KKTC’den “VIP” organizasyon

18 Ağustos 2013 Pazar | 14:18
KKTC’den “VIP” organizasyon
Kıbrıs Town Houses

KAYA TEPKİLİ, KONUKLAR MEMNUN:

Voleybol Federasyonu Başkanı Enver Kaya, organizasyona esas ilgi göstermesi gereken yerlerin duyarsızlığına tepkili. Zafer Kupası’nın konuk oyuncuları ve yetkili isimleri ise final etabına olumlu puan verdi. TVF Plaj Voleybolu Kurul Koordinatörü Erkal Taş, organizasyonu “Son derece kaliteli” diye yorumladı

SPORDA AYRIMCILIK OLMAZ!:
Bayanlarda Türkiye’nin Top 10 listesinin bir ve üçüncü sırasındaki ismi Izolda Körfez ile Viktoria Smetaniuk’la konuştuk. PRO Beach Tour 2013’ün takımsal sıralamasında zirvede yer alan oyuncularından Ukraynalı Smetaniuk “Sporda ayrımcılık olmaz, KKTC güzel bir ülke yine davet olsa yine gelir oynarız” dedi

Yeşim Tuncel KOTAK

KKTC Voleybol Federasyonu, Türkiye PRO Beach Tour’un finali olan Lefkoşa Zafer Kupası etabına ev sahipliği yaptı. Voleybol Federasyonu Başkanı Enver Kaya’nın 6 aylık bir çalışmanın ürünü olan organizasyona ilginin eksik kaldığı yönündeki sitemi dikkat çekici. Kaya bu konudaki üzüntüsünü “Organizasyon özelde voleybol olmasına rağmen ülke sporu adına önemli. İzolasyonlar altında ülkeye hapsedilmiş gençliğimiz için çok önemli bir motivasyon. Böylesi organizasyonlara büyük önem ve hassasiyet verilmesi gerekirken maalesef, bizim göstermiş olduğumuz duyarlılık ve önem, gösterilmesi gereken yerler tarafından gösterilmemiştir” sözleriyle dile getiriyor, hem de “Her açıdan duyarsız kalınmıştır” vurgusuyla…

Organizasyona olumlu puan…

Voleybol Federasyonu Başkanı, Türkiye Federasyonu ile iş birliğinden ise oldukça memnun, bu önemli plaj organizasyonun final etabının ülkemizde gerçekleştirilmesini sağladıkları için eş federasyona teşekkür ediyor.
Türkiye’nin plaj voleybolunda uluslar arası başarıları bulunan iddialı oyuncuları ile organizasyondan yetkili isimlerin KKTC’deki final ayağı ile ilgili olumlu puanına gelince, belki de bir moral kaynağı Kaya için. Konuk sporcu ve yöneticiler KKTC Voleybol Federasyonu’nun ev sahipliğinden duyulan memnuniyete vurgu yaparken final etabı için ülkede bulunan Türkiye Voleybol Federasyonu Plaj Voleybolu Kurul Koordinatörü Erkal Taş, organizasyonu “Son derece kaliteli” diye yorumluyor.

“KKTC her zaman planlarımız dahilinde…”

KKTC’nin coğrafi konumundan ötürü plaj voleybolu ile ilgili avantajına dikkat çeken Taş, “Aslında, Kıbrıs plaj voleybolunun önemini bizden daha önce kavramış durumda. Bizler salonda bayanlarda üstünüz. Yeni başlamamıza rağmen bu yıl Akdeniz Oyunları’nda erkek takımımızla şampiyon olduk. Kıbrıs’ın tecrübesini bizim tecrübe ve potansiyelimizle birleştirip kısa zamanda bu sporda uluslararası alanda söz sahibi olmak istiyoruz” dedi.
Plaj voleybolunda yeni bir yapılanma içerisinde olduklarını kaydeden Türkiye Voleybol Federasyonu Plaj Voleybolu Kurul Koordinatörü Erkal Taş, bu yapılanma faaliyetinde Kıbrıs’ın da her zaman planları dahilinde olduğunu söyledi. Türkiye’de uluslararası şampiyonalar, dünya organizasyonları düzenlemeye başladıklarına da işaret eden Taş, çok da uzak olmayan bir zamanda aynı Dünya ve Avrupa şampiyonalarını KKTC’de düzenleyebileceklerine olan inancına vurgu yapıyor.

