KSP seçim sonuçlarını değerlendirdi

30 Temmuz 2013 Salı | 15:16
KSP seçim sonuçlarını değerlendirdi
Kıbrıs Town Houses

Birinci yaptığı yazılı açıklamada, halkın her konuda kendi iradesini ortaya koyabileceği doğrudan demokratik bir yönetim için mücadele etmesi gerektiğini savunarak, bu yöntem olmadan Kıbrıs halkının özgür iradesine ve egemenliğine kavuşmasının mümkün olmayacağını savundu.

Mehmet Birinci, seçim yasasının anti-demokratik olduğunu ileri sürerek, ülkedeki yönetimi “sömürge rejimi” olarak niteledi.

“BU SEÇİMDE DE İŞÇİ SINIFININ TEMSİLCİLERİ YER ALAMADI”

Birinci, seçimlerde yer almayan KSP’nin Yurtsever Kıbrıs Partisi’ne (YKP) Birleşik Kıbrıs Partisi’ne (BKP) ve çeşitli sivil toplum örgütlerine anti-emperyalist temelde güç birliği çağrısı yaptıklarını anımsatarak, tekliflerinin ilgi görmediğini dile getirdi.

Mehmet Birinci, BKP’nin seçime girmesini de eleştirerek şunları dedi:

“Bu seçimde de işçi sınıfının temsilcileri yer alamadı. Bu bakımdan seçimler halkın önüne rejimin uşaklarına ve statükoculara alternatif, sömürgeden ve sömürüden kurtuluş perspektifi çizecek siyasi propaganda ve bilinçlenmeye sahip bir seçenek oluşturulamadı.

Dolayısıyla, yeni seçilen mecliste bir kez daha statükonun devamından yana bir tablo ortaya çıktı. Halk kendini sömüren ve köleleştirenlerle baş başa bırakıldı.”

“Statünün ortadan kaldırılması için emekçi halkın ve işçi sınıfının kendi çıkarına olan politikaların farkına varması gerekmektedir” diyen Birinci, “İşçi sınıfı bir an önce kendi sınıf politikası ile donanmış siyaset sahnesine çıkması gerekiyor” ifadesine yer verdi.