar
3. Hüseyin Erçal
4. Abdullah Cangil
5. Doğan Bağkur
6. Fatma Ekenoğlu

İskele
1. Önder Sennaroğlu
2. Kemal Yılmaz
3. Hüseyin Mülazim
4. Bilen Sayılı
5. Biray Hamzaoğluları

 

DP-UG’nin 28 Temmuz 2013 milletvekilliği erken genel seçimi için adayları ilçelere göre şöyle:
                                                                                                                                          
Lefkoşa

1.Serdar Denktaş     
2.Bengü Şonya         
3.Hasan Taçoy            
4. Dr. Mustafa Arabacıoğlu
5.Zorlu Töre
6.Kemal Öztürk
7.Serhat Kotak
8.Dr. Mert Taşkın
9.Dr. Hüseyin Işıksal
10.Dr. Mustafa Menekay
11.İrfan Erbay
12.Dr. Zafer Topukçu
13.Sürreya Gürses
14.Esen Ömürlü
15.Çağan Baysan
16.Tigin Kişmir

Gazimağusa

1.Dr. Ahmet Kaşif
2.Fikri Ataoğlu
3.Afet Özcafer
4.Dr. Hakan Dinçyürek
5.Mustafa Borataş
6.Anıl Kaya
7.Beyhan Gürgöze
8.Öztürk Keskinel
9.Halil Sakalli
10.Ferudun Güven
11.Mehmet Ersöz
12. Aysel Uzun
13. Hasan Esen

  
Girne

1.İlkay Kamil
2.Dr. Esat Ergün Serdaroğlu
3.Dr. Özdemir Berova
4.Derviş Refiker
5.Hande Kayasal
6.Başak Tekerek
7.Sedat Hacımehmet
8.Gülay Deryagil
9.Sevgi Değgin
10.Adnan Altan

Güzelyurt

1.Türkay Tokel
2.Hakan Oran
3.Menteş Gündüz
4.Çelebi Ilik
5.Leman Soyukasap
6.Dr. Fuat Türköz Çiner

İskele

1.Halil Talaykurt
2.Dr. Hamit Bakırcı
3.Özay Öykün
4.Hüseyin Alanlı
5.Ali Bolatcan

 

28 Temmuz erken genel seçimler TDP adayları

Lefkoşa:

1-Mehmet Çakıcı
2-Cemal Özyiğit
3-Boysan Boyra
4-Arslan Bıçaklı
5-Gülçin Erkmen
6-Seval Oyaltan
7-Özmen Birinci
8-Deniz Birinci
9-Refia Erosal
10-Memduh Çeto
11-Özgün Kutalmış
12-Yıltan Taşçı
13-Alihan Aksoy
14-Ahmet Kablan
15-Sami Güdenoğlu
16-Mehmet Eş

Gazimağusa:

1-Ercan Hoşkara
2-Ebru Çolak Bereket
3-Ümit Karagözlü
4-Hüseyin Angolemli
5-Doğay Çakıcı
6-Fatma Solmaz
7-Kaygısız Karaca
8-Umut Kadı
9-Ertan Namıkkemaloğluları
10-Mustafa Emiroğluları
11-İzzet Gilanlıoğlu
12-Adem Murat Aytaç
13-Ahmet Denizer

Girne:

1-Zeki Çeler
2- Ayşe Öztabay
3-Cemal Varoğlu
4-Ahmet Said Sayın
5-Fırat Yoran
6- Elif Görem Gümüşmaden
7-Yıldır Yıldırım
8-Ali Alpay
9-Mehmet Özçetin
10-Fatma Ramadan

Güzelyurt:

1-Dr. Nazım Beratlı
2-Metin Ertop
3-Firdevse Alpözgen
4-Osman Gümüşok
5-Adnan İşbilir
6-Adnan Eraslan

İskele:

1-Ayşe Gülyaz
2-Mustafa Tarhan
3-İsmet İlkhan
4-Mahmut Kuş
5-Erkut Yılmabaşar

 

28 Temmuz erken genel seçimler UBP adayları

Lefkoşa
1. İrsen Küçük
2. Hüseyin Özgürgün
3. Tahsin Ertuğruloğlu
4. Ahmet Savaşan
5. Dr. Faiz Sucuoğlu
6. Dt. Şerife Ünverdi
7. Ersin Tatar
8. Ali Çetin Amcaoğlu
9. Kemal Deniz Dana
10. Güner Göktuğ
11. Ahmet Oğuz Ceyda
12. Okan Donangil
13. Sadık Gardiyanoğlu
14. Hüseyin Yaratan
15. Okyay Sadıkoğlu
16. Özdemir Gül
       
Gazimağusa

1. Hamza Ersan Saner
2. Ramazan Gündoğdu
3. Sunat Atun
4. Dr. Erdal Özcenk
5. Turgay Avcı
6. Dursun Oğuz
7. Dr. Ertuğrul Hasipoğlu
8. Gürsel Uzun
9. Derviş Ekşici
10. İsmail Güneş Güneşoğlu
11. Cenk Özyalçın
12. Suat Bora Durdu
13. Durdane Acı

Girne
1. Dr. Hasan Bozer
2. Dt. Ünal Üstel
3. Necdet Numan
4. Kutlu Evren
5. İzlem Gürçağ
6. Dr. Mehmet Arif Tancer
7. Dursun Koç
8. Halit Bağman
9. Aziz Dayı
10. Ahmet Arslan
  

Güzelyurt
1. Ahmet Çaluda
2. Dr. Ali Pilli
3. Kemal Dürüst
4. Mutlu Atasayan
5. Mehmet Çelebioğlu
6. Hatice Şahin

İskele
1. Nazım Çavuşoğlu
2. Mustafa Gökmen
3. Ali Rıza Usluer
4. Bünyamin Merhametsiz
5. İrfan Tansel Demir