Kötü oynarken bile kazanmak…

1 Nisan 2013 Pazartesi | 10:35
Kıbrıs Town Houses

Küllerinden yeniden doğan Gençlik Gücü ligde var olmak adına Göçmenköy engelini de geçmesini bildi.
Ligde klasman maçlarının tamamlanmasına bir ay kala masa üstünde oldukça zorlu fikstürü bulunan yeşil-beyazlılar kritik Göçmenköy virajını zor da olsa kayıpsız atlatarak sonunda play-out bölgesine adımını attı.
Maç öncesi sulandığı için ağırlaşan zeminde oynanan karşılaşmanın ilk bölümüne arzulu başlayan G. Gücü rüzgardan da aldığı destekle kaleyi yokladığı ikinci pozisyonda Ahmet Can ile golü buldu.
Golden sonra erken rehavete kapılan G. Gücü rakibinin savunmada gardını yükseltmesiyle maçın kontrolünü kaybederek kalesinde pozisyonlar verdi. Savunma arkasına atılan toplarda ağır kalan G. Gücü eğer rakip Göçmenköy değil de bir başkası olsa ilk yarıdan teslim bayrağını çekerdi ki Yusuf Palaz’ın sebebiyet verdiği penaltı da benzer hatalar sonucu doğdu. Zihni’nin terse yattığı pozisyonda topu önce yan sonra üst kale direğinden dönmesi maçın ilk kırılma anı oldu. İkinci yarıda Beytullah’ın ikinci sarıdan kırmızı kartla oyun dışı kalması işlerin kötü gittiği G. Gücü’ne ilaç gibi gelirken geriye kalan dakikalarda sayısal üstünlüğün avantajı ile Samuel farkı ikiye çıkarıp yeşil beyazlıları rahatlattı.
Hakan ve son bölümde oyuna dahil olan özellikle Zeeb antrenmanda bile bulamayacağı kadar kaleci ile karşı karşıya pozisyonda Okan duvarına takıldı. 
Gençlik Gücü adına kötü oynadığı günde kazanabilmesi önemli ancak oyuncuların mücadeleden kaçınması, yardımlaşma eksikliği ve hatlar arasındaki kopukluk geriye kalan final haftaları için pek iç açıcı sinyaller vermedi.
Küme düşmesi haftalar önce kesinleşmiş Göçmenköy’ün özelikle ilk yarıda verdiği mücadele taktir ediciydi. Emre, Rifat, Mehmet ve Cem Hamidi, Sabri gibi Göçmenköy’ün geleceği genç yeteneklerin Süper Lig tecrübesi kazanması adına verilen şans ve bu oyuncuların ortaya koyduğu performans müthiş. Fakat sakatlığı nedeniyle önce 11 yazılıp sonra yedeğe çekilen Sedat ve Kayhan’ın ikinci yarıda oyuna sürülmesine bir anlam veremedim. Zaten bu iki değişiklik takıma katkı vermediği kadar bir o kadar da mücadele edenleri oyundan düşürdü.
Göçmenköy ilk yarıda iyi oynadı forvette Sabri savunma arkasına atılan toplarda biraz tecrübeli olsa değil gol goller atabilirdi. Yine de genç oyuncu takımına en azından bir penaltı kazandırabildi.
Erman’ın penaltıda direği nişanlaması dönen topta ise Halil’in aynisini becermesi şansızlık olarak nitelendirilebilir ancak ikinci yarıda Beytullah’ın sarı kartına rağmen lüzumsuz hareketi ile takımını iyi oynadığı bölümde yalnız bırakması büyük sorumsuzluk.
Karşılaşmanın orta hakemi Osman Özpaşa, G. Gücü’nün ilk gol öncesi orta alandaki elle oynamasını göremediği gibi penaltı pozisyonunda Yusuf Palaz’a değil kırmızı sarı kart bile çıkarmamasına anlam veremedim.