Liste krizi

0
44
Liste krizi

 

Gizem ÖZGEÇ

ORTAM GERGİN… Listede birinci sırayı isteyen UBP Güzelyurt Milletvekili Çaluda istediğini aldı. Güzelyurt’ta Mutlu Atasayan Kemal Dürüst’ün gerisinde kaldığı için kırgın. Mağusa’da siyasetin duayen ismi Ertuğrul Hasipoğlu sıralamadaki yerini beğenmedi, çekildiğini duyurdu. Ahmet Eti de benzer bir tavır içinde

TDP’DE İŞLER KARIŞTI… TDP’de de dün sancılı saatler yaşandı. Lefkoşa adayları Suphi Hüdaoğlu ve Barış Mamalı ile Güzelyurt adayı Tahsin Mertekçi “parti içi disipline uymadıkları” gerekçesi ile listenin dışında bırakıldı. Mamalı’nın “istifamı geri aldım” açıklaması da listeye girmesine yetmedi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), listelerin açıklanması ile birlikte ciddi krizler yaşadı. UBP’de Mağusa listesinde sırasını beğenmeyen Ertuğrul Hasipoğlu’nun adaylıktan çekildiği öğrenildi.
Ahmet Eti de, “Hasipoğlu ve Turgay Avcı’dan sonraya yerleştirilirsem istifa ederim” demişti. Eti’nin bugün çekilmeyi açıklaması bekleniyor.
UBP’de Güzelyurt listesinde de ciddi sıkıntılar yaşanıyor. İlçe Başkanı Ahmet Çaluda’nın, “Birinci sırada olmazsam istifa ederim” restini gören genel merkez, İrsen Küçük’e yakınlığı ile bilinen Mutlu Atasayan’ı da dördüncü sıraya attı. Atasayan da, “Çaluda genel merkezi tehdit ederken,  Kemal Dürüst de neredeyse ihraç ediliyordu. Ama ben hep parti disiplinine bağlı kaldığım için cezalandırılıyorum” diyerek sitem etti.
TDP de, benzer bir sorunla yüzleşirken, genel merkez, listenin etkili isimlerini aday yapmaktan vazgeçti. Sırasını beğenmeyen ancak daha sonra geri adım atan Barış Mamalı’nın, “Yeniden adayım” çıkışına genel merkez “ret” yanıtını vererek listeye almadı.
Aynı şekilde, Güzelyurt’ta genel başkan kontenjanı ile aday yapılan Nazım Beratlı’ya itiraz eden ve “adaylığımı gözden geçireceğim” diyen Dr. Suphi Hüdaoğlu da listeye alınmadı. Listeye alınmayan bir diğer isim de Güzelyurt adayı Tahsin Mertekçi. Mertekçi de “ilk sırada ısrar” edince, genel merkezle ters düştü. Mertekçi de “parti için disiplin” gereği aday yapılmayan üç isimden biri oldu.

Çaluda istediğini aldı, Eti kararlı
UBP’deki huzursuzluk dün gün boyu sürdü. UBP Gazimağusa Milletvekili, eski İlçe Başkanı Ahmet Eti, “Benim tavrım net. Geri adım atmam. Ya hak ettiğim sıraya yerleşirim, ya da seçimlerde yokum” tavrına dün de devam etti. Sıralamada alt sıralarda yer alan Ahmet Eti’nin bugün adaylıktan çekilmesi bekleniyor.
Güzelyurt İlçe Başkanı Ahmet Çaluda ise, “ilk sırada yer almazsam istifa ederim” açıklamasının ardından istediğini aldı. Çaluda, genel merkez tarafından Güzelyurt’ta ilk sıra adayı yapıldı.
Güzelyurt’ta listede dördüncü sıralaya gerileyen Mutlu Atasayan huzursuz. Atasayan, adaylıktan çekilmeyi düşünmüyor ancak, uzun süre partide “hizip” olarak algılanan grup içinde yer alan Kemal Dürüst’ün ardından dördüncü sırada yer almayı da kabullenemedi.

Merkez adaylıktan çıkardı
TDP’de dün olağanüstü saatler yaşandı. Sıra kavgası yapan avukat Barış Mamalı ve Tahsin Mertekçi ile genel merkezin kararını eleştiren Doktor Suphi Hüdaoğlu “parti içi disiplinin gereği olarak” aday listesinden çıkardı.
TDP’de zor gün
TDP’de ise dün yönetim zor bir gün yaşadı. Avukat Barış Mamalı önce resti çekti daha sonra, “parti içi huzursuzluklar nedeniyle” hem seçime girmeme hem de partideki görevlerinden istifa etme kararından son dakika vazgeçti.  Dr. Suphi Hüdaoğlu ise, Güzelyurt’taki isimlerin netleşmesini bekledi. Parti yönetimi ve Hüdaoğlu arasında dün sert tartışmaların yaşandığı öne sürüldü.
Günün sonunda ise, açıklanan listede Hüdaoğlu, Mamalı ve Mertekçi isimleri yer almadı.

