Kolesterol, modern yaşamın sonucudur

6

Abacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kolesterolün hücrelerin en önemli yapı taşlarından olduğunu ifade ederek, birçok yaşamsal fonksiyon için gerekli olduğunu anlattı.
Yüksek kolesterolün vücut için zararlı olduğuna dikkati çeken Abacı, “Tıpkı yüksek şekerin zararlı olması gibidir. Glikoz olmadan yaşayamayız ama kanda glikoz yükseldiğinde şeker hastası oluruz. Demek ki bir maddenin yaşam için hayati olması, onun yüksekliğinin zararlı olmasını engellemiyor” diye konuştu.
Abacı, yüksek kolesterolün kalp damarlarının daralması ve tıkanmasıyla oluşan koroner arter hastalığına yol açtığının bilimsel metotlarla pek çok kez kanıtlandığı hatırlattı.
Kolesterol ilaçları
Abacı, kolesterolün düşürülmesinin koroner kalp hastalığı, kalp krizi ve ölüm riskini azalttığının birçok bilimsel çalışmayla ispatlandığını vurgulayarak, ilaçların bu konuda etkili olduğunu dile getirdi.
Kolesterolün karaciğerde üretildiğine dikkati çeken Abacı, “Dolayısıyla sadece dışarıdan alınan kolesterolü düşürmek, birçok hastada yeterli olmaz ve ilaç almak gerekir. Kolesterolü düşürdüğü halde, yararı gösterilemeyen ve kullanıma girmemiş birçok ilaç vardır” ifadesini kullandı.