Lapta’nın saha derdi bitmeyecek

8 Ağustos 2013 Perşembe | 11:41
Lapta’nın saha derdi bitmeyecek
Kıbrıs Town Houses

ASIL SORUN ŞARTNAMEDE YOK: Sporcu sağlığını tehdit eder boyuta ulaşan Lapta-Şevket Kadir Stadı’nın zeminini yenilemek için açılan ihale ile ilgili şartnamede, sorunun baş nedeni olan drenaj ve sulama sistemlerini gündeme getirmedi

STAT YİNE AYNI HALE GELECEK: Yapılacak olan yenileme çalışmalarında drenaj ve sulama sisteminin olmaması, Lapta-Şevket Kadir Stadı’nı yağan yağmur ile birlikte yine aynı haline getirecek

Coşkun KUTAY

2012-13 futbol sezonunda, Havadis Gazetesi’nin defalarca yazarak gündeme getirdiği Lapta-Şevket Kadir Stadı’nın zemini yenileniyor. Geçmişte de Şevket Kadir Stadı’nın zemini yenilenmiş ancak yapılan yanlış strateji zeminin yine aynı eski haline gelmesine neden olmuştu.
Gazetemizin, stadın özellikle yağmurlu havalardaki durumunun sporcu sağlığını tehdit eder boyutlara ulaştığını belirtmesi ile ilgili yayımlarının yanı sıra, Spor Bakanlığı ve Lapta Belediyesi’nin de konuya ilgi duyması ile Şevket Kadir Stadı zemininin yenilenmesine karar verdirmişti.
Spor Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy ve kulüp ilgililerinin zemin üzerinde yaptığı incelemeler sonucu alınan, zeminin sil baştan düzeltilmesi ile ilgili kararları yetersiz kaldı.
Spor Bakanlığı’nın Lapta-Şevket Kadir Stadı’nın zemininin yenilenmesi ile ilgili çıkardığı ihaleyi Aşan Nakliyat kazandı.
Ancak bakanlığın hazırladığı şartnamede en büyük sorun olarak gözüken drenaj ve sulama sistemi yer almıyor.

Şartnamede “drenaj” ve “sulama sistemi” yok

Atatürk Stadı’nda kullanılan malzeme ve sistem, Şevket Kadir Stadı’nda da kullanılacak ve uygulanacak. Yani, zeminin ıslahında, yıkanmış ve elenmiş dere kumu, organik gübre ve diğer kimyasallar kullanılacak. Şu anda derinliği 25 cm olan kazı çalışmalarına başlandı ve çıkan toprak dışarı atılıyor. Kazı işlemi bittikten sonra zemine, Atatürk Stadı’na olduğu gibi,  Lapolama Bermuda Graz türünden çim tohumu ekilecek. İhale şartnamesinde drenajın olmaması, bu ihalenin ve devletin harcayacağı paranın boşa gideceği yorumlarına neden oluyor.
Drenaj kanalların kazılmasının ortalama bedeli 12-13 bin TL. Sulama Sistemi ise 20-25 bin TL’ye mal oluyor.

Drenaj kanalları yapılmalı

Spor Bakanlığı’nın hazırladığı şartnamede drenaj sistemi yapımı ile ilgili bir madde olmadığı için, bugüne kadar yaşanan sorunlar tekrarlanacak. Çünkü, sahanın mevcut zemini, su geçirme özelliğine sahip değil. Bu nedenle, Şevket Kadir Stadı’nın içerisinde 7’şer metre aralıklarla, 15 adet “drenaj kanalları” kazılması gerekiyor. Sulama ve yağmur sularının sahadan drene (atılması) gerekiyor. Kanal kazılmaz ise, su yine zemini mahvedebilecek. Drenaj hatları yapılmadığı takdirde, aynı sorun yine yaşanacak. Şimdi kullanılacak olan yeni malzeme, suyu geçirme özelliğine sahip. Ancak, drenaj sistemi olmaması halinde, saha yüzeyinde biriken yağmur ve sulama suları, alt tabakanın “geçirme” özelliğine sahip olmaması nedeniyle arada kalacak ve sorun yaratacak

Sulama sistemine de ihtiyaç var

Diğer taraftan şartnamede, önemli bir husus daha dikkat çekiyor. Şartnamede, “sulama sisteminin tamir edileceği” hususu belirtilmesine rağmen, yapılan kazılar sonucunda, sulama sisteminin yenilenmesinin gerektiği ortaya çıkmış bulunmakta. Sulama sisteminin ortalama 20-25 bin TL civarında oluşu, Spor Dairesi yetkililerinin konuya sıcak bakmasına neden oluyor.