AYRI KAREDE

Özyiğit: Sıra beğenmeme ne demek?
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, yaşanan gelişmelerle ilgili Havadis’e bilgi verdi. Özyiğit, Parti Meclisi’nin toplanarak genel başkan Mehmet Çakıcı’ya adaylık başvuruları ve sıralamaları ile ilgili yetki verdiğini anımsattı. Özyiğit, adaylık başvurusu ve kontenjanları için Parti Meclisi’nin toplandığını, aday listelerinin başkan tarafından belirlenen kontenjanlarla birlikte onaylandığını vurguladı. 
Mağusa ve Girne’de sıralamayla ilgili bir sıkıntı olduğunu, Lefkoşa’da ise özelikle Barış Mamalı’nın önerisi ve Boysan Boyra’nın da hemfikir olması nedeniyle hem genel sekreter hem de kadınların genel oylamaya gitmesi ve sıralamanın öyle belirlenmesine karar verildiğini anlattı.
Özyiğit, şunları söyledi:
“Şimdi nedir bu, sıra beğenmeme ben anlamadım. Öneren arkadaşlar nasıl bir demokratik uygulama olduğunu da biliyor. Hiçbir partide genel sekreter oylamaya girmez. Biz de bir eksiklik vardı. Buna rağmen oylama dendi girdik. Herkes şimdi buna saygı gösterecek.
Güzelyurt’ta sıkıntı var kontenjanlar ilgili. Başkan yöneticilerle ilçelerle görüşerek adayları belirler. Genel başkana Güzelyurt’taki son şeklin verilmesi ve sıra için yetki verildi. Önceki akşam gittik ve sıralama yapıldı. Her şey demokratik şekilde yapılıyor. Bu partide kendi içimizde de demokrasiyi hazmetmemiz gerekir.”

AYRI KAREDE

Hüdaoğlu: Güzelyurt’la ilgili sıkıntım var
TDP Milletvekili adaylarından, Dr. Suphi Hüdaoğlu, Güzelyurt adaylarıyla ilgili bir sıkıntısı olduğunu, yapılan görüşmeler sonucunda adaylıktan çekilip çekilmeyeceği ile ilgili son kararını vereceğini kaydetti.
Ancak, genel merkez, dün akşam saatlerinde açıkladığı aday listesinde, Suphi Hüdaoğlu ismine yer vermedi. Böylelikle, Barış Mamalı ile birlikte, “seçimi kazanır” diye anılan önemli bir isim listede yer almadı.

AYRI KAREDE
 
Şimdi de Hasipoğlu krizi
UBP Mağusa Milletvekili eski bakan Ertuğrul Hasipoğlu, sıralamada yedinci sırada yer almasına tepki gösterdi.
Dün akşam saatlerinde, genel sekreter Necdet Numan’a ulaşan Hasipoğlu, “Ben bu sıralamayı hak etmiyorum. Adaylıktan çekileceğim” mesajını iletti.
Ardından, partililerle toplantıya geçen Hasipoğlu’nun adaylıktan çekilmesini engellemek için yapılan girişimler de sonuçsuz kaldı.
Hasipoğlu ile ilgili kesin kararın bugün açıklanması bekleniyor.

Eti için “olur” demişti, kendisi isyan etti
Bu arada, Hasipoğlu, aday sıralama listesi açıklanmadan önce, “sıralama kavgası olur, sonra her şey yerli yerine oturur” demişti.
Ahmet Eti’nin, “Hasipoğlu ve Avcı’dan sonraya atılırsam, aday olmam. Ben onlarla savaşarak bu güne geldim” demesini değerlendiren Hasipoğlu, “Her seçim dönemi olan şeyler. Önce bir itiraz dönemi yaşanır sonra oturur. Bu da onlardan biri” demişti.

