Kriz Arasta Esnafını Vurdu!

0
33
Kriz Arasta Esnafını Vurdu!

Nadire KRAŞLIOĞLU
Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik kriz, etkisini her alanda hissettiriyor. Rumların içinde bulunduğu ekonomik çöküntüden Arasta esnafı da nasibini aldı. Yerli halkın alışveriş için Arasta’da faaliyet gösteren dükkanlardan alışveriş yapmadığını belirten esnaf, Güney’de meydana gelen ekonomik kriz nedeniyle Lokmacı Sınır Kapısı’ndan geçişlerin azaldığına ve işlerin neredeyse durma noktasına geldiğine dikkat çekiyor.
“Müşteri potansiyelimiz turist ve Rum halkıydı”
Güney’de yaşanan ekonomik krizin Arasta esnafına da yansıdığını belirten esnaf, bölgedeki müşteri potansiyelinin turist ve Güney Kıbrıs’tan Kuzey’e geçen Rum vatandaşların olduğunu ifade etti. Yerli halkın alışveriş yapmak için Arasta’yı tercih etmediğinden yakınan esnaf, işlerin giderek azaldığını vurguladı.
Rum gümrük memurlarından sıkı denetim
Güney Kıbrıs’tan kuzeye geçen Rum halkının ve turistlerin Arasta bölgesinden yapılan alışverişlerin sıkı bir şekilde denetlendiğini belirten esnaf, Kuzey’den alınan çöreklerde dahi sorun yaratıldığını iddia etti. Kuzey’den alışveriş yapan turistlerin aldığı kıyafetleri çoğu zaman üst üste giyerek Rum gümrük memurlarının denetiminden aldıklarını korumaya çalıştığını gözlemlediklerini belirten esnaf, “Gümrük memurları neredeyse turistin Kuzey’de yediği kebabı almak isteyecek” dedi
Esnaf ne dedi?
Özkay Ertayfur: Rumların içinde bulunduğu ekonomik krizinden Arasta esnafı çok kötü etkilendi. Halkın artık harcayacağı parası yok. Arasta esnafının müşteri sayısında gözle görülür bir düşüş meydan geldi. Yerli halkın Arasta’yı tercih etmemesi nedeniyle, Güney’deki ekonomik kriz Arasta’daki işleri neredeyse durma seviyesine getirdi.
Kağan Yüncü: Güney’deki ekonomik kriz Arasta esnafını direkt olarak etkiledi. İşin kötü tarafı ise Rum gümrük memurlarının, Kuzey’e geçen Rum halkına ve turiste göz açtırmaması. Uygulama nedeniyle ne turist ne de Rum halkı alışveriş yapamıyor. Güney Kıbrıs’taki bu uygulamanın Avrupalıya yakışır bir davranış olmadığını düşünüyorum. Güney’deki vatandaşların ekonomik durumlarının kötü oluşu Arasta esnafını çökertti.
Metin Varak: Güney’in ekonomik sıkıntısından dolayı Arasta esnafı da oldukça etkilenmiş durumda. Son 2 ay içerisinde işlerde düşüş yaşıyoruz. Rum kesimindeki gümrük memurlarının denetimini kınıyoruz. Turistin parasını bu şekilde Kuzey’e kaymasını engellemeye çalışarak tedbir aldıklarını düşünürler kendilerince. Fakat bunun üzücü tarafı ise bunu yaparken KKTC’yi kötüleyerek yapıyorlar. Dolayısı ile Kuzey’e geçen turist alışveriş yapmakta tedirgin oluyor.
Salih Doktoroğlu: Güney’in son zamanlarda yaşadığı ekonomik kriz Arasta esnafını da olumsuz yönde etkiledi. Rumların ekonomik sıkıntı içerisine girmesi demek, Arasta’nın sonu geldi demektir. Müşteri potansiyelimiz Güney Kıbrıs’tan Kuzey’e geçen Rum halkı ve turistler olduğu için işlerimiz neredeyse durma noktasına geldi. En kötüsü ise Rum gümrüğünün Lokmacı Sınır Kapısı’ndan geçişlerde yapılan alışverişlere problem yaratarak el koyması. Gelen turist alışverişte tedirginlik yaşıyor.