Koruçam Festivali sönük geçti

0
91
Koruçam Festivali sönük geçti

 

Nadire KRAŞLIOĞLU
Çamlıbel Bucağını Güzelleştirme, Kalkındırma ve Yaşatma Derneği (ÇAM-SEV) tarafından organize edilen Koruçam Ev Ürünleri ve El Sanatları Festivali dün saat 15.30’da açıldı. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık (UNDP-PFF) kapsamında “köyler arası sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi, tarihi ve kültürel miraslara sahip çıkılması” amacıyla düzenlenen festival sönük geçti.
Esnaf umduğunu bulamadı
Stantlar Koruçam Meydanı’nda saat 10.00 itibarı ile kurulmaya başladı. Kıbrıs kültürünü yansıtan yiyecek ve hediyelik eşya olmak üzere çok sayıda stant kuruldu. Halkın festivale ilgi göstermemesi nedeniyle ürünler esnafın elinde kaldı.
Meydan boş kaldı
Güzel bir festival geçirmek ümidiyle stantlarını döşeyen esnafın yanı sıra, festival kapsamında gösteri sunan folklor ekipleri de izleyici sayısının az olması sebebiyle burukluk yaşadı. Esnaf, köy halkının ve civar köylerin festivale katılım gerçekleştirmediğinden yakınarak vatandaşın alım gücünün çok düştüğünü ve yetkililerin Kıbrıs Kültürü’nü tanıtmak adına özverili bir çalışma gerçekleştirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Esnaf ne dedi?

Levent Talaş: Sabahın erken saatlerinden itibaren buradayız. Günümüz oturmakla geçti. Festivale beklenilen ilgi gösterilmedi. Civar bölgelerdeki halkın yanında köy halkı dahi festivale katılmadı bu nedenle durgun bir festival yaşanıyor. Geçmiş yıllarda Güney Kıbrıs’tan gelen çok sayıda katılımcı vardı ancak bu yıl Rum vatandaşları da festivale ilgi göstermedi.
Mehmet Zeybek: Sabahın erken saatlerinden stantlarımızı kurduk ve festivalin hareketlenmesini bekliyoruz ancak bu yıl festival son derece durgun geçiyor. Stant kuran esnafın satış yapmasını bırakın, festivale ne civar köylerden, ne köy halkından ne de Güney Kıbrıs’tan katılım gerçekleşmedi. İlk kez böyle bir festival geçiriyoruz.

Tüm hazırlıklarımız boşa gitti.

Kani Göçer: Festivale katılmaktan son derece mutluyum, köylerde düzenlenen festivaller Kıbrıs Kültürünü tanıtmak için son derece güzel bir düşünce ancak Koruçam Festivali’nde bu yıl umduğumuzu bulamadık. Festival için çaba harcanıp güzel bir etkinlik yaratılamadı. Festivale katılım oldukça az oldu. Yetkililer festivaller konusunda üzerlerine düşen görevi yerine getirmeli ve daha öz verili bir çalışma ile çaba harcanarak festivallerin amacına ulaşması sağlanmalı.

 

 

Mustafa Küçük: Baba mesleğim olan el ahşap el sanatlarını 39 yıldır gerçekleştiriyorum ve festivallere katılıyorum. İlk kez bu derece sönük geçen bir festivale rastladım. Geçmiş yıllarda Koruçam Festivali’ne ilgi yoğun olduğu için bu yıl bizde katıldık ancak umduğumuzu bulamadık. Hazırlığımızı yaparak sabahın erken saatlerinde büyük bir ümitle stantlarımızı kurduk fakat festivale katılım gerçekleşmedi. Ümidimiz akşam saatlerinde katılımcı sayısının artması. Halkın alım gücünün düşmesi ve ihtiyaçların dışında yapılacak olan harcamaların fuzuli olduğunu düşünmesi nedeniyle festival esnafının da işleri kötüye gitmeye başladı.

 

Gül Uslu: Festival ortamı çok güzel. Katılım az ama güzel olacağını düşünüyorum. Her ne kadar da ileriye dar bir çerçeveden baksak ta KKTC en güzel günlerini yaşıyor ve mücadeleden asla vazgeçmiyoruz. Festivale renk getirmek için geldim ve burada olmaktan mutluluk duyuyorum.

 

 

 

 

Rüşdiye Gökpınar: Hava çok rüzgarlı ve festivale katılımın az olması sebebiyle işlerimiz çok kötü. Kıbrıs Kültürünü tanıtmak adına düzenlenen festivalde organizasyon iyi ancak halkın festivale ilgisi yok. Sabahın erken saatlerinden itibaren festival alanında stantlarımızı kurduk ve festival için dün akşam geç saatlere kadar hazırlık yaptık ancak tüm ürünlerimiz elimizde kaldı.

 

 

 

 

 

 Festivale katılımın az olması sebebiyle ürünler esnafın elinde kaldı

 


Koruçam Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte bazı stantlar da boş kaldı