Kurultaya gidiyor

0
82
Kurultaya gidiyor

BAŞKANLIĞI BIRAKIYOR… Seçim gecesi sıcağı sıcağına genel sekreter Necdet Numan ile bir araya gelen İrsen Küçük, istifa ederek, partiyi kurultaya götüreceği kararını iletti. Bugün genel yönetim kurulu toplanarak, yol haritasını belirleyecek

ÜÇ KURULTAY HEDEFİ… Küçük, Havadis’e yaptığı açıklamada, önce olağanüstü kurultay, ardından, tüzük kurultayı ve son olarak da olağan kurultayın yapılmasını öngörüyor. Yeni başkanın 14 milletvekili arasından seçilmesi gerektiğini düşünen Küçük, hızlı karar verileceğini belirtti

DİSİPLİN MEKANİZMASI ÇALIŞACAK… Kişisel değerlendirmeyi sonraya bıraktığını belirten Küçük, “Süratle partinin yeniden şekillenmesi gerekiyor” dedi. DP- UG’ye çalışan yetkili konumdaki UBP’liler olduğunu anlatan Küçük, “GYK ya görevden alarak, ya seçime karar vererek, bu sorunu çözecek” dedi

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük, parti genel sekreteri  Necdet Numan ile  görüşerek genel kurultay tavrını  ilettiğini açıkladı. Küçük, genel görüşün, hükümet görüşmelerinin şekillenmesi sonrasında kurultaya gidilmesi yönünde olduğunu belirtti.  Bunun da çok zaman almayacağı üzerinde duran Küçük, UBP’nin hükümette olmayacağı sinyalini de verdi ve “Büyük bir ihtimalle koalisyona UBP dahil olmayabilir” dedi. Küçük, seçim sonrası ilk açıklamasını Havadis’e yaptı. 

“Parti içinde Eroğlu’nun etkisi hala var”
Küçük, bugün Merkez Yönetim Kurulu’nu toplayarak geniş bir değerlendirme yapacağını da açıkladı ve “Bana düşen görev, benim çektiğim sıkıntıları benden sonra gelecek olan başkanın çekmemesi. Benden sonra gelecek kadroya disiplinli bir parti bırakmak istiyorum. Genel yönetim kurulu kararı ile bazı tedbirler alma yetkim var ama ben parti içi demokrasiyi savunacağım” diye konuştu.

“Önce olağanüstü kurultay”
Küçük, önce olağanüstü kurultayın yapılacağını, akabinde de tüzük kurultayını yapmayı planladığını belirtti. Sonra da olağan kurultayın yapılacağını ifade eden İrsen Küçük, “Tüzüğümüzde köklü ve çağdaş bir değişim yapmak gerekiyor. Parti içerisinde başkanlık sürelerini, örgüt başkanlık sürelerini sınırlamamız gerekiyor” dedi.

“Koalisyonda görev almayacağım”
Küçük, herhangi bir koalisyonda görev almayacağını da vurguladı ve “Ama UBP’nin hükümette yer alması için üzerime düşeni bu süreçte yapacağım. Parti kurultayını yapana dek, herhangi bir zaafın yaşanmasına müsaade etmeyeceğim. Genel başkanlık sonrasında da, parti içi bir görev verilirse, UBP’nin yanında durmaya devam edeceğim” ifadesini kullandı.

“Koalisyon zor ihtimal”
DP ile koalisyonun zayıf bir ihtimal olduğunu ama CTP ile de koalisyon ihtimalini çok güçlü görmediğini vurgulayan Küçük, şöyle konuştu:
“Başkanlık dışında bana bir görev düşerse, burada olacağım. UBP’den kopmayacağım, benden sonra gelene de tüm gücümle desteğim olacak.
Bazı isimler var ki,  bu süreçte UBP kadrolarında yer aldılar ama DP için çalıştılar. Bu isimlere karşı demokratik yolla mücadele edeceğiz.”