En Üst

30 Nisan 2017

Lefkoşa Sandık Başında

Lefkoşa Sandık Başında
Haber İçi Üst

Başkent Lefkoşa’da, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı ve 15 meclis üyesinin belirleneceği ara seçim bugün yapılıyor. LTB sınırları içinde yaşayan 35 bin 531 seçmen bugün 08.00-18.00 saatleri arasında toplam 133 sandıkta oy kullanabilecek. Seçmenler, belediye başkanlığı için 3’ü bağımsız 9; 15 meclis üyeliği için de 2’si bağımsız 77 aday arasında tercihini yapacak. Bugünkü ara seçimde seçilecek belediye başkanı ve meclis üyeleri, genel yerel seçimin yapılacağı Haziran 2014’e kadar, yani yaklaşık 14 ay görevde kalacak.
Büyük bir mali krize giren LTB’de Başkanlık, çalışanların aylarca süren eylem ve grevlerinin ardından eski Başkan Cemal Bulutoğluları’nın 10 Ocak’ta istifasıyla boşalmıştı. Belediye Meclisi’ndeki 22 üyeden muhalefet partilerine bağlı olanların tümü ve bazı UBP’lilerle birlikte toplam 15 kişi istifa etmişti. 7 UBP’li üye ise görevini sürdürüyor.
EMNİYET GÜÇLERİ HARİCİ SİLAH TAŞIMAK, ALKOLLÜ İÇKİ SATMAK YASAK
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı ve Meclis Üyeliği Ara Seçimlerinin yapılacağı bugün uygulanacak yasaklarla ilgili duyurusuna göre, bugün her türlü yayın organında seçimlerle ilgili haber, tahmin ve yorum, LTB sınırları içinde alkollü içki satışı ve umumi mahallerde içilmesi de yasak. Ayrıca eğlence yerleri oy verme süresince kapalı tutulacak, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında kimse silah taşıyamayacak. 19.00 ile 21.00 saatleri arasında radyo ve televizyonlarda seçimlerle ilgili sadece Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek; saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak.
OY PUSULASINDAKİ SIRALAR
LTB Başkanlığı ve Meclis Üyeliği Ara Seçimleri’nde başkan adayları çekilen kurayla oy pusulasında şu sırayla yer alıyor: “1. Dr. Suphi Hüdaoğlu (TDP), 2. Zehra Cengiz (KSP), 3. Murat Kanatlı (YKP), 4. Hasan Sertoğlu (UBP), 5. Kadri Fellahoğlu (CTP-BG), 6. Dr. Mustafa Şenol Arabacıoğlu (DP), 7. Arif Salih Kırdağ (Bağımsız), 8. Nurhayat Aytok (Bağımsız), 9. Yahya Eran (Bağımsız).” Meclis üyesi seçiminde kullanılacak oy pusulasında ise adaylar TDP, YKP, UBP, CTP ve DP sırasıyla yer alacak. Pusuladaki ikinci bölümde ise bağımsız adaylar soyadlarının alfabetik sırasına göre sıralanıyor. Buna göre bağımsızların ilk sırasında Görkem Eylem, ikinci sırada ise Merter Refikoğlu’nun isimleri bulunuyor.
MECLİS ÜYELERİNİN SIRALAMASI
LTB Meclisi Üyeliği adaylarının oy pusulasındaki sıraları ve isimleri ise şöyle: Toplumcu Demokrasi Partisi: 1-Boysan Boyra, 2-Sinem Görüş, 3-Özmen Birinci, 4-Refia Erosal, 5-Cemal Varoğlu, 6-Sami Güdenoğlu, 7-Mehmet Eş, 8-Nuri Andaç, 9-İbrahim Şükür, 10-Elif Gürcan, 11-Alihan Aksoy, 12-Ahmet Kablan,13-Gülden Hoca, 14-İclal Gancalı, 15-Ali Şekerci.