AYRI KAREDE
Mamalı istifadan vazgeçti, genel merkez dinlemedi
Av. Barış Mamalı, milletvekilliği adaylığından istifa etme kararından vazgeçtiğini ve seçimlere katılma kararı aldığını açıklasa da, aday listesinde yer alamadı.
Mamalı’nın önce istifa, ardından da istifasını geri aldığına dair mektupları genel merkezine gönderdi.
Ancak Mamalı’nın, “seçim sürecinde yaşayacağım sıkıntılara rağmen adayım” yaklaşımı, genel merkez tarafından “hakaret” olarak algılandı.
Mamalı, “adayım” dese de, genel merkez tarafından listeden çıkarılması da seçim öncesi sürprizlerden biri olarak adlandırıldı.

aYRI KAREDE
Canaltay: Ertuğruloğlu muhatabım değil
Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun kızı, UBP Mağusa Kadın Kolları Başkanı Resmiye Canaltay, UBP Milletvekili Tahsin Ertuğruloğu’nun “Canaltay Mağusa’da DP için çalışıyor” sözlerine karşılık, “Tahsin Bey muhatabım değil. Böyle kişisel açıklamaları ve sataşmaları yanlış buluyorum. Önemli olan memlekettir, işimize bakalım” dedi.

 

 

İşte UBP milletvekili adayları:
Lefkoşa
1. İrsen Küçük
2. Hüseyin Özgürgün
3. Tahsin Ertuğruloğlu
4. Ahmet Savaşan
5. Dr. Faiz Sucuoğlu
6. Dt. Şerife Ünverdi
7. Ersin Tatar
8. Ali Çetin Amcaoğlu
9. Kemal Deniz Dana
10. Güner Göktuğ
11. Oğuz Ceyda
12. Okan Donangil
13. Sadık Gardiyanoğlu
14. Hüseyin Yaratan
15. Okyay Sadıkoğlu
16. Özdemir Gül

Gazimağusa
1. Hamza Ersan Saner
2. Ramazan Gündoğdu
3. Sunat Atun
4. Dr. Erdal Özcenk
5. Dr. Tugay Avcı
6. Dursun Öğuz
7. Dr. Ertuğrul Hasipoğlu
8. Dr. Ahmet Eti
9. Gürsel Uzun
10. Derviş Ekşici
11. İ. Güneş Güneşoğlu
12. Suat Bora Durdu
13. Rıza Taneri

Girne
1. Dr. Hasan Bozer
2. Dt. Ünal Üstel
3. Nejdet Numan
4. Kutlu Evren
5. İzlem Gürçağ
6. Dr. Mehmet Tancer
7. Dursun Koç
8. Halit Bağman
9. Aziz Dayı
10. Ahmet Arslan

Güzelyurt
1. Ahmet Çaluda
2. Dr. Ali Pilli
3. Kemal Dürüst
4. Mutlu Atasayan
5. Mehmet Çelebioğlu
6. Hatice Özler Şahin

İskele
1. Nazım Çavuşoğlu
2. Ali Rıza Usluer
3. Mustafa Gökmen
4. Bünyamin Merhametsiz
5. İrfan Tansel Demir

////////////
TDP milletvekili adayları:
Lefkoşa
1- Mehmet Çakıcı
2- Cemal Özyiğit
3- Boysan Boyra
4- Arslan Bıçaklı
5- Gülçin Erkmen
6- Seval Oyaltan
7- Özmen Birinci
8- Deniz Birinci
9- Refia Erosal
10- Memduh Çeto
11- Özgün Kutalmış
12- Yıltan Taşçı
13- Alihan Aksoy
14- Ahmet Kablan
15- Sami Güdenoğlu
16- Mehmet Eş

Mağusa
1- Ercan Hoşkara
2- Ebru Çolak Bereket
3- Ümit Karagözlü
4- Hüseyin Angolemli
5- Doğay Çakıcı
6- Fatma Solmaz
7- Ahmet Taşkın Doğaner
8- Umut Kadı
9- Ertan Namıkkemaloğluları
10- Mustafa Emiroğluları
11- İzzet Gilanlıoğlu
12- Adem Murat Aytaç
13-  Ahmet Denizer
Girne
1- Zeki Çeler
2- Ayşe Öztabay
3- Cemal Varoğlu
4- Ahmet Said Sayın
5- Fırat Yoran
6- Elif Görem Gümüşmaden
7- Yıldır Yıldırım
8- Ali Alpay
9- Mehmet Özçetin
10- Fatma Ramadan
Güzelyurt
1- Dr. Nazım Beratlı

2- Metin Ertop

3- Firdevse Alpözgen

4- Osman Gümüşok

5- Adnan İşbilir

6- Adnan Eraslan

İskele
1- Ayşe Gülyaz
2- Mustafa Tarhan
3- İsmet İlkhan
4- Mahmut Kuş
5- Erkut Yılmabaşar