KTÖS ve KTOEÖS’ten Eğitim Bakanlığı’na uyarı!

13
KTÖS ve KTOEÖS'ten Eğitim Bakanlığı'na uyarı!

Sendikalar, öğretmen nakilleri ve öğretmen ihtiyacının tatil döneminde giderilmesi ve buna seçim yasaklarının yasal engel olarak gösterilememesi gerektiğini belirterek, yeni öğretim yılında okulların öğretmensiz açılamayacağı konusunda tüm yetkilileri uyardı ve gerekli eylemleri ortaya koyacaklarını kaydetti.KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ile KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, bugün KTÖS lokalinde bulunan toplantı salonunda basın toplantısı düzenleyerek, yeni eğitim yılına yönelik açıklamalarda bulundu.

Sendikaların ortak basın açıklamasını okuyan Elcil, 28 Temmuz’da yapılacak erken seçimin, Eylül ayında okulların öğretmensiz açılacağının da “müjdesini” verdiğini belirterek, okulların her yıl çeşitli nedenlerden öğretmensiz açıldığını, bu yıl da erken seçimden dolayı öğretmensiz açılacağını savundu.

Elcil, basın toplantısını okulların tatile girdiği bu dönemde düzenleyerek, “ülkeyi yönettiğini iddia edenler ve seçim yarışı içinde olanları” uyarmak istediklerini belirtti.

Öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinin yasa gereği 1-15 Temmuz tarihlerinde yapıldığını ifade eden Elcil, yer değiştirme işlemlerinin ardından okulların ihtiyaç duyduğu öğretmen kadrolarının belirlenip Kamu Hizmeti Komisyonu’nca sınavları yapılarak ihtiyaç olan öğretmenlerin alımının Eylül ayı ortasına kadar tamamlanmasını gerektiğine dikkat çekti.

28 Temmuz’da genel seçimlerin yapılacak olmasının, 3 Haziran tarihinden itibaren seçim yasaklarının yürürlüğe girmesini getirdiğini anımsatan Elcil, seçim yasakları dolayısıyla öğretmenlerin yer değiştirmelerinin ve öğretmen alımlarının olmayacağını düşünmemenin yanı sıra, okulların öğretmensiz açılacağının da öngörülmediğini kaydetti.

Elcil, eğitim gibi temel bir insanlık hakkını engelleyecek noktaya gelinmesine sebep olunduğunu ifade ederek, okulların öğretmensiz açılmaması için seçim yasaklarının arkasına saklanılmamasını istedi.

Seçim yasaklarının gündemde olduğu bir dönemde öğretmen istihdam edilemeyeceğini ortaya koyan yönetimin, TC vatandaşı 22 imamı istihdam ettiğini de savunan ve bunun; eğitimin gözden çıkarıldığının göstergesi olduğunu iddia eden Elcil, şöyle devam etti:

“Eğitimi ve okulları parasız altyapısız, öğretmensiz bırakan anlayışın, gericiliği ve yobazlığa hizmet ettiği ve özel okullara avantaj sağladığı açıktır. Tüm bu gerekçelerle devleti yönettiğini iddia edenleri şimdiden uyarmak istiyoruz; Öğretmen nakilleri ve öğretmen ihtiyacı tatil döneminde giderilmeli, bunun için yasal engel gerekçe gösterilerek mazeret üretilmemelidir.

Sendikalarımız gerekli çalışmayı yapmasına rağmen Eğitim Bakanlığı bürokratları dahi seçim gailesine düşmüştür. Eğitimimizi ve çocuklarımızı bekletmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu nedenle yeni öğretim yılında okulların öğretmensiz açılamayacağını şimdiden uyarı yaparak kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.”

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de, sendikalar olarak Kıbrıs Türk eğitiminin kamusal, parasız, bilimsel, demokratik ve tüm çocuklara eşit bir şekilde verilmesi için çalıştıklarını ve bu konuda sürekli mücadele verdiklerini iddia ederek, eğitimin bir devlet politikası olması ve kamu okullarına sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Gökçebel, temel amaçlarının; okulların ve eğitimin nitelikli hale getirilmesi, parasız çağdaş ve demokratik eğitim verilmesi olduğunu ileri sürerek, ancak bunu yapmak yerine eğitimin daha sıkıntılı bir sürece itildiğini, öğretmensiz açıldığını ve ilgisizliğin giderek arttığını savundu.

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu da, kamu okullarında eğitim yılının tüm sıkıntılara rağmen özveriyle çalışan öğretmenler, okul aile birlikleri ve velilerin katkılarıyla tamamlandığını ifade ederek, öğrenciler iyi tatiller diledi.

Varoğlu, kamu okullarına sahip çıkılması gerektiğini belirterek, okulların tatile çıktığını ancak bakanlıktaki bürokratların tatile çıkmadığını işaret ederek, yeni eğitim yılının sorunsuz açılması için çalışılmasını istedi.