Yeni Kıbrıs Partisi: 1-Celal Devrim Önen, 2-Ceyhun Hami, 3-Ergün Emiroğulları, 4-Evrim Kamalı, 5-Faika Deniz Paşa, 6-Haluk Selam Tufanlı, 7-Hamit Aygün, 8-Hazal Yolga, 9-Işın Asvaroğlu, 10-Mehmet Karadal, 11-Mehmet Kırmızı, 12-Mehmet Özyücekök, 13-Münevver Özakalın, 14-Neşe Karakaş,15-Tolga Yücedal.
Ulusal Birlik Partisi: 1-Akın Aktunç, 2-Mustafa Hançerli, 3-Oktay Çocuk, 4-Bengü Topaloğlu, 5-Tahsin Çalıkuşu, 6-Ahmet Bayraktar, 7-Münür Özler, 8-Eren Alav, 9- Abdullah Sönmez, 10-Safter Örü,11-Dr. Mustafa Soydan, 12-Bülent Çıraklı,13-Mehmet Dinçer Dağlıkoca,14-Ali Çetin Yürün,15-Cüneyt Hüseyin Küçük.
Cumhuriyetçi Türk Partisi: 1-Önol Aktolga, 2-İbrahim Demir, 3-Alev Şensoy, 4-Onur Olgüner, 5-Ahmet Bağzıbağlı, 6-Dr. Zerrin Akalın, 7- Mehmet Naci Öznergiz, 8-Osman Çetinsoy, 9-Ogün Öneri, 10-Cezar Oransel, 11-Ertan İnce,12-Yücel Gülhan,13-Nedret Tümkan,14-Tülay Sönmez,15-İsmail Özbarış.
Demokrat Parti: 1-Alparslan Ersoy, 2-Rauf Denktaş, 3-Serhat Kotak, 4-Anıl Evre, 5-Zeki Algül, 6-Emine Sivri, 7-Mehmet Erol Aktoprak, 8-Dt. İrfan Özbeşer, 9-Bülent Berkay, 10-Turgay Didinir, 11 -Kemal Mut, 12-Hatice Güliz Bolayır,13-Ahmet Dirgen,14-Vicdan Işıman,15-Tuna Arıhan.
Bağımsız Meclis Üyesi adayları; 1-Görkem Eylem, 2-Merter Refikoğlu,
İLK SONUÇLAR İÇİN YARIM SAAT
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nevvar Nolan geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında, oy verme işleminin tamamlanmasından yarım saat sonra başkanlık sonuçlarının açıklanabileceğini söyledi.
“BİR KEZ MÜHÜR VURUN
Sandığa giden seçmene 2 ayrı pusula verileceğini kaydeden Nolan, belediye başkanı seçimlerinde, pusulada oy verilecek aday için ayrılan sütünün herhangi bir yerine bir kez mühür vurmak suretiyle oy kullanılabileceğini ifade etti. Nolan, belediye meclis üyeliği seçiminde ise 3 farklı şekilde oy kullanılabileceğini belirterek, eğer bir siyasi partinin adayları tercih edilecekse, o partinin adının yazılı olduğu sütunun altındaki dikdörtgenin içine mühür vurulacağını belirtti.
TERCİH NASILYAPILACAK?
Nevvar Nolan, mühür vuracak seçmenin, mühür vurduğu partinin belediye meclis üyesi adayları arasında tercih yapmak istemesi halinde, 7 tanesine tercih kullanabileceğini ve isimlerinin karşısındaki kutulara tik atabileceğini kaydetti. Nolan, “7’den az veya çok tercih yaparsa, tercih geçersiz olur. Sadece mühür geçerli olur” dedi.
Oyunu birden çok siyasi parti ve bağımsız adaylar arasında kullanacak seçmenlerin ise mühür kullanmayacağına işaret eden Nolan, kişinin en çok 15 kişiye, en az 7 kişiye tercih kullanması gerektiğini hatırlattı.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King