Küçük’ü dinlediler

0
Küçük'ü dinlediler

KÜÇÜK’Ü DİNLEDİLER: UBP’de orta yol bulundu. UBP Genel Başkanı İrsen Küçük’ün, “Tek adayla karşıma gelin aksi halde istifa etmem” ısrarı, işe yaradı. UBP’li 14 milletvekili yapılacak olağanüstü kurultayda, tek aday olarak Hüseyin Özgürgün ismini seçti. Başkanlığa aday olmak isteyen Nazım Çavuşoğlu ve Sunat Atun yeterli desteği bulamadı

YAZILI İSTİFA HENÜZ YOK: UBP Tüzüğü’ne göre, olağanüstü kurultay, parti başkanının istifasını gerektiriyor. UBP’den sözlü olarak istifa ettiğini duyuran İrsen Küçük henüz yazılı olarak bildirimde bulunmadı. Küçük, bu konudaki soruları da yanıtsız bıraktı. Bu durumda kurultayı ne zaman yapılacağı da belirsiz

KÜÇÜK: ÇEKİŞMELİ KURULTAY UBP’Yİ DAHA ÇOK YARALARDI: Henüz başkanlıktan istifa etmeyen Küçük, tek kişi etrafında uzlaşıya varılmasının kendisini memnun ettiğini söyledi. Küçük, “Çekişmeli bir kurultay UBP’ye daha fazla kayıp olurdu. Alınan kararlar sadece 14 milletvekillini bağlar, onlar haricinde isteyenler kurultayda aday olabilir” dedi

Gizem ÖZGEÇ
Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nde genel başkan İrsen Küçük’ün sözü dinlendi ve 14 milletvekili kurultaya gidecek tek aday üzerinde anlaştı. Parti Meclisi’nin dünkü toplantısında, İrsen Küçük üyelere, “Ben istifa ettim ancak partinin daha fazla zarar görmemesi için sizden tek aday üzerinde uzlaşmanızı istiyorum” dedi.  Milletvekilleri kendi aralarında bir oylama yaptı ve UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, olağan üstü kurultayda aday olacak tek isim olarak belirlendi.  Parti başkanı Küçük, Parti Meclisi’ne istifasını sözlü olarak sundu.

İki turlu oylama: Özgürgün, Atun ve Çavuşoğlu
UBP Meclis Grubu,  PM’nin ardından özel bir odaya geçerek, kendi aralarında durum değerlendirmesi yaptı. Daha sonra oylamaya geçildi. Adaylık için UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu ve Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun yarıştı. Birinci tur oylamada Sunat Atun; 3, Nazım Çavuşoğlu: 5, Hüseyin Özgürgün ise 6 oy aldı. İkinci turda ise Hüseyin Özgürgün 9 oyla kazandı. Nazım Çavuşoğlu 5 oyda kaldı. Edinilen bilgilere göre, Sunat Atun’a kendi dışında, Dursun Oğuz ve Dr. Erdal Özcenk destek verdi.  Nazım Çavuşoğlu’na ise kendiyle birlikte, Ersan Saner, Kutlu Evren, Ersin tatar ve Tahsin Ertuğruloğlu oy verdi. Geriye kalan isimler ise Özgürgün’ü destekledi. İkinci turda ise Sunat Atun ve ekibi,  Özgürgün’e destek verdi.
25 Ağustos olabilir
UBP’de olağan üstü kurultay tarihi için 25 Ağustos konuşuluyor. UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, bugün konuyla ilgili İrsen Küçük, kendisi ve Hüseyin Özgürgün’ün bir toplantı gerçekleştireceğini kaydetti. İrsen Küçük ise kurultay tarihi ve istifa günü ile ilgili bilgi vermedi.

Olursa ikinci başkanlığı olacak
Hüseyin Özgürgün,  2006 yılında, Derviş Eroğlu’ndan boşalan genel başkanlık koltuğuna oturmuştu. Özgürgün’ün başkanlık süreci sadece 10 ay sürmüştü. ÖRP kurulduğu dönem, Özgürgün, başkanlık koltuğunu Tahsin Ertuğruloğlu’na teslim etmişti.

