Lefkoşa Türk Belediyesi’nde olumlu gelişmeler, ekonomik akıl devrede

10

1974 Barış Harekatı’ndan sonra Baf’a bağlı Yayla köyündeki hayatımızı ve geçim kaynağımız topraklarımızı bırakarak valizlerimizle Kuzey’e gelmiştik. 5 yaşındaydım. Babamın işleri dolayısıyla akrabalarımız ve köylülerimizin oturacağı yeni köyümüze (Yayla) değil, Lefkoşa’ya yerleştik. Bu tarihi kente aşkımız o çocukluk yıllarından başladı ve hala devam ediyor. Kendimi hep Lefkoşa’ya ait hissettim. Belki de bu yüzden Lefkoşa’yı çok umursuyor ve seviyorum.

Son 1 yıldan beri Lefkoşa’nın içinde bulunduğu grevler, eylemler, çöpler yani sağlıksız bir çevre herkesi bıktırıp, usandırmıştı. Herkes, bir an önce Lefkoşa’nın sağlıklı bir ortama kavuşması için dua eder pozisyona gelmişti. Lefkoşa Belediyesi’nin kronikleşen, çözülemeyecek bir görüntüsü mevcuttu. Çek yasağına girmiş, mali ve idari yapısıyla çökmüştü. Moraller bozuk, sinirler gergin bir haldeydi. Yıllık 33 milyon TL geliri, 55 milyon TL sadece personel gideri vardı. Belediye gelirleri, maaşların ödenmesine yetmiyordu. Birikmiş borç yaklaşık 119 milyon TL idi. Sosyal Güvenlik kurumlarına yatırımlar yıllardır yapılmıyordu.

Bu manzaralar içinde seçimlere gidildi ve seçimleri kazanan yeni başkan gerçekten ateşten bir gömlek giydi. Seçilen tüm belediye meclis üyeleri de bu ateşten gömleğe ortak oldular. Aldığımız bilgilere göre tüm partilere mensup meclis üyeleri sorunların çözülmesi için katkı koymaya çalışıyorlar. Bu sevindirici bir gelişmedir. Çünkü dağ gibi sorunlar ancak parti gözetmeden işbirliği ile çözümlenebilir. Yaşadığımız şehrin, çevrenin, teneffüs ettiğimiz havanın kalitesi ve temizliği için, halkın sağlığı için uzlaşı ile çalışılmalıdır.

Yeni belediye yönetiminin görevde bulunduğu 3.5 aylık süre içinde yaptıkları geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşıldı. Bu kısa dönemde önemli adımlar atıldığı verilen rakam ve bilgilerle ortaya kondu. Gelişmeler ümit vericidir. LTB’de sıkı bir mali disiplin uygulanmakta, harcamalar kısılmakta ve tasarruf tedbirleri artırılmaktadır. Belediye gelirlerinde artışlar sağlanmıştır. Bu çerçevede 100 gün içinde borçlara, personel maaş ve ödeneklerine yaklaşık 20 milyon TL bir kaynak yaratılarak ödenmiştir. Ayrıca belediye gelirleriyle, maaşlar ödenebilmektedir.

Belediye meclisi toplantılarının internet üzerinden canlı yayınlanmaya başlaması şeffaflık açısından da önemli bir gelişmedir. Ayrıca önemli bir adım da, oluşturulan Muhtarlar Masası’dır. Halkın sorunları, muhtarlar kanalıyla Belediye’ye aktarılarak ivedilikle çözülmesi sağlanmaktadır.

Diğer önemli bir gelişme de, çalışanların yatırılmayan Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı kesintilerinin ve yüksek faizli banka ile finans kuruluşlarına olan borçların kapatılarak yeniden yapılandırılması amacıyla düşük faizli, uzun vadeli 50 milyon TL tutarında yeni bir borçlanmaya gidilmek istenmesidir. Bir yılı ödemesiz, 3 yıl vadeli yıllık %8 faizli bir borçlanma hedeflenmektedir.

Belediye meclisinden ve Bakanlar Kurulu’ndan borçlanma kararı geçmiştir. Maliye Bakanlığı bünyesindeki Borç Yönetimi Komitesi’nin onayı ile borçlanma sürecine başlanmıştır.

LTB’nin sıkıntılarını aşması, normalleşmesi ve tekrardan ayağa kalkması için, çalışanlara, vatandaşlara ve sendikaya da önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Vatandaşlar, borçlarını düzenli ve zamanında ödemeli, çalışanlar ve sendika yönetimi işlerine yani ekmek teknelerine 4 elle sarılmalıdırlar. Sabır, fedakarlık ve anlayış göstererek Belediye Başkanı ve tüm meclis üyelerine destek olmalıdırlar. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sürdürülebilir mali ve idari bir yapıya kavuşması için, düzlüğe çıkana kadar, maaşlardan ve ödeneklerden kesintilere de hazırlıklı olunmalıdır. Hiç kimsenin işini kaybetmesini istemiyoruz. Ama mevcut personel sayısı ile bütçe sıkıntı vermektedir. Personel çıkarmak yerine, maaş ve ödeneklerde tasarrufa gitme, düzlüğe çıkmaya katkıda bulunacaksa seçeneklerden bir olarak gündemde tutulmalıdır. Ekonomik akıl göz önünde tutulmalı, dikkate alınmalıdır. Herkes, KTHY örneğinden dersler çıkarmasını bilmeli, oradaki acı ve trajedik olaylardan tecrübeler edinilmelidir.

Lefkoşa, tüm Kıbrıs’ın gözbebeğidir. Belediyelerin amiral gemisidir. Halkın beklentilerine cevap vermek için belediye yönetimini oluşturan tüm parti temsilcileri uyum ve uzlaşı içinde çalışmalarını sürdürmelidirler. Şu anki gelinen noktayı küçümsememeli, aşırı da abartmamalıyız. Ama takdir de etmeliyiz.

Sağlıklı, huzurlu, güvenli, temiz, tüm belediye hizmetleri çalışan başkente yakışır bir şehirde yaşamak herkesin özlemidir. Halkı kucaklayan, bir belediye modelinin oluşması herkesin en doğal hakkı olmalıdır.

Uluslararası tanınmışlığı bulunan, tarihi ve kültürel mirası ile Avrupa’nın önemli şehirlerinden bir kabul edilen Lefkoşa, toplumsal dayanışma ile birlikte, hak ettiği değere en kısa sürede ulaşmalıdır.