Küçük umutlu

14
Küçük umutlu

Gizem ÖZGEÇ 

TABANINDAN EMİN… UBP Genel Başkanı İrsen Küçük, Havadis Gazetesi’ni ziyaretinde, 28 Temmuz erken genel seçimleriyle ilgili emin konuştu. Küçük, tüm çalkantılara ve partilerinde yaşanan kaosa rağmen, sandıktan birinci parti çıkacaklarından emin. Küçük, “Bu seçimden sonra yeniden Başbakanım” dedi

KOALİSYON ŞARTI EKONOMİK PROGRAM… İrsen Küçük, seçimden sonra koalisyon hükümeti kurulması gerekirse, bunun tek şartının “ekonomik programa sahip çıkacak bir parti” olduğunu söyledi. Küçük, “Programı yeniden tartışmaya açmayız. Böle bir partiyle de ortaklık yapmayız” diye konuştu

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı İrsen Küçük, partisinin 28 Temmuz erken genel seçimlerinden birinci parti çıkacağını ve kendisin de yeniden ülkeye başbakan olacağını söyledi. Küçük, yaptırdıkları son iki kamuoyu araştırmasının bunu gösterdiğini vurgulayarak, anketlerde UBP’nin birinci parti göründüğünü, az bir farkla CTP’nin ikinci parti çıkacağını, DP’nin ise epeyi aşağıda bir oyla üçüncü parti konumunda görüldüğünü belirtti. Küçük, dün Havadis Gazetesi Genel Müdürü Başaran Düzgün ve yazarlarla bir araya geldi, soruları yanıtladı.

“UBP tabanı mührüne sahip çıkıyor”
Küçük, UBP’nin söylendiği gibi düşüş değil aksine yükselişte olduğunu vurgulayarak, özelikle Lefkoşa bölgesinde sandıktan birinci parti çıkacaklarını ifade etti. Küçük, UBP tabanı üzerinde oynanan karma oy oyunun tutmadığını da dile getirdi ve “UBP’liler mühürlerine sahip çıkıyor” dedi. Küçük, Mağusa bölgesinde de bir toparlanma olduğunu, Girne, Güzelyurt ve İskele’de ise seçim sürecine sorunsuz başladıklarını söyledi. Tepkilerden de oldukça memnun olduklarını kaydetti.

“Ahmet Bey’e sadece gülerim”
UBP’de kendisine rakip olarak çıkan şimdi DP’den aday olan Ahmet Kaşif’in partinin yüzde elli oyunu aldığı yönünde propaganda yaptığını anımsatan Küçük, “Eğer Ahmet Bey’in dediği olursa, DP oylarıyla birlikte, Demokrat Parti’nin sandıktan tek başına iktidar çıkması gerekir. Ben buna sadece gülerim. Bu imkansız” diye konuştu.

“Koalisyon şartımız; ekonomik program”
Küçük, bu seçim de ödevlerinin sandıktan tek başına iktidar olarak çıkmak olduğunu vurgularken, koalisyon formüllerini değerlendirdi. Küçük, şunları söyledi: “Tabii ki ortada bir koalisyon seçeneği de var. Ama bizim koalisyon için elbette şartlarımız var. Ekonomik program bizim için çok önemli. Bu programın yeniden tartışmaya açılmasına karşıyız. Bütün partilerde zaten bu programa muhalefet gibi görünseler de karşı değiller. O nedenle şimdiden herhangi bir partiyle koalisyon kurmayız demeyiz. Şartları değerlendireceğiz.”

“DP ile olmaz” demedi
Küçük, DP ile koalisyon hükümeti kurmamak gibi kesin bir tavırları olmadığını da dile getirdi ve “Koşulları göreceğiz. Memleketin ihtiyaçlarına bakacağız. Biz küçük partiler gibi kesin demeç vermeyiz” dedi.

