En Üst

26 Nisan 2017

Küçük, “Hazımsızlıklar Bir Barışın, Bir Antlaşmanın Uzak Olduğunu Göstermektedir.”

Küçük,  “Hazımsızlıklar Bir Barışın, Bir Antlaşmanın Uzak Olduğunu Göstermektedir.”
Haber İçi Üst

Başbakan İrsen Küçük, Güney Kıbrıs’taki bayrak yakma olayıyla ilgili olarak, “Rum toplumu içerisinde bu tip hazımsızlıkların devam etmesi bir barışın, bir antlaşmanın uzak olduğunu göstermektedir. Bu konularda daha titiz davranılması gerekir” dedi.

Başbakan İrsen Küçük, Yiğitler’deki Gafgarıt Festivali’ni ziyaretinde basının sorularını yanıtladı.

Küçük, Kıbrıslı Rumların ekonomik krizden kurtulması için KKTC ve Türkiye ile ilişkilerini iyi bir duruma getirmesi gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs Rum tarafındaki mali krize değinen Küçük, krizin KKTC’ye yansımasının beklenmediğini ancak küçük ölçekte bir yansıma olabileceğini ifade etti.

KKTC’nin güçlü banka yapısı ve ekonomisi olduğundan Güney Kıbrıs’taki krizin KKTC’yi büyük ölçekte etkilemesinin mümkün olmadığını ifade eden Küçük, Rum Yönetimi’nin krizden çıkmak için alacağı tedbirlerin yanında KKTC ile ilişkilerinde eski tutumundan vazgeçmesi gerektiğini vurguladı.

Küçük, “Kuzey ve Güney arasındaki ilişkilerin çok daha olumlu bir duruma gelmesi gerekir” dedi.

Kıbrıs açıklarında bulunan ve Kıbrıslı Türklerin de hakkı olan hidrokarbon yatakları ile Türkiye ile KKTC arasında inşa edilmekte olan su boru hattının önemli ekonomik gelişmeler olduğunu vurgulayan Küçük, “Bunların müştereken kullanılabilmesi için önce barışın, bir antlaşmanın olması lazım. Güney’in bir kez daha tutumunu gözden geçirmesi, bizimle ilişkilerini çok iyi bir duruma getirmesi gerekir. Türkiye ile ilişkilerini iyi bir duruma getirmesi gerekir” dedi.

Güney Lefkoşa’da Türkiye bayrağının yakılması ve yırtılması olayına da değinen Küçük, “Rum toplumu içerisinde bu tip hazımsızlıkların devam etmesi bir barışın, bir antlaşmanın uzak olduğunu göstermektedir. Bu konularda daha titiz davranılması gerekir” dedi.

KKTC’de bayrak yakma gibi olayların vuku bulmadığını kaydeden Küçük, Kıbrıslı Türklerin bu gibi konulara önem gösterdiğini ekledi.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King