Süreç nasıl işleyecek?
UBP Tüzüğü’ne göre parti genel başkanı resmen istifa eder ve PM bu istifaya onay verirse parti genel sekreteri parti meclisini toplar ve 45 günü geçmemek koşulu ile bir kurultay tarihi saptar. Bu kurultayın tüm hazırlıkları parti genel sekreterliği tarafından yapılır.  Olağan üstü kurultaylarda o gün mevcut delege yapısı korunarak kurultaya gidilir. Olağan kurultaylarda ise önce ilçe kongreleri yapılır ve yeni delege yapısı oluşturularak genel başkanlık seçimi yapılır. Parti genel başkanının istifa etmesi durumu olağan değil olağanüstü kurultay gerektirir. Eğer bir uzlaşı sağlanır olağanüstü kurultaya tek kişi aday olursa sandık kurulup seçim yapılmaz. Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanlığı’na kurultay delegesi olan herkes aday olabilir.

Küçük: Görevden alınmam tüzük gereği mümkün değil
Toplantıdan sonra açıklama yapan genel başkan İrsen Küçük, genel seçimlerin ardından istifa edeceğini parti yetkili organlarına söylediğini anımsattı.
UBP’nin kısa süre içinde iki olaylı kurultay, Lefkoşa erken belediye seçimi ve erken genel seçim dönemleri geçirdiğini kaydeden Küçük, seçimlerden önce 8 kişinin partiden ayrılması ve Cumhurbaşkanı’nın bu ayrılan kişileri desteklemesiyle gelinen noktada istifa ederek UBP’nin yeniden sancılı bir dönem geçirmesini istemediğini kaydetti.
Küçük, bu konudaki düşüncelerini ilk günden açıkladığını ve 2014’ün sonlarına kadar parti başkanı olarak kalma hakkı bulunduğunu, tüzük gereği de görevden alınmasının söz konusu olamayacağını belirtti.

“Uzlaşı beni memnun etti”
Küçük, UBP’nin birlik bütünlüğünün devamı için milletvekilleri arasından belirlenecek ortak kişi etrafında toplanmaya hazır olduğunu, aksi takdirde 2014’e kadar istifa etmeyeceğini açıkladığını anımsatarak, tek kişi etrafında uzlaşıya varılmasının kendisini memnun ettiğini söyledi.
Dün toplanan Parti Meclisi’nde Meclis Grubu’nun bir araya gelerek birini seçmesi yönünde tavsiye kararı aldıklarını kaydeden Küçük, alınan kararların sadece 14 milletvekillini bağladığını, onlar haricinde isteyenlerin kurultayda aday olabileceğini belirtti.
Küçük, kendisinin başkanlık ettiği grup toplantısında Hüseyin Özgürgün, Nazım Çavuşoğlu ile Sunat Atun arasında oylama yapıldığını, Özgürgün üzerinde mutabakata varıldığını kaydederek, herkesten kazanacak olana destek verme sözünü de aldıklarını vurguladı.
Kendisinin beklentisinin tek aday üzerinde anlaşılması olduğunu ifade eden Küçük, Parti Meclisi’ne ve Meclis Grubu’na teşekkür etti.
Bundan sonra olağanüstü kurultaya gidileceğini, dün alınan kararın ardından kendi istifası gerçekleştiği andan itibaren 45 gün içinde kurultay kararı alınmasının zorunlu olduğunu anlatan Küçük, “İstifamı henüz yazılı vermedim, sözlü olarak verdim. Kurultayda da aday olmayacağım” dedi.

Lefkoşa İlçe Başkanlığı’ndan alınan Faiz Sucuoğlu ve arkadaşları PM öncesi bir araya geldi

 

Seçimde sandıktan çıkamayana Ahmet Çaluda ve Ertuğrul Hasipoğlu toplantı sonrası kısa değerlendirmelerde bulundu

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here