Lig her hafta farklı şekilleniyor

16

Telsim Süper Ligi’nde geri sayım devam ederken her hafta lig bir farklı şekilleniyor.
Haftalar sonra lider Çetinkaya’nın puan kaybetmesi Yenicami’yi şampiyonluk yarışında yine umutlandırdı.
Küme düşmesi kesinleşen Göçmenköy’den sonra lige veda edecek 2. takım için alt sıralar tam bir cadı kazanı.
Gençlik Gücü’nün 4 haftada 10 puan toplaması, Lapta’nın galibiyet zinciri yakalaması, Serdarlı, Mağusa Türk Gücü, Hamitköy, Cihangir, Türk Ocağı ve Lefke’nin puan kayıpları yaşaması ligin alt sıralarındaki heyecanın devam etmesini sağladı.
Futbolda 3 puanlı sistemde her an her şeyin değişebileceğini son hafta oynanan maçları sonrası bir kez daha gördük.
Bir hafta önce Çetinkaya’nın 6 puan fark yaparak artık şampiyonluğa emin adımlarla koştuğunu yazmıştım.
  Ancak gördük ki bir haftalık motivasyon bozukluğu ve puan kaybı Çetinkaya’nın rahatlığına gölge düşürdü.
Rakip Doğan Türk Birliği 10 kişi kalmasına rağmen güçlü kadrolu Çetinkaya’dan 1 puan alarak ligin zirvesinin yeniden şekillenmesine neden oldu.
Ligin üstünde tam da heyecan bitti derken her şey yeniden başladı. Çetinkaya’nın bir kez daha puan kaybedebileceğini düşünecek olursak Yenicami-Çetinkaya maçı tam bir final havasında oynanacak.
Küçük Kaymaklı için işler daha zor. 5 puan Yenicami’nin 9 puan Çetinkaya’nın gerisinde kalan Küçük Kaymaklı belki ikincilik için mücadele edecek.
Ligin zirvesinde son 6 haftaya girerken Çetinkaya ve Yenicami arasındaki yarışı büyük bir heyecan ile izlemeye devam edeceğiz.
Bir de ligin alt sıralarındaki durumu değerlendirelim. Göçmenköy ligden giderayak puan ile tanıştı. Sanırım ilk kez bir takım 20 haftalık sürede sadece 1 puan alabildi. Göçmenköy prestij uğruna da olsa bu puanı alırken Mağusa Türk Gücü’nü de ateşe attı. Mağusa 8. sırada yer almasına rağmen bir maç daha kaybetmesi durumunda 13. sıraya kadar gerileyebilecek.
Yani ligdeki tabloya şu anda bir baktığımız zaman her hafta farklı bir sıralama ile karşı karşıya kalabiliriz.
13. sıradaki takım ile 8. sıradaki takım arasında bir maçlık farkın olması özellikle bu bölümlerde yer alan takımların bir birleri ile yapacakları maçların önemini artırıyor.
Bu bölgedeki takımlara baktığımız zaman Gençlik Gücü’nün sergilediği yüksek performans dikkat çekiyor.
4 haftada 10 puanı almanın yanı sıra oynadığı istekli ve güzel futbol ile lige tutunabilme adına ne kadar arzulu olduğunu gösteriyor.
Lapta takımı da aynı durumda. 4 haftadır mağlup olmuyor. Çok önemli galibiyetler elde etti. Oldukça iyi mücadele eden bir kadroya sahip.
Dolayısı ile ben Gençlik Gücü ve Lapta’yı daha avantajlı görüyorum. Hamitköy yabancı futbolcusu Kenneth’in belirsizliğinden büyük sıkıntı çekiyor.
Türk Ocağı’nın kadrosu yetersiz. Mağusa Türk Gücü her hafta istikrarsız grafik çiziyor.
Serdarlı’da sorunlar çözülmediğinden futbolcular maçlara motive olamıyor. Cihangir iyi bir kadroya sahip olmasına rağmen yaşanan değişimlerin olumsuzluklarını yaşıyor.
Bakalım kalan 6 haftalık sürede bu takımlar arasında hangisi lige tutunabilecek? Hep birlikte göreceğiz.