Lefke’ye güzel haber

0
28
Lefke’ye güzel haber

Gürsel KARAGÖZLÜ

2008 yılında CTP-BG, ÖRP hükümeti tarafından inşa edilen, büyük katkı sağlaması beklenen ve Lefke ile bütünleşme sağlayacak olan Lefke Avrupa Üniversitesi’ne ait fakülte 6 yıldan sonra 2013-2014 öğretim yılında hazırlık bölümü olarak hizmete giriyor.
Lefke Avrupa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Akın Cellatoğlu, geçmiş yıllarda yapılan ve henüz açılamayan Lefke’deki LAÜ binasının eylül ayında başlayacak olan 2013-2014 öğretim yılında hazırlık okulu olarak açılacağının müjdesini verdi. Eylül ayına yetiştirilecek olan hazırlık bölümü için binada büyük çalışma başlatıldı. Cellatoğlu, “ÖSS’den LAÜ’ye şu ana kadar 780 öğrenci tercih yaptı. Ek kontenjanlarla bu sayının bin öğrencinin üzerinde olacaktır. Hazırlık okulu 20 sınıf, normal laboratuvarlar, dil laboratuvarları, bilgisayar donanımı ile tam kapasite ile hizmet verecek. Hazırlık okulunun açılması ile bir bütün olan Lefke ile LAÜ daha da bütünleşecek. Lefke’ye ve Lefke esnafına büyük katkısı olacak. Okulun hazırlık bölümünün Lefke’ye açılması ile Lefke canlanacak ve Lefke’ye çok faydası olacak” şeklinde konuştu.
Lefke’de bulunan Lefke Avrupa Üniversitesi fakülte binası, 20 Temmuz 2011 tarihinde, Barış ve Özgürlük Bayramı törenleri çerçevesinde KKTC’nin değişik bölgelerindeki altı yatırım için toplu açılışları, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle Gazimağusa’da, televizyon aracılığı ile eş zamanlı mühendislik fakültesi binası olarak isimlendirilen bina, dönemin Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Ahmet Bülend Göksel, Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer, Eğitim Bakanlığı Müsteşar ve Müdürleri tarafından kurdele kesilerek canlı yayında açılışı yapılmıştı. Ancak aradan geçen 2 yıllık süre zarfında bu açılış yalnızca ekranlarda kalmıştı.
Her yıl, dönem başında açılışı yapılacağı söylenen binanın açılışı bir türlü yapılamıyor. Lefke Belediye Başkanı ve Lefke Avrupa Üniversitesi’nin mütevelli heyeti başkanı olan Mehmet Zafer’in bu fakülteyi açmaması bölgede tepki ile karşılanarak, vatandaşlar hem Lefke’nin belediye başkanı hem de LAÜ’nün mütevelli heyeti başkanı olan Mehmet Zafer’in bu fakülte binasını Lefke’ye açmamasını Lefke’ye ihanet olarak nitelendirmişlerdi.
Gazeteniz Havadis, Lefke Avrupa Üniversitesi’nin Lefke’de bir fakülte açmasının Lefke’ye, esnafa, her kesime faydalı olacağını haber yapmıştık. Vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri bu konuda yapılan haberlerimizi destekleyerek LAÜ yönetimi üzerinde baskı kurulmasını sağlamışlardır. Lefke’ye yıllar sonra açılacak olan hazırlık okulu Lefkelilerde yüzleri güldürdü.