“İkinci parti çıksak bile başkanlığım sorgulanmaz”
Küçük, seçimlerden başarısız çıkmaları gibi bir ihtimal dahi olmadığını vurgularken, sandıktan ikinci parti çıksalar dahi başkanlığının sorgulanmayacağını söyledi. Küçük, “Sonuç ne olursa olsun başkanlıkta sorun olmaz. Böyle bir şey gündeme dahi gelmez. Ben Serdar Denktaş değilim. UBP köklü bir partidir” ifadelerini kullandı.

“Yediliden üçü Parlamento’ya girer”
Küçük, UBP’den ayrılan ve DP’den aday olan yedi vekilden, sadece üçünün Parlamento’da olabileceğini kaydetti. Küçük, bu isimlerin kimler olabileceğine ise işaret etmedi. Küçük, “Yenileniyoruz” sloganıyla yola çıkan DP içinse, “Gülmekten başka bir şey yapamam. Bizim gücümüz belli” dedi.

“Girne, birliğin güzel bir örneği”
UBP’li vekillerin çalışmalarından memnun olduğunu ancak birlik ve beraberliğin daha da kuvvetli olması gerektiği üzerinde duran Küçük, şöyle açıklamada bulundu: “Girne buna güzel bir örnek oldu. Bunun da sonucunu alacaklar.”
 
“Eroğlu artık onursal başkan değil”

Cumhurbaşkanı, eski UBP Genel Başkanı Eroğlu’nun onursal başkanlığının ise doğal yollardan düştüğünü söyleyen İrsen Küçük, şöyle dedi: “Eroğlu’nun onursal başkanlığı şartlıydı. Bir daha aday olmayacağı için ona bu unvan verilmişti. Ancak kendisi bu anlaşmayı bozdu. Doğal olarak da onursal başkanlıktan çıktı. Eroğlu, çocuğum dediği UBP’ye üvey evlat muamelesi yaptı.”

“Ejder’le iş birliğimiz sadece kürsü içindi”
İrsen Küçük, Ejder Aslanbaba’nın “dolar” protestosu ile ilgili ortaya atılan iddialara da yanıt verdi ve kesinlikle böyle bir şey yapması için Aslanbaba’ya para verilmediğini savundu. Küçük, Aslanbaba olayını o günün sabahı öğrendiğini belirtti. Küçük, bunun Aslanbaba ile birlikte yapılan ortaklaşa bir hareket olmadığının üzerinde durdu. Küçük, “O sabah Meclis Başkanı’nın odasına gittiğimde olayı öğrendim. Ejder, kürsüye çıkmak isteyecekti. Biz ona o konuda yardımcı olduk. Sadece bu konuda iş birliğimiz oldu. İsteseydim ben Ejder’i bu partide tutardım. Ama yapmadım…” şeklinde konuştu.

“Resmiye Eroğlu istifa etse faydamıza bile olur”

Küçük, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun kızı, Mağusa Kadın Kolları Başkanı Resmiye Eroğlu’yla ilgili soruları da yanıtladı ve şunları kaydetti: “Kendisinin DP’ye çalıştığını bizde duyuyoruz. Partiden çıkarılması gündeme gelmedi. Böyle bir şeyi düşünmedik. Bunun için bir planlama gerekir. Birçok kişiyi bu süreçte partiden ihraç ettik ve doğru da yaptık. Resmiye Hanım kendisi istifa edebilir, bu bizi endişelendirmez. İstifa etse bizi olumlu bile etkiler.”

Araziler konusu “takdir”imiz
Küçük, yeni hükümetin Bakanlar Kurulu kararıyla iptal ettiği ve kamuoyunda geni yankı uyandıran arazi dağıtımları konusunda ise “Bunlarla ilgili ortada bir yolsuzluk, usulsüzlük yok. Bunlar takdir edilerek yapılan işler. Gayri yasal bir durum yok. İş adamlarına araziler verdik. Bugün Artemis gelse iki kere arazi veririm. Bunlar yatırım, ülkeye istihdam sağlayacak atılımlar. Böyle bir şeye neden izin vermeyelim, sonuçta kira alıyoruz” diye konuştu.

 

Fotoğraflar : Mustafa ŞENAL