KKTC ile Avrasya arasında köprü

12
KKTC ile Avrasya arasında köprü

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği, Avrasya coğrafyasında yürütmekte olduğu ekonomi ve sosyal içerikli projeleri Kuzey Kıbrıs özelinde devam ettirmektedir. Son yıllarda Kuzey Kıbrısa yönelik akademik birçok etkinliğe imza atan Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği, yayın organı EkoAvrasya vasıtasıyla Türkiye, KKTC ve Avrasya ülkeleri arasında bir köprü olmayı sürdürmektedir.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği, Kıbrıs Türklerinin uluslararası alanda yaşadığı diplomatik sıkıntılar çerçevesinde, ülkenin spor, sanat ve müzik alanında var olan potansiyelini ortaya koymak amacıyla son dönemde çeşitli girişimler başlatmıştır. Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği, Orta Asya, Kafkasya ve Balkan ülkelerinde irtibat içerisinde olduğu çeşitli kurum ve kuruluşların Kuzey Kıbrıs’taki muadilleri ile bir araya getirilmesini ve böylelikle diplomatik alanda olmasa da fiilen Kıbrıs Türklerinin dünya ile tam anlamıyla bütünleşmesine katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Bu çerçevede, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği ve Girne Spor Birliği’nin ortak çalışması neticesinde, Kazakistan’ın en büyük özel yüksek öğrenim kurumu olan KIMEP Üniversitesi Masa Tenisi Takımı 19 – 24 Haziran 2013 tarihleri arasında Girne Spor Birliği Masa Tenisi Takımı ile beş günlük bir kamp yapmak üzere Kuzey Kıbrıs’a gelmiştir. KIMEP Üniversitesi Spor Direktörü Yergazy Orazaliev ile Girne Spor Birliği Başkanı Ahmet Aknar’ın yönetiminde yürütülen kamp dahilinde 20’nin üstünde yerli sporcu Kazakistanlı sporcular ile antrenman yapma fırsatı bulmuştur.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Kuzey Kıbrıs ile Avrasya ülkeleri arasında ekonomik, akademik ve sosyal alanda bir bağlantı noktası olmaktan büyük onur ve gurur duyduklarını, Kuzey Kıbrıs’ın dünyaya açılmasında dernek olarak önemli görevleri yerine getirmeye devam edeceğini belirtmiştir.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği faaliyetlerini Kuzey Kıbrıs’ta yürütmekte olan Dış İlişkiler Koordinatörü Niyazi G.Atay, Kuzey Kıbrıs’ta her alanda olduğu gibi spor alanında da ciddi bir insan potansiyeli bulunduğunu, bu genç insanların farklı ülke sporcuları ile bir araya gelmek suretiyle kendilerini geliştirebileceklerini, çok iyi sporcular yetiştikten sonra uluslararası kamuoyunun Kıbrıs Türklerini daha fazla görmezden gelemeyeceğine inandığını ifade etmiştir. Girne Spor Birliği Başkanı Ahmet Aknar ise, yabancı sporcuların Kuzey Kıbrıs’a gelerek kamp yapmalarının Kıbrıs Türk sporu için büyük bir adım olduğunu, bundan sonraki adımın Kıbrıslı Türk sporcuların farklı ülkelerde kamp ve özel maç yapması olacağını ifade etmiş, bu kapsamda Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği ile işbirliğine devam etmekten memnuniyet duyacaklarını belirtmiştir.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği, son yıllarda düzenlediği akademik etkinliklerin yanı sıra, Kuzey Kıbrıs’ta uluslararası ticari ve sosyal işbirliği projelerini de hayata geçirmek için çabalarını devam ettirecektir.