Kozmetiklerde mikrobik madde bulundu

0

Bu ürünler nedeniyle firmalara bir milyon lira ceza kesildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkanı Talip Uzun, “Özellikle kozmetiklerde mikrobik madde bulunması dikkat çekici” dedi.

sağlık bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Daire Başkanlığı, 2013 yılı ilk altı aylık süreçte tıbbi cihazlar ve kozmetik ürünler piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri sonucunda bazı ürünleri teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz bularak idari yaptırımlarda bulundu.

32 ÜRÜN GÜVENSİZ BULUNDU

Buna göre 325 kozmetik ürün denetlendi. 20 ürün güvensiz bulunurken (mikrobiyal kontaminasyonlimit testi sonucunda toplam aerob mikroorganizma sayısı kabul edilebilir limitin üzerinde), 121 üründe teknik düzenlemeye aykırılık tespit edildi. Bu nedenle firmalara bir milyon bin 975 lira ceza kesildi. Bakanlık 563 tıbbi cihazı da denetledi. 12 ürün laboratuvar analizi sonucu güvensiz bulunurken, 8 üründe teknik düzenlemeye aykırılık tespit edildi. Bu ürünler nedeniyle 238 bin 68 lira ceza kesildi.
TİTCK denetim Hizmetleri başkanı Talip Uzun “Hastanelerden ve tüketicilerden gelen geri bildirimlerle risk odaklı denetimler yapılıyor. Bu ürünlerin merdiven altı tabir edilen yerlerden satın alınmaması gerekmektedir” dedi.