Türkiye’de plajın flaş isimleri

TVF PRO Beach Tour 13’ün ferdi sıralamasında bayanlar Top 10’un birinci sırasındaki ismi Gürcü asıllı Izolda Körfez ve üçüncü sıradaki partneri Ukraynalı Viktoria Smetaniuk’la konuştuk. PRO Beach Tour’un finali Lefkoşa Zafer Kupası’nı kazanan iki oyuncu da nisan ayında sezona birlikte başlamış kısa bir ayrılık sonrası yeniden bir araya gelmiş.

Profesyonellikleri her açıdan gözden kaçmayan oyunculardan Gürcistan/Batum doğumlu Izolda Körfez 1991 yılında gelmiş Türkiye’ye ve vatandaş olmuş. Bir yıldır Türkiye’de bulunan Ukraynalı partneri Viktoria Smetaniuk ile zirvede. Körfez, Balkan Voleybol Birliği Plaj Voleybolu Şampiyonası’nda kortta olacak. Türkiye/Karasu’da 23-25 Ağustos tarihlerinde yer alacak finalde Türkiye’nin 10 Balkan ülkesi ile birlikte yarışacağı 6 takımdan birinde yine derece arayacak.

“Bizim için önde gelen yarışmaktır!”

Türkiye plaj voleybolunun şampiyonluklar sahibi ikilisi TVF PRO Beach Tour’un final ayağı olan “Lefkoşa Zafer Kupası” etabına Türkiye’nin diğer bölgelerinde yer alan ayaklarda olduğu gibi iddialı çıktı. Burada da birinciliği kaptırmayan iki sporcunun, ne seyirci yönünden zayıf geçen organizasyona ne de Kıbrıs’ın zaman zaman dayanılması zor sıcağına aldırış ettiği var. Plajda Türkiye’nin bayanlar top 10 listesinin zirvedeki ismi Izolda Körfez, “Sporcunun işi organizasyonu küçük görmek, aşağılamak değil. Şartlar zor olabilir, bunun eleştirisini yapmak bir oyuncuya yakışmaz. Sıcaklar nedeniyle seyircinin az olması gayet doğal. Önemli olan burada bir turnuvanın olması. Turnuva için gerekli alan, zemin, kortlar ve diğer şartların tümü mevcut. Bizim için sadece, çıkıp mücadele etmek önemli” diyor.
Kuzey Kıbrıs’la önceden tanışıklığı bulunan Izolda Körfez’e bu daldaki seviyemizle ilgili görüşünü de sorduk. 42 yaşındaki sporcunun yorumu “Genç, iyi sporcular görüyorum. Daha iyi seviyeye gelebilmeleri için biraz daha zamana ihtiyaç var” şeklinde.

“Ayrımcılık sporun özüne aykırı…”

Sporcularla sohbetimizde elbette izolasyonlar altında olan ülkemizle ilgili diskriminasyon konusu da gündeme geldi.
Türkiye’de plajın bayanlar kategorisindeki diğer iddialı sporcusu Ukraynalı Viktoria Smetaniuk, uluslararası spor organizasyonlardan da dışlanmış Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bu önemli dezavantajı ile ilgili “Irkçılık, ayrımcılık sporun özüne aykırı. Bizim için bir organizasyon, bir turnuva olması önemli. Nerede olursa oynarız. Burası güzel bir ülke, yine davet gelse gelir yine oynarız” yorumunda bulundu.

ŞAMPİYONALAR, HAVADİS’E KONUŞTU: PRO Beach Tour’un final etabı Lefkoşa Zafer Kupası’nı da kazanan Izolda Körfez ve Ukraynalı Viktoria Smetaniuk, Havadis Spor Servisi’nden Yeşim Tuncel Kotak’a konuştu

 

Fotoğraflar: Mustafa ŞENAL